Reklama

Artykuł

Co z naszą prywatnością? Sprawdzamy czy po skandalu z NSA mamy się o co martwić

admin

admin

  • Zaktualizowany:

Co z naszą prywatnością? Po informacjach o poczynaniach amerykańskiego NSA jest to bardzo poważne pytanie. My staramy się na nie odpowiedzieć.

Wielki Brat patrzy

NSA, czyli amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego używa wszelkich możliwych środków, aby kontrolować to co dzieje się w sieci. Pod szyldem ochrony bezpieczeństwa przechwytywane są operacje bankowe, e-maile, dokumenty, po prostu wszystko. Przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami dramatycznego pościgu i ucieczki Edwarda Snowdena.

Co z naszą prywatnością? Sprawdzamy czy po skandalu z NSA mamy się o co martwić

Wszyscy sobie zadajemy pytanie jak to możliwe? W końcu wszędzie jesteśmy informowani o systemach bezpieczeństwa i nowoczesnych sposobach szyfrowania. Tymczasem NSA zmuszało firmy do stosowania przeróżnych furtek, tak aby władze miały dostęp do newralgicznych danych. Wszystko pod szyldem bezpieczeństwa.

NSA nie ma problemów z obejściem tych protokołów (źródło)

Na szczęście według Snowdena są jeszcze systemy szyfrowania, których nie można złamać. Mimo prób czołowych specjalistów od kryptografii, są klucze których nawet potężne komputery nie są w stanie rozgryźć.

W rzeczywistości możesz spać spokojnie

Prawdopodobieństwo, że padłeś ofiarą podsłuchu NSA jest w rzeczywistości dość niskie. Agencja stara się zracjonalizować swoje działania. Choć możliwości NSA są olbrzymie, to nie są one wykorzystywane do wszystkich osób na świecie, tylko tych rzeczywiście podejrzanych. Jeśli nie masz nic do ukrycia, to raczej nie masz powodów do obaw. Choć oczywiście prawdy nigdy się nie dowiemy, a skala działań NSA jest naprawdę imponująca.

Zawsze możesz się ukryć przy użyciu odpowiednich narzędzi

Nie wiemy dokładnie, co znajduje się pod kontrolą NSA. Jakie systemy szyfrowania z przeglądarek i telefonów jest w stanie obejść amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. Pewne jest, że nie wszystko można tak łatwo złamać. Jest wiele mniej znanych narzędzi, które pozwalają chronić prywatność użytkowników. My kilka z nich sprawdziliśmy i polecamy wam, jeśli wciąż chcecie cieszyć się siecią, a jednocześnie nie obawiać się o swoje dane.

Bezpieczne przeglądanie sieci

  • Tor umożliwia surfowanie po sieci w pełni anonimowo. Mimo wielu prób ataków, nie udało się go jeszcze złamać. Jeśli chcesz pozostać niezauważony w sieci to wypróbuj Tor.
  • Do naszej dyspozycji są też specjalne wydania przeglądarek. Epic Browser zapewnia nam korzystanie z sieci w trybie incognito oraz połącznie z anonimowych serwerów proxy.

Wiadomości i poczta i e-mail

  • Jeśli chcecie korzystać z szyfrowanych wiadomości warto wypróbować GnuPG lub PGP. To bardzo skuteczne rozwiązania. Są też dedykowane konta e-mail jak Hushmail, czy CounterMail. Znajdziemy również szereg aplikacji które umożliwiają bezpieczne czatowanie, czy niszczenie wiadomości zaraz po przeczytaniu.

Antywirusy i systemy operacyjne

  • Dziś nie można ufać nawet programom antywirusowym. Część z nich może dopuszczać wtyczki z USA, Rosji czy Chin, konkurujących o nasze dane. Warto więc korzystać z zaufanych rozwiązań.
  • Na ogół aplikacje i systemy typu open source powinny być bezpieczniejsze niż te komercyjne. Publiczny kod pozwala na wgląd do zawartości. Oczywiście łatwiej je też zmodyfikować
  • Dla osób paranoicznie chroniących swoje dane polecamy system Talis. To najbezpieczniejsza dystrybucja Luinuksa na rynku. Talis zmusza cały internetowy ruch, aby przechodził przez Tor. A to nie wszystkie jego możliwości.

Nie zabezpieczaj się jeśli nie musisz

Tak naprawdę wysyłanie listy zakupów chronionej 4096-bitowym szyfrowaniem jest zupełnie zbędne. Nie ma potrzeby używać silnych zabezpieczeń do błahostek. Takie kroki dopiero wzbudzają podejrzenia Jeśli nie mamy nic do ukrycia, to tego nie róbmy. Korzystanie z szyfrowania powinno być ograniczone do najważniejszych informacji. Dostępne systemy zabezpieczają nas przed prawdziwymi zagrożeniami. Zwykłe systemy bezpieczeństwa z Gmaila, Facebooka czy naszego banku powinny być w zupełności wystarczające do mniej ważnych zastosowań.

Trochę najnowszej historii. NSA i Edward Snowden

Czym jest NSA?

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA powstała w 1952 roku. Jej oficjalnym zadaniem jest monitorowanie i analizowanie wszelkich informacji i danych dotyczących szpiegostwa i terroryzmu. Ma dbać o bezpieczeństwo łączności i systemów informatycznych administracji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Kim jest Edward Snowden?

Eward Joseph Snowden to specjalista od bezpieczeństwa komputerowego. Pracował on dla NSA i miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów. Na początku 2013 skontaktował się z dziennikarzami w celu ujawnienia informacji na temat globalnego projektu PRISM. To ten projekt odpowiada za podsłuch naszych danych. Obecnie Snowden ukrywa się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Jest uważany zarówno za bohatera jak i zdrajcę.

Czy nasza prywatność jest zagrożona?

Cała afera ujawnia wiele ciekawych faktów odnośnie bezpieczeństwa w sieci. Z pewnością nie należy popadać w panikę. My na łamach Softonic będziemy starać się podpowiadać wam jak dbać o bezpieczeństwo i zarazem informować na bieżąco o nowych poczynaniach NSA. Zostańcie z nami, a w razie problemów zadawajcie pytania.

Autorem artykułu jest Fabrizio Ferri-Benedetti.

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines