Reklama

Artykuł

Google Chrome obchodzi 5 urodziny. Poznaj historię najpopularniejszej przeglądarki internetowej.

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Drugiego września 2008, Google wydało Chrome. Teraz, pięć lat później jest to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie. Spójrzmy na jej historię.

Zaskakujący debiut w 2008 roku

Kiedy Google wprowadziło na rynek swoją przeglądarkę Chrome, świat internetu był ponury. W Polsce królował Firefox w swojej 3 odsłonie, a reszta świata korzystała głównie z Internet Explorera w wersji 7. W ogonie było Safari oraz Opera.

Google Chrome obchodzi 5 urodziny. Poznaj historię najpopularniejszej przeglądarki internetowej.

Udział poszczególnych przeglądarek w światowym rynku w lipcu 2008 (źródło)

Chrome zaskoczył nas świeżym podejściem i wstrząsnął całym rynkiem przeglądarek. Na starcie mieliśmy połączony pasek adresu z paskiem wyszukiwani, który dziś jest już standardem. Wprowadzono tryb incognito, czyli prywatne przeglądanie oraz dodano wiele innych funkcji, jak rozszerzenia i motywy. Na tym Google jednak nie poprzestało.

Start Google Chrome obwieszczony był komiksem, wyjaśniającym idee nowej przeglądarki

Google Chrome przyniósł zmiany nie tylko w podejściu do interfejsu i funkcji. Programiści z Mountain View postarali się o super szybki silnik Java Script V8. Rewolucyjny był też menadżer zadań, gdzie każda karta była oddzielnym procesem. Już w 2009 przeglądarka od Google stała się podwaliną pod system Chrome OS.

Droga do dojrzałości – lata 2009-2010

Początki Google Chrome wcale nie były łatwe. Microsoft i Mozilla szybko zaktualizowały swoje przeglądarki, wprowadzono Internet Explorer 8 oraz Firefox 4. Po roku od debiutu Google Chrome miał zaledwie 3,7% udziałów w rynku.  W 2009 roku Chrome 3 zawierał już ponad 300 rozszerzeń, a 25 maja 2010 wydano 5 wersje przeglądarki. Wreszcie działała ona stabilnie także pod systemami Mac OS X oraz Linuks. Zawierała także kilka tysięcy rozszerzeń oraz udoskonalony silnik renderowania stron. Wprowadzono także zaawansowane funkcje synchronizacji. Google zapowiedziało też poważną rewolucje w podejście do rozwoju przeglądarek. Nowe stabilne wersje Chrome zaczęły się ukazywać co sześć tygodni. Konkurencja nie mogła pozostać na to obojętna.

Grafika obrazująca popularność kolejnych wersji przeglądarki Google Chrome (źródło)

Chrome na pozycji lidera – lata 2011-2013

Pod koniec 2010 roku, Google wprowadziło do swojej przeglądarki Chrome Web Store – serwis z bazą 11 tysięcy aplikacji webowych i rozszerzeń. To był początek nowej internetowej epoki. Jej kolejnym symptomem jest debiut systemu operacyjnego Chrome OS 15 czerwca 2011.

Zrzut ekranu z Chrominium OS (źródło)

Chrome teraz był nie tylko przeglądarką internetową, ale też systemem operacyjnym instalowanym na specjalnych laptopach – Chormebookach. To jednak nie koniec ekspansji tego produktu. 26 czerwca 2012 Chrome zadebiutował w stabilnej wersji na telefony z systemem Android. Natomiast 9 lipca 2012, wraz z debiutem Androida 4.1, czyli Jelly Bean stał się natywną przeglądarką dla mobilnego systemu Google. Przeglądarka Chrome pojawiła się także na konkurencyjne urządzenia Apple z systemem iOS.

Dziś Chrome jest numerem jeden wśród przeglądarek internetowych. Z Chrome Web Store  zainstalowano 750 milionów aplikacji i rozszerzeń. Google wciąż uaktualnia swoją przeglądarkę, wprowadzając kolejne funkcje, wzmacniając bezpieczeństwo, czy wprowadzając nowy silnik Blink, opracowany wspólnie z twórcami Opery.

Co przyniesie kolejne 5 lat?

Kolejne 5 lat, to przynajmniej trzydzieści nowych wersji i zapewne coraz większa popularność. Google Chrome przebojem wdarł się na rynek przeglądarek i zapewne nie zamierza odpuścić. To była kolejna internetowa rewolucja, zmieniająca nasze podejście do aplikacji i korzystania z sieci. Co będzie w 2018 roku? Możemy spodziewać się jeszcze większej ekspansji Google. W końcu już wkrótce pojawią się Google Glass, kto wie gdzie pojawi się Chrome? W samochodzie, telewizorze, a może lodówce?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines