Reklama

Artykuł

Aplikacje z fiszkami do nauki na komputer i telefon

Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

Aplikacje z fiszkami to bardzo prosty sposób na naukę słówek z obcego języka lub pojęć z innych dziedzin wiedzy. Oto lista najciekawszych aplikacji do pobrania na komputer PC, Mac, online czy smartfony i tablety z systemem Android lub iOS.

Kiedy przychodzi do nauki słówek, dat czy innych faktów, których nie można się nauczyć inaczej, niż na pamięć, najlepszym sposobem na ich opanowanie jest wykorzystanie fiszek. Kiedyś fiszka była kartką papieru, teraz możemy do tego samego celu wykorzystać komputery i telefony komórkowe.

Aplikacje z fiszkami do nauki na komputer i telefon

Co to są fiszki?

Fiszki, z angielskiego flashcards, to sposób na ćwiczenie pamięci. Zanim mieliśmy komputery na każdym biurku i smartfony w każdej kieszeni fiszki wyglądały jak mała kartka papieru, mniej więcej wielkości wizytówki biznesowej. Na jednej stronie zapisane było pytanie, a na drugiej odpowiedź. Jeśli uczylibyśmy się, na przykład języka angielskiego, to na pierwszej stronie widniałoby słowo “wesoły”, a na drugiej stronie “hilarious”. Bierzemy kartkę z pytaniem i zastanawiamy się czy znamy odpowiedź, potem podglądamy tył kartki i sprawdzamy poprawną odpowiedź.

Anki

Anki flashcardsAnki to potężna i wielofunkcyjna aplikacja. Fiszki w niej tworzone mogą zawierać tekst, dźwięk, obrazki oraz formatowanie dokumentów w standardzie LaTeX. Możemy tworzyć własne zestawy lub pobrać jeden z tysięcy zestawów stworzonych przez ogromną społeczność użytkowników Anki. Aplikacja stosuje także metodę powtórek znaną z programu SuperMemo – określamy jak dobrze znaliśmy odpowiedź na daną fiszkę o bazując na tym wyświetli ją nam w odpowiednim czasie. Kiedy nie mieliśmy pojęcia o danym słówku z języka hiszpańskiego, Anki zapyta nas o nie jutro, a jeśli któryś już raz odpowiedzieliśmy na dane pytanie poprawnie, to następny raz zobaczymy je za 3 miesiące. Aplikacja Anki dostępna jest na wiele platform i umożliwia synchronizację między nimi.

Pobierz Anki na Android

Pobierz Anki na iPhone i iPad

Pobierz Anki na Windows

Pobierz Anki na Mac

Zobacz Anki online

Studyblue

Studyblue pozwala tworzyć fiszki zawierające tekst, dźwięk i zdjęcia w bardzo prosty sposób. Możemy, na przykład zrobić zdjęcie rysunkowi lub grafice, a potem dodać opis ręcznie lub głosowo. Jeśli jesteśmy użytkownikami doskonałego notatnika Evernote, to Studyblue pozwala na zaimportowanie notatek i stworzenie z nich fiszek do nauki. Fiszki możemy oczywiście synchronizować między kontem online a aplikacjami na Android i iOS. Twórcy Studyblue pomyśleli także o uczniach, umożliwiając zakładanie klas i zapraszanie do nich kolegów, tak aby razem uczyć się łatwiej i szybciej.

Pobierz Studyblue na Android

Pobierz Studyblue na iPhone i iPad

Zobacz Studyblue online

Vocabla

Vocabla koncentruje się na nauce słówek – w sumie najpopularniejszej rzeczy, do której wykorzystuje się fiszki. Aby nauka słówek była przyjemniejsza i bardziej wciągająca Vocabla wprowadza elementy grywalizacji, czyli osiągnięcia i punkty w rankingach, zupełnie jak w grach wideo. Unikalną zdolnością aplikacji Vocabla jest dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox, dzięki któremu możemy dodawać słówka i tworzyć fiszki prosto z czytanego tekstu online. Jeśli nie rozumiemy danego słowa, zaznaczamy je klikając na nie dwa razy aż pojawi się okienko z tłumaczeniem słowa plus możliwością dodania go do Vocabla.

Pobierz Vocabla na Android

Pobierz Vocabla na iPhone

Pobierz dodatek do Firefoksa Vocabla

Zobacz Vocabla online

Edukoala – Language learning flashcards

Edukoala posiada funkcjonalności podobne do poprzednich aplikacji. Tym co ją wyróżnia jest możliwość nauki słówek w dość niespotykany sposób. Aplikacja Edukoala na Android daje nam możliwość nauki podczas odblokowywania telefonu. W ustawieniach możemy zaznaczyć, że chcemy być odpytywani ze słówek za każdym razem, kiedy chcemy odblokować telefon. Zwykle odblokowujemy Androida wpisując kod lub rysując wzór odblokowania. Zamiast tego Edukoala może wyświetlać nam pytanie i trzy możliwe odpowiedzi. Aby odblokować telefon musimy odpowiedzieć poprawnie na pytanie. To ciekawe rozwiązanie, choć jak zastrzegają twórcy, niestety nie działa na każdym telefonie.

Pobierz Edukoala na Android

Zobacz Edukoala online

AnyMemo Free

AnyMemo to aplikacja dla tych, którym z jakiś powodów nie odpowiada pierwsza z opisywanych aplikacji – Anki. Umożliwia tworzenie fiszek tekstowych, dźwiękowych (w formatach MP3,OGG,WAV) i z grafikami. Możemy też zaznaczyć, jak bardzo dobrze lub źle znamy daną odpowiedź. AnyMemo to zaawansowana aplikacja, umożliwia zaimportowanie fiszek z plików SuperMemo PPC XML, CSV lub plików tekstowych. Stworzone w AnyMemo fiszki możemy też w tych formatach wyeksportować. Nie mamy jednak możliwości synchronizacji naszych fiszek z serwerami twórcy aplikacji, ponieważ AnyMemo dostępne jest tylko na jedną platformę – Android – ale możemy do tego wykorzystać serwis Dropbox.

Pobierz AnyMemo na Android

Evernote Peek

Dla posiadaczy iPada i nakładki na ekran Smart Cover mamy coś specjalnego. Evernote Peek to aplikacja stworzona przez twórców notatnika Evernote. Do logowania będziemy potrzebować konta w tym serwisie. Fiszki możemy pobrać z przygotowanych już zestawów lub sami stworzyć jako notatki w Evernote. Jak działa Evernote Peek? Do nauki wykorzystujemy Smart Cover. Zaczynamy od uniesienie tylko małego kawałka okładki, wtedy ekran iPada wyświetli pytanie. Aby sprawdzić odpowiedź podnosimy drugą część Smart Cover. Zaznaczamy, czy znaliśmy odpowiedź czy nie i zamykamy Smart Cover, a następnie powtarzamy proces od początku, fiszka po fiszcze.

Pobierz Evernote Peek na iPad

Aplikacje z fiszkami wykorzystują starą metodę zapamiętywania w wygodny dla użytkownika sposób. Tak dużo siedzimy przed komputerem, tak często mamy w kieszeni smartfona lub tablet w plecaku, właśnie wtedy kiedy na coś czekamy i nie mamy nic innego do roboty. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu, na przykład do nauki języka czy pojęć z chemii?

Lubicie uczyć się korzystając z fiszek?

Radek Grabarek

Radek Grabarek

Najnowsze od Radek Grabarek

Editorial Guidelines