Reklama

Artykuł

Czy wirusy są problemem tylko systemu Windows?

Czy wirusy są problemem tylko systemu Windows?
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Wirusy na systemach komputerowych to temat, o którym dyskusje toczą się nie od dziś. Czy to prawda, że wirusy atakują jedynie środowisko Windows? Czy systemy Mac i Linux są bezpieczne i wolne od wirusów?

Wielu z nas wierzy, że wirusy istnieją jedynie w środowisku Windows i tylko system operacyjny Microsoftu nękany jest poprzez złośliwe oprogramowanie. Na pewno spotkaliście się kiedyś z którymś z poniższych stwierdzeń:

  • Systemy Mac i Linux są wolne od wirusów.
  • Jedynie system Windows podatny jest na zagrożenia.
  • Wirus nie są tworzone na inne systemy operacyjne.

Czy tak jednak jest? Sprawdźmy, co jest prawdą, a co kłamstwem.

Prawda,e większość wirusów jest na systemie Windows

Trudno jest znaleźć wiarygodne dane odnośnie proporcji tworzenia wirusów dla poszczególnych systemów z uwagi na to, że firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe rzadko upubliczniają takie dane. Jednak według opublikowanych przez GData badań w 2010 roku wynika, że 99,4% wirusów tworzonych jest dla systemu Windows.

Z pewnością duży wpływ na taką sytuację ma fakt, że jest to najczęściej używany system operacyjny na świecie. Według danych StatCounter około 89% wszystkich komputerów ma zainstalowany właśnie system Microsoftu. Tak duża popularność Windowsa poniekąd wyjaśnia tezę największej bazy wirusów dla tego systemu.

89% komputerów korzysta z systemu Windows, co wyjaśnia poniekąd popularność liczby wirusów na ten system (źródło)

Najwyższe wskaźniki zawirusowania ma system Windows XP, a sytuacja pogorszyła się w momencie zakończenia jego wsparcia przez Microsoft. XPokalipsa nadciąga, pozostawiając system bez kolejnych łatek zabezpieczających krytyczne luki.

Częstość infekcji i wykrywania szkodliwego oprogramowania (źródło: Informe SIR Vol. 15)

Tak wysoki wynik jest spowodowany jest też słabą ochroną systemów Windows w przeszłości. Sytuacja jednak z roku na rok się poprawia, a niektórzy mówią nawet o kryzysie antywirusów.

Istnieją jednak wirusy dla innych systemów operacyjnych

Prawdą jest, że większość wirusów tworzona jest dla systemu Windows. Jednak złośliwe oprogramowanie istnieje również dla systemów Mac i Linux. Są to równie groźne wirusy jak dla Windowsa. Badanie Sophos z 2012 roku pokazuje, że na Macu znajdziemy około 2,7% oprogramowania typu malware.

Najczęściej spotykane wirusy na Maca według badania Sophos (źródło)

Dane nie rozróżniają jednak dokładnie plików, łącząc definicje wirusa z malware. Jednak mimo to wiemy, że:

Mimo że wirus z Maca nie wpływa na systemy Windows czy Linux, to może się on swobodnie przemieszczać, jeśli nie mamy żadnego oprogramowania antywirusowego (według Sophos około 20% wirusów z Maca przedostaje się do komputerów z systemem Windows).

Podsumowanie. Nieprawdą jest, że wirusy istnieją jedynie dla systemu Windows

Dowody wprost pokazują, że złośliwe oprogramowanie istnieje nie tylko dla systemu Windows, ale powoli staje się powszechne na wszystkich systemach operacyjnych. Zatem tak postawione pytania ze wstępu tego artykułu tracą sens.

Coraz częściej możemy też spotkać multiplatformowego wirusa, który atakuje zarówno Windowsa, Maca, jak i Linuxa. Dzieje się tak, poprzez wykorzystanie technologii takich jak Java lub dokonywanie ataków bezpośrednio poprzez przeglądarkę niezależnie od jej typu.

Zobacz także:

7 darmowych i przenośnych programów antywirusowych do ochrony Twojego komputera

Jak ochronić system Windows dzięki EMET, narzędziu od Microsoftu

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines