Reklama

Artykuł

Co zrobić, żeby bateria w Androidzie działała dłużej

Co zrobić, żeby bateria w Androidzie działała dłużej
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Smartfony stały się częścią naszej codzienności. Jednak mają poważną słabość – krótki czas działania baterii. Można jednak temu zaradzić na kilka sposobów i wydłużyć działanie telefonu.

Baterie w klasycznych telefonach wystarczają na tydzień, a nawet dłużej. W przypadku smartfonów często mają problemy z wytrzymaniem całego dnia pracy. Cały czas musimy pamiętać o ładowarce lub powerbanku, w przeciwnym razie zostaje nam stresowanie się niskim poziomem baterii. Są jednak sposoby, aby oszczędzić energię urządzenia. Kilka trików pozwoli na znaczne spowolnienie spadku baterii w trakcie dnia.

Wyłącz Wi-Fi, Bluetooth i GPS, gdy z nich nie korzystasz

Transfer danych, GPS, Wi-Fi, Bluetooth i wszelkie inne połączenia pochłaniają sporo energii. Warto je wyłączyć w momencie, kiedy z nich nie korzystamy. W końcu nie musimy mieć cały czas włączonego Bluetootha czy GPS-u.

Zarządzać nimi możemy często z poziomu paska powiadomień lub systemowych widgetów. Te powinny być standardowo dostępne w naszym smartfonie. Możemy też skorzystać z innych opcji.

Power Toggles to jedno z takich rozwiązań, które zawsze mam pod ręką i którym mogę szybko wyłączyć lub włączyć niezbędne połączenia.

Rozpoznaj zasobożerne aplikacje

Niektóre aplikacje zużywają dużo energii i to w najmniej oczekiwanych momentach. Warto się upewnić i je zidentyfikować. Informacje o tym powinniśmy znaleźć w Ustawieniach > Bateria. Takich aplikacji, jeśli nie są potrzebne, należy się pozbyć lub ograniczyć korzystanie z nich.

Wyłącz automatyczne aktualizację Facebooka, Twittera i Poczty

Ciągłe aktualizowanie facebooka, Twittera, czytnika RSS czy poczty e-mail w tle zużywa szczególnie dużo energii. Możemy w ustawieniach zmienić okres odświeżania tych aplikacji lub całkowicie zrezygnować z automatycznego sprawdzania. Wtedy ręcznie będziesz pobierać nowe informacje, gdy uruchomisz aplikację.

Także inne automatyczne funkcje aplikacji mogą drenować baterię. Na przykład na Facebooku jest to automatyczne odtwarzanie wideo.

Wyłącz widgety i zbędne animacje

Widgety lub animowane tapety wyglądają ładnie i dają szybki dostęp do ważnych informacji. Jednocześnie bardzo skracają żywotność akumulatora. Jeśli więc chcemy cieszyć się telefonem przez cały dzień, zrezygnujmy z nich i poświęćmy chwilę na wejście w aplikację i przeczytanie najświeższych informacji.

Zrezygnuj z automatycznego ustawiania jasności

Automatyczne ustawienie jasności jest bardzo wygodne. Telefon sam dostosowuje się do warunków, niestety drenuje to baterię. Dlatego najlepiej ustawić jasność na minimum i tylko gdy zachodzi taka potrzeba, rozjaśniać ekran ręcznie.

Ręcznie ustaw operatora

Gdy zasięg sieci jest słaby, a dzieje się to zwykle poza miastem, telefon szybciej się rozładowuje. Wszystko przez ciągłe wyszukiwanie operatora. Zamiast korzystać z automatycznego wyboru operatora, wybierz go manualnie z listy. A w momencie gdy nie masz absolutnie zasięgu, przejdź na tryb samolotowy.

Skorzystaj z trybu oszczędzania baterii

Wiele telefonów z Androidem posiada stworzone przez producenta tryby oszczędzania energii. Skorzystaj z nich, gdy zachodzi taka potrzeba, lub użyj specjalnie do tego przeznaczonych aplikacji. Programy takie jak Du Battery Saver & Widgets oraz wiele innych pomogą oszczędzić baterię i zarządzać wszystkimi zbędnymi funkcjami, które ją drenują.

Korzystaj z aktualnych aplikacji

Często starsze wersje aplikacji zużywają więcej energii niż nowsze wersje. Staraj się je na bieżąco aktualizować. Programiści cały czas pracują nad optymalizacją kodów aplikacji, tak by były wydajniejsze i mniej zasobożerne.

Zobacz także:

Jak zmienić domyślne dzwonki i dźwięki systemowe w telefonach z systemem Android

Aplikacje, dzięki którym spersonalizujesz swój telefon z systemem Android

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines