Reklama

Artykuł

Android 4.4 KitKat: nasza recenzja

Android 4.4 KitKat: nasza recenzja
admin

admin

  • Zaktualizowany:

Czym jest Android 4.4 KitKat? Jest to najnowsza wersja systemu Android. Celem, przyświecającym Google, przy tej aktualizacji było uczynienie Android KitKat bardziej otwartym na różnego typu urządzenia. Google ma nadzieję, że ta wersja da szansę użytkownikom cieszyć się nowym Android 4.4, bez względu na to, z jakich urządzeń korzystają. Na razie jednak Android 4.4 KitKat dostępny jest tylko na smartfonach Nexus 5.

Niedawno Google wycofał część podstawowych aplikacji z Androida i przeniósł je do Sklepu Google Play Store. Są więc one aktualizowane na bieżąco, bez względu na wersję samego systemu. Wprowadzono też Usługi Google Play, które mają za zadanie aktualizować usługi Google’a w tle bez ingerencji użytkownika urządzeń z  Androida 2.2 Froyo lub nowszym. Natomiast sam system Android 4.4 KitKat jest jeszcze bardziej zintegrowany z wyszukiwarką Google oraz naszym kontem w Google.Android 4.4 KitKat

System Android 4.4 KitKat na starcie dostępny jest wyłącznie na nowym Google Nexus 5. Wkrótce powinien pojawić się na Nexus 4 oraz innych urządzeniach z czystym systemem Android. Nie uświadczą go jednak użytkownicy Galaxy Nexus. Texas Instruments, odpowiedzialny za chipset, przestał wspierać ten procesor mobilny i Google nie zaktualizuje swojego flagowego modelu sprzed lat.

Wciąż nie jest pewne, jakie telefony otrzymają najnowszy system. Android 4.4 do działania wymaga mniej pamięci RAM, wystarczy jedyni 512 MB. Generalnie powinien usprawnić działanie urządzeń, jednak to od producentów konkretnych modeli oraz operatorów będzie zależeć, czy użytkownicy otrzymają aktualizację do Android 4.4 KitKat.

Uproszczony interfejs użytkownika

Czysty Android zapewnia łatwy dostęp do wszystkich aplikacji i usług Google. Jeśli przenosicie się z innego urządzenia z Android, nie powinniście mieć żadnych problemów z transferem swoich danych i aplikacji. Wystarczy wpisać swoje hasło do konta Google, a wszystkie aplikacje, kontakty i inne rzeczy zostaną przekopiowane z chmury na wasz nowy telefon. Jeżeli posiadacie dwuetapową weryfikację w którejś ze swoim aplikacji, jej skofigurowanie może zająć nieco więcej czasu, ale nie powinniście mieć problemu ze zrestartowaniem dostępu. Sama konfiguracja urządzenia jest prosta i przyjemna.

Google Search Android 4.4 KitKat

Android 4.4 KitKat otacza użytkowników usługami Google. Na każdym kroku jesteśmy zachęcani do korzystania z rozwiązań giganta. Na głównym ekranie mamy dostęp do paska wyszukiwarki Google, który okazuje się na stałe ustawionym widżetem, którego nie da się usunąć. Jeśli więc lubicie Androida, ale nie korzystacie z usług Google, możecie być tym wszystkim nieco przytłoczeni. W Android 4.4 KitKat Google jest wszędzie.

Uroki pełnego ekranu

Android 4.4 w pełni wykorzystuje ekran smartfona. Pasek statusu jest teraz przeźroczysty i na ekranie głównym widzimy tapetę. Podobnie może być w przypadku aplikacji, na razie jednak mało która aplikacja zyskała takową aktualizację. Przesunięcie ekranu w prawo powoduje uruchomienie Google Now. To innowacyjne rozszerzenie Google Search zawsze jest umiejscowione na ostatnim ekranie od lewej strony. Oczywiście, możemy zmienić launcher na inny, na przykład Nova Launcher. Wtedy jednak stracimy szybki dostęp do Google Now, ale za to możemy zyskać więcej miejsca na aplikacje. Możemy wtedy wywołać Google Now w tradycyjny sposób.

Google Now Android 4.4 KitKat

Przytrzymując dłużej palec na ekranie dostaniemy dostęp do funkcji zmiany tapety, opcji dodawania widżetów czy ustawień naszego konta Google. Widżety dostępne są wyłącznie za pośrednictwem tego menu, w przeciwieństwie do Android 4.3, gdy znajdywały się w ogólnym widoku aplikacji.

Jak na razie nie ma informacji na temat nowych urządzeń innych producentów, które miałyby wspierać Android 4.4. Wprawdzie HTC zapowiedziało, że urządzenia tej firmy dostaną aktualizację do Android 4.4 KitKat, ale w tym momencie trudno określić, jak będzie wyglądać integracja tej wersji systemu z nakładkami innych producentów.

Wyszukiwarka zintegrowana z aplikacją telefonu

Aplikacja telefonu to teraz coś więcej niż proste wybieranie numeru. W Android 4.4 KitKat zdecydowano się zintegrować tę aplikację z Google Search. Dzięki temu możemy łatwo wyszukiwać kontakty, ale również miejsca, na przykład sklepy i restauracje. Aplikacja może jednak na razie wyświetlać tylko wyniki wyszukiwania miejsc oparte na odpowiednich słowach kluczowych. Jeden z programistów odkrył, że aplikacja telefonu może również wyświetlać reklamy, ale w rzeczywistości mogą to być wyniki z Ofert Google, a nie zwykłe reklamy podmiotów trzecich.

Kontakty Android 4.4 KitKat

Po połączeniu z LinkedIn oraz Google+, aplikacja telefonu pozwala na przeszukiwanie wszystkich zsynchronizowanych kontaktów. Co jednak dziwne, podczas naszych testów Android 4.4 nie chciał zsynchronizować się z Facebookiem czy Twitterem, mimo że system wspiera taką opcję. W aplikacji tej denerwuje również brak prostego podglądu profilu danej osoby podczas przeszukiwania kontaktów. Aplikacja również “gubi” czasami nazwę danego kontaktu, pozostawiając niepodpisany numer telefonu. Plusem jest jednak wyszukiwanie w czasie rzeczywistym nazw firm, które do nas dzwonią, a my nie znamy ich numeru.

Hangouts nadal niewygodne

Google Hangouts w rozmowach wideo sprawdza się rewelacyjnie. Nieco gorzej jest z czatowaniem za pomocą tekstu. Mimo to, aplikacja działa bez większych problemów, nawet gdy testowaliśmy ją w rozmowie z użytkownikiem wersji na iPhone. Google Hangouts pozwala na dodawanie emotikonów oraz lokalizacji (link do Google Maps), dopasowując te elementy do wyświetlania na iPhonie.

Hangouts Android 4.4 KitKat

Niestety Hangouts nie sprawdza się przy połączeniu tradycyjnych SMSów z komunikatorem. Rozmowy są oddzielone, nie mamy więc ciągłości i musimy ręcznie wybierać, czy chcemy wysyłać smsy, czy rozmawiać poprzez Hangouts. Gooogle jeszcze musi popracować nad ujednoliceniem swoich wiadomości.

Edytor zdjęć dla zwykłego użytkownika

W systemie Android 4.4 znajdziemy edytor zdjęć w aplikacji Galeria. Dzięki niemu możemy dodawać filtry, ramki, przycinać fotografię, a także zmieniać inne parametry zdjęcia. Filtry dostępne w aplikacji nie różnią się znacząco od tego, co znamy z serwisu Instagram i innych programów do obróbki zdjęć. Także pozostałe opcje są dość standardowe. Do dyspozycji mamy kadrowanie, wyrównanie, obracanie oraz odbicie lustrzane.

Edycja zdjęć Android 4.4 KitKat

Edytor pozwala na szybką i prostą edycję zdjęć. Wszystkich zmian dokonujemy w czasie rzeczywistym. Możemy szybko zaakceptować i zapisać zmiany, istnieje też funkcja cofania. Działa ona nawet po zaakceptowaniu edycji, więc nie musimy się martwić o nasze fotografie. Choć aparat zamontowany w Nexus 5 nie należy do najlepszych na rynku, robi całkiem przyzwoite zdjęcia. Dzięki edytorowi zdjęć oraz takim funkcjom, jak HDR+ czy Auto Awesome z Google+ możemy poprawić niedoróbki i uzyskać naprawdę dobre zdjęcia. W aplikacji aparatu również wyraźnie zaznaczono obecność Google. Jeżeli robicie kopię zapasową zdjęć w Google Drive, to usługa ta zeskanuje Wasze fotografie i utworzy dodatkowe kopie przefiltrowane przez funkcję Auto Awesome. Aplikacja do zdjęć pozwala również na automatyczne wysyłanie fotek do Google+, wystarczy włączyć funkcję automatycznej kopii zapasowej.

Kontrola multimediów na zablokowanym ekranie

Mniejszą nowością, ale bardzo ciekawą, jest zmodyfikowana opcja kontroli multimediów na ekranie blokady. Gdy włączymy ekran, zamiast tapety pojawi się nam okładka danego albumu. Możemy wygodnie zmieniać utwory, pauzować je i ponownie odtwarzać.  Przytrzymując pasek postępu piosenki zyskujemy możliwość swobodnego podglądu całej ścieżki i szybkiego dostępu do wybranego fragmentu.Muzyka Android 4.4 KitKat

Co się dzieje w tle?

Ustawienia systemu nie uległy znaczącej zmianie w Android 4.4 KitKat. Sam układ jest identyczny. Najważniejsze opcje takie jak Wi-Fi, Bluetooth oraz Użycie Danych są umieszczone na samej górze. Nieco niżej zamieszczono opcję Więcej, w której umieszczono ustawienia dla naszej sieci komórkowej, możemy tam też wybrać domyślną aplikację dla SMSów. Generalnie wszystko jest podobnie, jedynie w niektórych miejscach dodano więcej opcji powiązanych z usługami Google.

Dotknij i zapłać – zapewne nigdy z tego nie skorzystacie

W raz z pojawieniem się systemu Android 4.0 Ice Cream Sandwich mówiło się dużo o płatnościach mobilnych. Płacenie telefonem przy użyciu NFC miało zastąpić tradycyjne użytkowanie kart kredytowych i debetowych. Na razie jednak funkcja ta jest niszowa, a usługa Google Wallet sprawdza się jedynie w sklepie z aplikacjami Google Play.Google Wallet Android 4.4 KitKat

W Android 4.4 rozbudowano ustawienia płatności mobilnych. Mamy więcej opcji jeśli chodzi o system i sposoby użytkowania. To jednak nie sprawi, że zaczniemy nagle z tej opcji korzystać.

Zaawansowane opcje lokalizacji

W starszych wersjach systemu Android zarządzanie danymi lokalizacyjnymi było dość ograniczone. Mogliśmy jedynie pozwolić lub zabronić danej aplikacji na dostęp do naszej lokalizacji.Ustawienia lokalizacji Android 4.4 KitKat

W najnowszej wersji opcje te są bardziej przejrzyste. Możemy wyróżnić trzy różne tryby lokalizacji:

  • Duża dokładność – połączenie danych z GPS,Wi-Fi oraz sieci komórkowej
  • Oszczędzanie baterii – tylko Wi-Fi oraz sieć komórkowa
  • Tylko urządzenie – dane tylko z GPS

Celem tych zmian jest możliwość zwiększenia żywotności baterii. W opcjach lokalizacji znajdziemy też ustawienia dotyczące wysyłania naszej lokalizacji poprzez Google+ oraz Hangouts. Dzięki temu w łatwy sposób możemy udostępniać nasze położenie znajomym. Ponadto, możemy oczywiście przejrzeć listę aplikacji, które korzystają z naszych danych o lokalizacji. Warto sprawdzić, czy któryś z programów nie nadużywa swoich możliwości, aby wysyłać dane o naszym położeniu. Zwłaszcza, że samo Google stara się śledzić nasze położenie, gdzie tylko się da.

Bezprzewodowe drukowanie

Najnowsza wersja systemu Android umożliwia łatwe drukowanie bezprzewodowe. Możemy skorzystać zarówno z klasycznych drukarek posiadających moduł Wi-Fi lub podłączonych do naszej sieci, jak i wybrać usługę Google Cloud Print. Dzięki temu możemy drukować dokumenty bezpośrednio z naszego smartfona, bez konieczności używania komputera.Drukowanie Android 4.4 KitKat

Opcje dla programistów i więcej statystyk

Opcje deweloperskie są przeznaczone dla programistów oraz osób zainteresowanych bardziej zaawansowanymi funkcjami Androida. Znajdziemy tam szereg dogłębnych ustawień oraz dodatkowe funkcje i statystyki. Jednak większość użytkowników nie ma potrzeby tam zaglądać.Ustawienia deweloperskie Android 4.4 KitKat

Jedną z najbardziej interesujących opcji jest strona statystyk procesów. Dzięki niej mamy podgląd na to, jak zachowują się poszczególne aplikacje na Android 4.4 KitKat. Możemy obserwować, z jakich funkcji korzysta dana aplikacja i jak wykorzystuje pamięć i baterię telefonu. To doskonałe narzędzie, zarówno dla programistów, jak i zaawansowanych użytkowników. Dzięki niemu możemy zobaczyć, które aplikacje spowalniają urządzenie. Przyda się to w szczególności  w przypadku starszych i słabszych urządzeń, gdyż pokazuje, które aplikacje “pożerają” RAM. Programistom narzędzie to pomoże w optymalizacji aplikacji przed wprowadzeniem ich na rynek.

Dalsze udoskonalanie Androida

Czysty Android 4.4 KitKat to esencja zarówno systemu Android, jak i rozwiązań Google. Te wrażenia mogą być jednak zupełnie inne, gdy aktualizacja trafi na telefony innych producentów z ich własnymi nakładkami. Plusem najnowszej wersji jest obniżenie wymagań, co do ilości pamięci RAM. To powinno sprawić, że starsze urządzenia będą działać szybciej. Niestety, prawdopodobnie większość z nich raczej nie doczeka się odpowiedniej aktualizacji. Jeśli chodzi o zmiany w warstwie widocznej dla użytkownika, to nie ma ich dużo. KitKat pokazuje jedynie jeszcze większą zależność od usług Google. Ta integracja systemu z usługami Google jest bardzo ciekawa i spodoba się tym, którzy na co dzień korzystają z rozwiązań tej firmy. Dobrym zagraniem jest jeszcze lepsze umiejscowienie funkcji Google Now.Android 4.4 KitKat

Niestety, na razie jedyne aplikacje, które zostały zaktualizowane do nowego wyglądu, to te dostępne wraz z systemem. Większość popularnych aplikacji niestety nie posiada jeszcze pełnego wsparcia dla wzornictwa Android 4.4. Powinno się to jednak zmienić, gdy więcej telefonów otrzyma nowy system.

Sama aktualizacja nie wprowadza znaczących zmian dla końcowego użytkownika. Jednak dopiero na słabszych telefonach z nowym systemem powinniśmy się przekonać, jak radzi sobie KitKat. Google stosuje taktykę małych kroków, powoli udoskonalając swój system. Miejmy nadzieję, że obniżenie wymagań Android 4.4 jest poważnym krokiem ku walce z fragmentacją systemu.

Przeczytajcie więcej o Android 4.4

Autorem artykułu jest Christopher Park

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines