|

Spotify logoNareszcie Spotify jest dostępne w Polsce! Po wielu latach czekania mamy dostęp do tego spektakularnego serwisu streamującego muzykę z sieci.

Spotify to jednak nie tylko słuchanie muzyki z internetu. Spotify ma ambicje bycia centrum naszego muzycznego wszechświata. Oto nasz przewodnik po planecie Spotify. Wszystko co chciałbyś wiedzieć, ale jeszcze nie zdążyłeś lub nie zdążyłaś zapytać.

Jak pobrać Spotify?

Korzystamy ze Spotify przede wszystkim jako aplikacji na Windows PC lub Mac. Jeśli mamy wykupione konto Premium, możemy także słuchać Spotify na urządzeniach mobilnych i komórkach. Oto wszystkie potrzebne aplikacje:

Ceny Spotify w Polsce

Ile kosztuje Spotify? Podstawowa wersja Spotify jest darmowa. Ma jednak swoje ograniczenia. Możemy słuchać tylko 10h miesięcznie, jednej piosenki nie możemy słuchać więcej niż 5 razy w ciągu 30 dni. Między piosenkami, co jakiś czas puszczane są reklamy. Jeśli wyjedziemy za granicę, to możemy korzystać z serwisu przez 14 dni.

Ceny Spotify w Polsce

Spotify Unlimited - kosztuje 9,99 zł miesięcznie. Umożliwia słuchanie muzyki bez limitów (nawet za granicą) i bez reklam.

Spotify Premium - kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Umożliwia słuchanie muzyki bez limitów (nawet za granicą) i bez reklam. Piosenki, które najbardziej lubimy możemy pobrać, aby słuchać je bez dostępu do internetu. Dostajemy także dostęp do słuchania muzyki w aplikacjach mobilnych na komórki i tablety.

Jeśli pobierzemy piosenkę na komputer, to mamy 30 dni na jej słuchanie w trybie offline. Po tym czasie musimy, choć na chwilę, połączyć się z internetem, aby Spotify mogło zweryfikować, czy nadal mamy konto premium.

Uwaga! Konto premium możemy testować za darmo przez 30 dni!

Jak szukać muzyki w Spotify?

Bardzo prosto. W lewym górnym rogu ekranu mamy wyszukiwarkę. Wpisujemy zapytanie i otrzymujemy wyniki. W górnej części ekranu (czerwona ramka) znajdziemy Playlisty utworzone przez innych użytkowników serwisu, szukanego wykonawcę i jego albumy. W pozostałej części programu (niebieska ramka) znajdziemy listę piosenek posortowanych od tych, które są najbardziej popularne.

wyszykiwanie muzyki w Spotify

Katalog dostępnych wykonawców i piosenek jest gigantyczny. Ciężko jest nie znaleźć tego czego się szuka, szczególnie z zagranicznych wykonawców. Polskiej muzyki jest mniej, ale i tak całkiem sporo. Skoro mamy tak dużo muzyki do ogarnięcia, to przyda nam się możliwość tworzenia Playlist.

Jak stworzyć Playlistę?

Spotify playlistaPlaylistę, czyli listę ulubionych utworów, możemy stworzyć w najprostszy sposób klikając przycisk "Nowa playlista". Nadajemy jej nazwę i gotowe. Teraz trzeba zapełnić ją muzyką. Szukamy muzykę, zaznaczamy ulubione utwory, a następnie przeciągamy na nazwę naszej playlisty. Tę samą operację możemy przeprowadzić klikając prawym klawiszem myszy na danym utworze lub ich grupie, wybieramy "Dodaj do", a następnie tworzymy nową playlistę lub wybieramy jedną z istniejących.

Jak podzielić się muzyką?

Jeśli jakaś piosenka podoba nam się szczególnie, to możemy ją udostępnić naszym znajomym przez internet. Są na to dwie możliwości. Klikamy prawym klawiszem myszy na dany utwór i wybieramy z menu opcję Udostępnij. Pojawi się nam okienko. W zakładce Udostępnij piszemy wiadomość i dzielimy się tak opisanym utworem na Facebooku, Twitterze lub Tumblerze. Zakładka Wyślij do znajomego umożliwia wysłanie prywatnej znajomości, ale tylko do osoby, którą mamy dodaną w Spotify do znajomych.

dzielenie się muzyką w Spotify

Jak dodać znajomego na Spotify?

Jeśli zsynchronizowaliście wasze konto Spotify z Facebookiem, lista znajomych pojawi się automatycznie, w oknie z prawej strony ekranu, w zakładce Ludzie. Trzeba jednak pamiętać, że standardowo po synchronizacji wszystkie słuchane przez nas piosenki będą publikowane w naszym profilu na Facebooku.

jak dodać znajomego na Spotify

Jeśli chcemy dodać znajomego bez łączenia się z Facebookiem, musimy znać nazwę jego konta. W takim wypadku w pole wyszukiwarki wpisujemy spotify:user:nazwa_użytkownika. Pojawi się nam jego profil. Klikamy go. Teraz wystarczy kliknąć w żółty przycisk z plusikiem (tak jak na obrazku u góry).

Jak edytować nasz publiczny profil czyli ustawienia prywatności w Spotify

Jeśli klikniemy w nazwę naszego konta w prawym górnym rogu programu a z menu wybierzemy Profil, wtedy będziemy mogli zmienić to, co pojawia się na naszej publicznej stronie. O ustawienia prywatności warto zadbać od początku. Z tego miejsca możemy ustawić jakie playlisty są tylko naszymi prywatnymi, a jakie dzielimy z innymi użytkownikami serwisu.

Ustawienia prywatności w SpotifyKlikając naszą nazwę użytkownika a następnie Konto zostaniemy przeniesieni na stronę internetową Spotify, gdzie będziemy mogli zmienić nasze dane, hasło i powiadomienia.

Wyszukiwarka aplikacji wewnątrz Spotify

Spotify to tak bardzo rozbudowana aplikacja, że pozwala na instalowanie zewnętrznych aplikacji wewnątrz swojego programu. Wyszukiwarkę aplikacji znajdziemy w kolumnie po lewej.

aplikacje wewnątrz spotifyJaki aplikacje możemy zainstalować w Spotify? Swoje aplikacje mają magazyny muzyczne takie jak Pitchfork, możemy zainstalować kalendarz koncertów czy aplikację znajdującą teksty piosenek. Po instalacji pojawią się one jako osobna lista w menu po lewej stronie programu. To jednak nie wszystko.

Radio w Spotify

Spotify umożliwia także słuchanie muzyki w formie starego dobrego radia, czyli tematycznych kanałów muzycznych

radio w spotify

Kolejka odtwarzania

Jeśli spodobała się nam jakaś piosenka, nie musimy przerywać obecnie słuchanej, możemy skorzystać z kolejki odtwarzania. Klikamy prawym klawiszem myszy na piosenkę, która się nam podoba i wybieramy Kolejka. Kiedy słuchany w tej chwili utwór się skończy, Spotify puści nam przed chwilą wybrany song. Mała rzecz a cieszy.

kolejki utworów w spotify

Jak dodać muzykę z komputera do słuchania w Spotify?

Spotify może służyć do słuchania każdej muzyki, nawet tej, którą trzymamy na dysku komputera. Wystarczy zaimportować ją do Spotify. Z menu po lewej wybieramy opcję Pliki lokalne, a następnie przechodzimy do ustawień, gdzie wskazujemy folder, w którym trzymamy muzykę na dysku komputera. po ponownym kliknięciu w Pliki lokalne muzyka będzie już widniała na liście.

Synchronizacja z innymi urządzeniami

Jeśli naszą muzykę chcielibyśmy wziąć ze sobą na naszego iPhone'a lub Androida, wtedy należy w menu po lewej kliknąć w Urządzenia.

synchronizacja iphone android spotify

Jak podoba się Wam Spotify? Co jeszcze chcielibyście wiedzieć?

Komentowane

  • Michał |
    25/08/13
    Michał

    Da się wykupić Spotify Unlimited tylko na ipada? Jeżeli tak to jak ?

29/07/14
Twój awatar