Reklama

Tips & Tricks

AirDrop: jak działa system wymiany plików od Apple

AirDrop: jak działa system wymiany plików od Apple
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

AirDrop to usługa Apple, która pozwala każdemu użytkownikowi Maka, iPhone’a, iPoda lub iPada na wygodną i łatwą wymianę plików i informacji.

Jak to zwykle bywa w przypadku rozwiązań z Cupertino funkcja ta jest zarezerwowana wyłącznie do urządzeń tej firmy. Celem usługi jest wygodna wymiana zdjęć i innych plików w obrębie jednej sieci. Co więcej, największym absurdem jest fakt, że AirDrop nie pozwala na wymianę między OS X, a iOS. A w końcu Apple cały czas stawia na integrację obu systemów.

Pomimo tego AirDrop posiada ciekawe zastosowania i jest wygodny w obsłudze. Dlatego warto zobaczyć jak działa i dlaczego warto z niego skorzystać.

Do czego służy AirDrop?

Podstawową funkcją AirDrop jest wymiana plików lub informacji. Można podzielić się zdjęciami, filmami, aplikacjami, lokalizacją na mapie czy stroną internetową z Safari czy też innymi elementami, gdzie obecny jest przycisk Udostępnij.

Minimalne wymagania

AirDrop działa wyłącznie na urządzeniach Apple. Może być aktywowana na iOS 7 w przypadku iPhone’a 5 lub nowszym, iPada od 4 generacji, iPadach mini, iPodach Touch od piątej generacji, a także w części komputerów Mac z systemem OS X 10.7 lub nowszym.

Aby sprawdzić, czy Twój komputer jest wspierany wystarczy zrobić prosty test. W Finderze z górnego paska menu wybierz Idź. Jeśli na liście pojawia się AirDrop to znaczy, że funkcja jest dostępna. Jeśli jej nie ma, to oznacza, że opcja ta jest niedostępna.

Jak aktywować i jak korzystać?

Do korzystania z AirDrop urządzenia muszą mieć włączone zarówno połączenie WiFi, jak i Bluetooth.

AirDrop na Mac

Korzystać z AirDrop na Mac można na 3 sposoby:

  • W menu Findera wybrać Idź>AirDrop lub po prostu wybrać tę opcje z lewej kolumny dowolnego Findera.

AirDrop Finder

Jeśli AirDrop nie jest dostępny w panelu bocznym należy z górnego menu wybrać Finder>Preferencje i zaznaczyć AirDrop.

AirDrop Finder

Po wyborze na ekranie powinny wyświetlić się wszystkie inne komputery w pobliżu z włączonym AirDrop. Aby wysłać pliki po prostu przeciągnij je na ikonę docelowego urządzenia. Następnie należy potwierdzić operację wysyłania.

AirDrop Finder

  • Jeśli w aplikacji dostępny jest przycisk udostępniania, czyli prostokąt ze strzałką, zaznacz element, który chcesz wysłać i wybierze wyślij przez AirDrop. W ten sposób można dzielić się, na przykład stronami internetowymi z przeglądarki Safari.

AirDrop dzielenie się treściami

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnym pliku, a następnie z menu wybierz opcje Udostępnij>AirDrop i potwierdź klawiszem Enter.

AirDrop na iOS

Aby skorzystać z AirDrop na iOS należy otworzyć centrum sterowania, czyli przesunąć palcem na ekranie z dołu do góry i wybrać AirDrop.

AirDrop na iOS

Można zdecydować, czy chcemy być widoczni jedynie dla kontaktów, czy dla wszystkich.

AirDrop na iOS

Następnie wybieramy, co chcemy udostępnić. Na przykład, jeśli ma być to zdjęcie to wchodzimy w aplikację zdjęcia, zaznaczamy je i z menu udostępniania wybieramy AirDrop.

AirDrop na iOS

Pojawi się lista wszystkich iPadów, iPhone’ów i iPodów będących w zasięgu, czyli około 9 metrów, które zatwierdziły swoją widoczność.

Następnie wybierz odbiorców i kliknij wyślij. Każdy z plików musi być też zaakceptowany przez odbiorców.

Pliki zapisywane są w aplikacji, która nimi zarządza. Na przykład zdjęcia zapisują się w rolce ze zdjęciami.

Witamy w świecie AirDrop

AirDrop jest wygodnym rozwiązaniem do dzielenia się swoimi zdjęciami, filmami, plikami z rodziną czy znajomymi. Jednak musi być spełniony podstawowy warunek – wszystkie urządzenia muszą być od Apple. To bardzo dobra funkcja, którą Apple stara się budować kolejną więź pomiędzy użytkownikami ich produktów. Trudno jednak oczekiwać większej popularyzacji i stosowania, gdy wśród naszych bliskich nie każdy posiada najnowsze iPhone’y lub iPady.

Jeśli chcecie poznać inne funkcje urządzeń Apple, w tym usługę iCloud, to zapraszamy do przeczytania naszych artykułów.

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines