Reklama

Artykuł

7 zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z konta bankowego w telefonie

7 zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z konta bankowego w telefonie
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Nie ufasz smartfonom? Boisz się sprawdzić stan konta, korzystając z telefonu? Radzimy, jak zachować bezpieczeństwo i używać bankowości mobilnej bez obaw.

Coraz więcej osób korzysta ze swojego banku w telefonie. To wygodne, szybkie i dostępne o każdej porze dnia, z każdego miejsca na świecie. Raport Rezerw Federalnych Amerykańskiego Banku Centralnego z 2014 roku informuje, że 70% osób, które nie korzystają z mobilnej bankowości, obawia się o bezpieczeństwo swoich danych i pieniędzy.

Prawda jest jednak taka, że jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad, to nic nam nie grozi. Korzystanie z oficjalnych aplikacji banków jest bezpieczne. A oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać.

Łącz się, korzystając z bezpiecznych sieci

Do korzystania z banku w telefonie niezbędne jest połączenie internetowe. Korzystaj z sieci domowej lub sieci komórkowej, unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Na lotniskach, w kawiarniach darmowe sieci Wi-Fi nie są bezpieczne, mogą być podsłuchiwane. Jeśli jednak musisz to zrobić, to skorzystaj z tzw. tunelowania połączenia na przykład przy pomocy aplikacji Secure Wireless.

Secure Wireless tworzy tunel bezpieczeństwa, korzystając z sieci publicznych

Używaj oficjalnej aplikacji banku, nie strony webowej

Niektóre banki oferują dostęp do konta zarówno przy pomocy aplikacji mobilnej, jak i przeglądarki internetowych. Bezpieczniej jest jednak korzystać z aplikacji. Wtedy nie musimy się martwić, że ktoś podszyje się pod stronę internetową albo wykorzysta otwartą sesję. Aplikacje często mają też dodatkowe uwierzytelnianie.

Nie przechowuj danych do banku niezabezpieczonych w telefonie

Pokusa, aby zrobić zdjęcie swojej karty płatniczej, zapisania kodu do banku lub innych ważnych danych w telefonie jest duża. Nie róbcie tego jednak w zwykłych notatnikach, skorzystajcie z menadżerów haseł lub zabezpieczonych hasłem notatników jak SafePad dla Androida czy Note Lock dla iOS-a.

Jeśli nie masz wyjścia i musisz zapisać dane, zrób to w chronionym hasłem notatniku

Zainstaluj antywirus dla Androida i iPhone’a

Tak jak nasze komputery potrzebują antywirusa, tak i coraz częściej wymagają tego smartfony. Specjalne programy dla Androida i iPhone’a pozwalają monitorować bezpieczeństwo stron internetowych i instalowanych aplikacji. Nie zastąpi to zdrowego rozsądku, ale jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Zabezpiecz aktywnie telefon przed kradzieżą

Utrata smartfona to nie tylko utrata kontaktów. Często to dostęp także do wielu cennych danych. Nasz telefon może być użyty do weryfikacji w banku. Dlatego warto, aby skorzystać z aplikacji dla Androida, iPhone’a lub Windows Phonea, które pozwalają na zlokalizowanie telefonu, a w razie potrzeby usuną zdalnie dane. .

Cerberus to jedno z najlepszych rozwiązań antykradzieżowych na Androida

Zastosuj blokadę ekranu

Jeśli nasza aplikacja od banku nie zostanie prawidłowo zamknięta, to bez blokady telefonu ktoś może się do niej dostać. Dlatego warto zabezpieczyć telefon kodem PIN, wzorem lub odciskiem palca (iPhone 5s lub nowszy). W ten sposób znacznie utrudniamy dostęp do naszego telefonu.

Zawsze aktualny system i aplikacje

Hakerzy wykorzystują luki w starszych wersjach oprogramowania. Dlatego warto mieć zawsze aktualny system i aplikacje. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy hakerzy wykorzystają błędy twórców systemu i aplikacji.

W razie wątpliwości skontaktuj się z bankiem

Straciliście telefon? Obawiacie się, że ktoś skradł wasze dane? Skontaktujcie się telefonicznie ze swoim bankiem! Biuro obsługi powinno udzielić wam wszystkich niezbędnych wskazówek. Eksperci banku odpowiedzą wam na pytania odnośnie bezpieczeństwa bankowości mobilnej.

Czujesz się bezpiecznie korzystając z banku w telefonie?

Zobacz także:

Jak zabezpieczyć się przed niechcianymi zakupami w Google Play?

Bezpieczne zakupy w sieci: trzy porady, które pomogą ci w trakcie dokonywania zakupów online

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines