Reklama

Artykuł

Android 4.3 kontra iOS 7: wrażenia z użytkowania

admin

admin

  • Zaktualizowany:

Nowy system iOS 7, to rewolucja dla posiadaczy telefonów iPhone. Bez wątpienia nie jest to zwykła aktualizacja systemu. iOS 7 zmienia radykalnie interfejs użytkownika i sposób w jaki z niego korzystamy.

W tle wciąż trwa spór pomiędzy fanami Apple, a użytkownikami Androida. Który system jest lepszy? Kto, co ,od kogo skopiował? Jak bardzo cukierkowy jest nowy system Apple? My staramy się porównać oba systemy. Nowy iOS 7 i Android, który przez lata doczekał się wielu znaczących zmian, także w interfejsie.

Android 4.3 kontra iOS 7: wrażenia z użytkowania

W obu systemach podstawowa funkcjonalność się nie zmieniła. W iOS 7, to kontynuacja działań Apple na rzecz rozwoju i szerokiej integracji ekosystemu. Najnowsza odsłona jeszcze bardziej łączy sprzęt z oprogramowaniem.  Mamy, jednak elementy takie jak Centrum Sterowania, które są zaczerpnięte z rozwiązań konkurencji.

Czas na wielką batalię pomiędzy iOS, a Androidem!

Ekran główny

iOS 7

Wygląd iOS 7 uległ znaczącym zmianom względem iOS 6. Nowy system oferuje wiele możliwości personalizacji oraz atrakcyjnych animacji. Mamy dynamiczne tapety oraz efekt paralaksy, który sprawia, że ikony poruszają się, gdy mamy w ręku telefon.

Wiele uwagi poświęcono nowemu płaskiemu wzornictwu. Oznacza, to zupełnie nowe ikony i menu. Pozbyto się skeumorfizmu, czyli odtwarzania rzeczywistych faktur występujących w naturze np. kartek zeszytu w notatkach, czy drewnianych półek w aplikacji kiosk.  Nowy system wygląda elegancko i nowocześnie.

Nowością są też foldery, które teraz nie mają ograniczeń co do ilości umieszczonych aplikacji. Możemy, więc do jednego folderu wrzucić więcej niż 9 programów. Wreszcie możemy zrobić porządek z grami, czy programami użytkowymi.  Choć ich nowy wygląd nie wszystkim musi przypaść do gustu.

Android

W Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich wprowadzono nowy interfejs o nazwie Holo. Teraz w wersji 4.3 znacząco go dopracowano i korzysta z niego coraz więcej zewnętrznych aplikacji. Cały wygląd systemu zależy, jednak od tego jakiej nakładki używa producent naszego telefonu. Ze względu na różne launchery, nie zawsze wygląd systemu jest identyczny. Możemy też zainstalować dodatkowe motywy jak KakaoHome, czy Facebook Home, które zmieniają wygląd i działanie ekranu głównego naszego telefonu.

Android niewątpliwie posiada więcej możliwości personalizacji niż iOS. Zarówno na ekranie blokady, jak i głównym ekranie możemy umieszczać przeróżne aplikacje oraz widżety. Widżety, wciąż nie są obecne w iOS. Choć na Android część z nich jest bez użyteczna, to jednak kilka naprawdę usprawnia korzystanie z telefonu. Wystarczy wymienić, chociażby Google Now, czy odtwarzacz muzyki.

Android 4.3, podobnie jak iOS pozwala również na tworzenie folderów. Te mają, jednak ograniczoną pojemność. Zaletą systemu Google, jest jednak możliwość pozbycia się całkowicie aplikacji z ekran głównego. Jeśli cenimy minimalizm, możemy odpowiednio dostosować system do swoich preferencji.

Powiadomienia

iOS 7

W iOS 5 wprowadzono powiadomienia, które są zaczerpnięte z androida. Ich użyteczność jest dość ograniczona. Możemy podejrzeć początek wiadomości i otworzyć daną aplikacje. W dodatku w powiadomieniach szybko robi się bałagan, jeśli korzystamy z dużej liczby aplikacji.

W iOS 7 podzielono powiadomienia na 3 ekrany co ułatwia nawigację. W pierwszym ekranie mamy plan naszego dnia, w tym informacje pogodowe, a nawet giełdowe. Na drugim najświeższe informacje z wszystkich aplikacji, natomiast na trzecim te, których nie odebraliśmy, na przykład połączenia, czy wiadomości sms.

Trochę szkoda, że Apple nie pozwala firmom trzecim na rozwinięcie skrzydeł. Powiadomienia w przypadku systemu iOS wymagają jeszcze dopracowania i otwarcia na nowości od twórców aplikacji.

Android

Dużo ciekawiej prezentują się powiadomienia w systemie Android. Tutaj użytkownik może w łatwy sposób wchodzić w interakcję z aplikacjami. Najlepiej działa, to w przypadku usług Google, ale także serwisy społecznościowe takie jak Facebook, czy Twitter działają bez zarzutów.

Według plotek w kolejnych wersjach systemu Android, powiadomienia mają być jeszcze bardziej otwarte na pomysły developerów. Android już teraz pozwala wykorzystać z powiadomienia do śledzenia paczek, czy statusu lotu.

Android ma w tej chwili przewagę, jeśli chodzi o  powiadomienia. To jeden z najlepiej dopracowanych elementów, tego systemu. Ani iOS, ani Windows Phone nie mogą pochwalić się tak zaawansowanym rozwiązaniem.

Szybkie ustawienia

iOS 7

Nowe centrum sterowania, na początek może wprowadzać pewną dezorientacje. Całkiem nowe ikony nie zawsze muszą być czytelne. Ale, to dzięki, temu rozwiązaniu z łatwością możemy zarządzać naszym telefonem. Dzięki wysuwanemu menu bez trudu przejdziemy w tryb samolotowy, wyłączymy Wi-Fi, czy ustawimy budzik. Wszystko szybko i wygodnie.

W szybkich ustawieniach mamy dostęp do ustawień dźwięku, kontroli muzyki, aparatu, a nawet latarki. Trochę szkoda, że zabrakło dynamicznych zmian dla aplikacji firm trzecich. Można byłoby podmienić część ustawień. Brakuje też możliwości wyłączenia transmisji danych. Ale nawet pomimo tego, centrum sterowania, to wygoda dla użytkowników.

Android

W przypadku Androida ustawienia te dostępne są w powiadomieniach lub jako widget na ekranie głównym. W porównaniu do Apple, mamy tutaj głównie ustawienia systemu, nie ma mowy o szybkim dostępie aplikacji, takich jak aparat, czy latarka.

Z menu szybkich ustawień można kontrolować jasność, Wi-Fi, obrót ekranu, transfer danych, czy tryb samolotowy. Jest też szybkie łącze do pełnych ustawień telefonu. To przydatna część nawigacji systemu Androida, choć nie tak wygodna jak w przypadku iOS 7.

Zabezpieczenia

iOS 7

iOS 7 wprowadza, kilka usprawnień bezpieczeństwa. Przede wszystkim nowy iPhone 5s posiada czytnik linii papilarnych, który pozwala na szybkie i bezpieczne odblokowywanie telefonu. Dodatkowo po przywróceniu ustawień fabrycznych musimy podać Apple ID. Wprowadzono więc prawdziwy bat na złodziei.

Oczywiście społeczność użytkowników iOS jest duża, dlatego też hakerzy będą starać się złamać nowe zabezpieczenia. Zobaczymy jak szybko im się, to uda zrobić.

Android

W przypadku Androida, również dostępnych jest kilka opcji zabezpieczenia dostępu do urządzenia. Może być to prosta blokada ekranu, albo tradycyjne hasło. Ale równie dobrze możemy umożliwić odblokowanie za pomocą rozpoznawania twarzy, czy wymyślonego wzoru. Ponadto niedawno pojawił się Android Manager, który podobnie jak Find My iPhone pozwala na szybką lokalizację zgubionego lub skradzionego urządzenia. Pod tym względem Android oferuje wiele możliwości, pytanie czy skutecznych?

Wybór jest kwestią gustu

Apple iOS doczekał się znaczącej wizualnej zmiany. Wprowadzono liczne udoskonalenia, które sprawiają, że iOS 7 jest naprawdę atrakcyjny i wygodny w obsłudze. Z drugiej strony, to wciąż ten sam system, który znamy od lat.

W przypadku Androida wciąż czekamy na kolejne duże aktualizacje. Wkrótce powinien pojawić się system Android 4.4. KitKat. Nie wiadomo jednak, które urządzenia zostaną zaktualizowane do najnowszej wersji. Czy Google zwalczy wreszcie fragmentacje swojego systemu. Jednocześnie, to Android posiada wiele dodatkowych możliwości, które zwiększają jego użyteczność, w stosunku do dość ograniczonego iOS 7.

Można spierać się, który system jest lepszy. Jednak w tej chwili doświadczenia z użytkowania, w dużej mierze będą podobne. Drobnostki, aż tak nie wpływają na codzienną pracę. Liczą się też zainstalowane aplikacje i nasze własne ustawienia.

Decyzja, który system wybrać zależy tak właściwie od naszych własnych potrzeb i indywidualnych preferencji. Wybór ten jest kwestią gustu i upodobań. A jeśli nie możecie się zdecydować, to przeczytajcie nasze przewodniki po systemach iOS oraz Android.

Autorem artykułu jest Christopher Park

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines