Reklama

Artykuł

BlackBerry Messenger: Czy warto instalować ten komunikator?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

BlackBerry Messenger po początkowych problemach wreszcie pojawił się w wersji na iPhone oraz Android. Po aplikację sięgnęły już miliony ludzi na całym świecie. Czy warto przesiąść się z WhatsApp lub LINE? Sprawdzamy dobre i złe strony BBM. To powinno pomóc wam w podjęciu decyzji.

BlackBerry Messenger w 30 sekund

BlackBerry Messenger (BBM) posiada ponad 70 milionów aktywnych użytkowników. Jest dostępny na rynku od 2006 roku, jednak do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla urządzeń kanadyjskiego producenta. Firma nie radzi sobie najlepiej i szuka sposobów na dalszą egzystencję na rynku. Jednym z pomysłów jest udostępnienie wszystkim swojego komunikatora. BBM ma jednak sporo konkurentów w postaci ogólnie dostępnych aplikacji, jak WhatsApp i Facebook Messenger oraz  rozwiązań od Google i Apple. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowego dotykowego systemu BB10, BlackBerry odświeżyło swój komunikator dodając nowe funkcje. Od 22 października 2013 aplikacja dostępna jest też na urządzenia z systemem Android oraz iPhone. Możliwości aplikacji są spore: mamy czat grupowy, emotikony, powiadomienia o dostarczeniu wiadomości oraz wysyłanie zdjęć, plików i notatek głosowych.

BlackBerry Messenger: Czy warto instalować ten komunikator?

Plusy BlackBerry Messenger w wersji dla Android i iOS

Jednolity interfejs na każdym urządzeniu, to na pewno jedna z zalet BBM. Komunikator wygląda bardzo solidnie, jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Bardzo szybko można dostać się do pożądanych funkcji. Tego właśnie potrzebują profesjonaliści, a BlackBerry Messenger wciąż jest kojarzony z światem biznesu.

Kolejnym plusem BBM są spore możliwości personalizacji. W wersji na Andoroida możemy zmienić kolor powiadomień i ich dźwięk. Możemy też dostosować wygląd listy kontaktów do naszych własnych preferencji.

Aplikacja posiada też bardzo ważną zaletę względem WhatsApp jeśli chodzi o tworzenie konta. Nasz BlackBerry ID jest powiązany z adresem e-mail, a nie numerem telefonu. Nie musimy więc podawać naszego numeru. Ponadto aplikacja pokazuje nam nie tylko, że ktoś odebrał naszą wiadomość, ale też o tym, że ją przeczytał. Cieszy też możliwosć rozmów grupowych złożonych nawet z 30 osób.

Minusy BlackBerry Messenger w wersji na Android i iOS

Niestety sama rejestracja jest długa i żmudna. Jeśli nigdy nie używaliście BlackBerry Messenger najlepiej zarejestrować się przez stronę internetową. Tworzenie konta na telefonie to męczarnia. Wypełnienie zaawansowanego formularza zdecydowanie zniechęca do korzystania z komunikatora. Jeśli jesteście nowi w świecie BBM, to zapewne nie znajdziecie w komunikatorze swoich znajomych. Będziecie musieli ich zapraszać i zachęcać poprzez wiadomości e-mail, sms lub w inny sposób.

Samo dodawanie kontaktów też nie należy do najprzyjemniejszych. Możemy skorzystać z nowoczesnych technologii jak QR i NFC. Jednak nie jest, to wcale tak komfortowe jakby, się wydawało. Najlepiej jest znać PIN innego użytkownika i go po prostu wpisać.

Aplikacja BBM jest solidna i niezwodna ale nie oferuje rewolucyjnych opcji. Jeśli już korzystacie z innego komunikatora, to raczej nie ma powodu do zmiany na BBM. Jeśli chcecie czegoś nowego, lepiej spróbować LINE, Snapchat lub WeChat.

Tylko dla fanów BlackBerry

BBM to bardzo dobra aplikacja, ale raczej nie zachęci swoimi możliwościami nowych użytkowników. To program dla tych, którzy porzucili telefony BlackBerry i wciąż mają sporo znajomych korzystających z tego komunikatora. W dodatku utrudnione zapraszanie znajomych i dodawanie ich do kontaktów nie zachęca do korzystania. Jeśli jednak chcecie wypróbować, albo sprawdzić, to pobierzecie BlackBerry Messenger w wersji dla systemu Android lub wersję na iPhone.

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines