Reklama

Artykuł

30 lat Windows – odkryj uroki starszych wersji Windows w przeglądarkowych emulatorach

30 lat Windows – odkryj uroki starszych wersji Windows w przeglądarkowych emulatorach
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Razem z systemem Windows obchodzimy jego 30. urodziny. Skorzystaj z przedstawionych tu emulatorów by ponownie doświadczyć Windows 1.0, 3.0, 95, ME, 2000, XP i Vista.

Dokładnie w dniu 10 listopada 1983 roku Microsoft publicznie zaprezentował system operacyjny Windows. Dla tego giganta oprogramowania, ten właśnie dzień było kamieniem milowym – nawet, jeżeli dopracowanie Windows 1.01 zajęło mu kolejne dwa lata.

Z dzisiejszej perspektywy pierwsze wersje systemu Windows są tak proste, że można je łatwo emulować w przeglądarce. Emulowanie nowszych wersji jest nieco bardziej skomplikowane, ale powrót do Windows XP i Vista jest możliwy.

Życzymy dobrej zabawy! Jesteśmy pewni, że zaprezentowane emulatory przywrócą Wam szereg miłych wspomnień.

Windows 1.01 – emulator w przeglądarce

Pierwsza wersja systemu Windows została wydana w dniu 20 listopada 1985. Entuzjazm społeczeństwa był ograniczony, ponieważ bez drogiego sprzętu takiego, jak mysz, dysk twardy i rozbudowana pamięć, sensowne korzystanie z Windowsa nie było możliwe.

Z dzisiejszej perspektywy trudno to sobie wyobrazić! Dziś do uruchomienia Windows 1.01 wystarczy przeglądarka internetowa z Java. Emulator PCE.js autorstwa Jamesa Frienda pozwoli uruchomić w niej IBM PC XT z napędem dyskietek i Windows 1.01. Choć system nie oferuje zbyt wiele, to śmiało można na nim zagrać w klasyczną grę Reversi.

Windows 3.0 – emulator w przeglądarce

PCE.js pozwala także wypróbować Windows 3.0 w przeglądarce. Trzecia wersja Windows była pierwszym wielkim sukcesem komercyjnym Microsoftu. Jego wcześniejsza wersja – Windows 2.0 – cierpiała z powodu sporów o prawa autorskie do technologii kopiowania z firmą Apple. Wadą emulatora Windows 3.0 jest brak obsługi myszki. Z problemem tym poradzimy sobie dzięki klawiaturowej akrobatyce, czyli skrótom klawiszowym. Przy pomocy klawiszy strzałek oraz ALT i TAB, można przełączać się między różnymi oknami i elementami menu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zagrać szybką rundkę pasjansa. Fascynaci mogą również porównać ówczesnego Windowsa z starym systemem firmy Apple, dzięki emulatorowi systemu 7.0.1 z roku 1993. Co ciekawe, w tym samym roku wydano także Windows 3.1. Przewagą emulatora Maca jest obsługa myszki.

Windows 3.1 – symulator w przeglądarce

Niestety nie ma emulatora tego systemu, ale istnieje strona internetowa, która całkiem dobrze go udaje. Polecamy odwiedzenie www.michaelv.org. Dzięki ciężkiej pracy jej twórcy, pobawić możemy się wbudowanym kalkulatorem i zagrać w Sapera. Jednym minusem jest mediaplayer, które odsyła nas do youtube.com.

Windows 95 – sarkastyczny „symulator”

Chociaż Windows 95 był niewątpliwie wielkim osiągnięciem, to jego niestabilność dała mu złą sławę. Pamiętajmy jednak, że to dzięki niemu, pierwszy raz wsparcie otrzymały procesory 32-bitowe oraz prawdziwy multitasking – czyli możliwość korzystania z kilku programów równocześnie. Nie zmieniło to jednak faktu, że Windows 95 kojarzy się głównie ze słynnymi niebieskimi ekranami śmierci (ang. blue screen of death), do czego nawiązuję ten „symulator”.

Pseudosymulatory Windows 98, Windows ME, Windows 2000, Vista i XP

Dobrą stroną internetową dla fanów starszych systemów operacyjnych jest TotalEmulator. Choć przedstawione tutaj Windowsy nie są w pełni funkcjonalne, to pozwalają zapoznać się z podstawowymi cechami i wyglądem Windows 98, Windows ME, Windows 2000, Vista i XP. Niektóre elementy interfejsu twórca kolorował na różowo. Oznacza to, że po ich kliknięciu otworzy się coś wartego zobaczenia.

Pseudosymulator Windowsa ME

Zabawne „symulatory” Windows XP, Vista i Windows 7

Zupełnie inną kategorią są flashowe „symulatory”, które odkryliśmy na stronie Newgrounds. Ich twórcy żartują sobie z problemów, które trapiły użytkowników różnych wersji Windows (np. bezpieczeństwa, zabawnych komunikatów, awarii, itp.). Szczególnie dobrym przykładem jest „symulator” Windows Doors oparty na Windows Vista. Działa w nim nawet aplikacja radia, umieszczona w pasku widżetów.

Na tej stronie znajdziesz też więcej podobnych absurdalnym „symulatorów”. Polecam, m.in., Windows Mista, Windows ABC SP2 i ​​Windows 6012. Dzięki tej podróży w przeszłość, dwie rzeczy stały się dla mnie jasne. Po pierwsze, z punktu widzenia użytkownika, najgorsze czasy Windowsa mam już zdecydowanie za sobą. Obecny system Windows 8.1 jest stabilny, szybki i bardziej wszechstronny dzięki nowemu interfejsowi dotykowemu. Po drugie, ludzie zawsze krytykowali nowe wydania Windowsa, ale z perspektywy czasu, zmiany wprowadzone przez Microsoft były zmianami na lepsze. Choć należy też pamiętać, że nowe wersje tego systemu operacyjnego często trafiały na rynek przedwcześnie. Było tak też w przypadku Windows 8 i Windows 8.1.

Czy przedstawione emulatory przywołały więcej złych czy dobrych wspomnień? Opowiedzcie nam o tym w komentarzach!

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines