Reklama

Artykuł

Edukacja online – kursy i klasy, w których nauczysz się wszystkiego

Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

Tak wielu rzeczy możemy nauczyć się online w bardzo prosty sposób. Wystarczy zapisać się na kurs online w jednym z serwisów z listy.

Człowiek uczy się całe życie. Dzięki internetowi te słowa nigdy nie były bardziej prawdziwe. Edukacja, tak jak większość dziedzin naszego życia, przenosi się w świat online. Dzięki internetowi dostajemy narzędzia do nauki, jakich wcześniej mieć nie mogliśmy. Największe światowe uniwersytety oraz zwykli ludzie tworzą kursy i klasy, dzięki którym możemy poszerzyć naszą wiedzę ogólną lub nauczyć się bardzo specjalistycznych zagadnień. Wszystko to bez ruszania się sprzed komputera, często za darmo lub za bardzo małe pieniądze. Oto lista najciekawszych serwisów internetowych, które oferują kursy i klasy online.

Edukacja online – kursy i klasy, w których nauczysz się wszystkiego

Coursera

Coursera to serwis internetowy stworzony przez największe i najbardziej znamienite uniwersytety świata. Są wśród nich Yale University, California Institute of Technology, Stanford University czy Princeton University, by wymienić tylko te najbardziej znane. Ogromna większość kursów jest dostępna po angielsku, w kilkunastu kursach możemy uczestniczyć znając chiński, francuski czy hiszpański. Czego możemy się uczyć? A czego nie możemy?! Uniwersytety z całego świata pokrywają tematykę od historii świata, przez sztukę, medycynę, fizykę i chemię po tematykę biznesową.

Coursera oferuje kursy bardzo zbliżone do tych akademickich. Słuchamy i oglądamy wykłady, rozwiązujemy testy i odrabiamy prace domowe. Wiele kursów jest obleganych przez dziesiątki tysięcy studentów z całego świata. Kursy online nie muszą jednak martwić się pojemnością największej na uniwersytecie sali wykładowej. Jak jednak można sprawdzić 10 tysięcy prac domowych? Pisemne prace domowe oceniane są przez samych uczniów. Zwykle nasza praca przechodzi przez ręce 5 innych studentów. Wiele kursów oferuje certyfikaty ukończenia. Nie są one równoznaczne z zaliczeniem takich samych zajęć stacjonarnie na uczelni, ale wcale nie jest łatwo je uzyskać. W większości przypadków zaliczenie i certyfikat ukończenia kursu online dostaniemy, jeśli przekroczymy 80 proc. możliwych do uzyskania punktów. Co ważne, każdy kurs rozpoczyna się i kończy w określonym czasie. Po jego zamknięciu mamy jednak dostęp do archiwum kursu.

  • Serwis: Coursera
  • Nauka w językach: przede wszystkim angielski, kilkanaście kursów po chińsku, francusku i hiszpańsku.
  • Za darmo.

Edx

Edx jest właściwie bardzo podobną do Coursery platformą, tylko stworzoną przez grupę innych uniwersytetów. Najbardziej znane uniwersytety, których kursy są dostępne na Edx to The Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard University, Rice University, czy Berkeley University. Kursy na Edx mają podobny format do tych z Coursery – określone ramy czasowe, zaliczenie oraz bardzo szeroki zakres tematyczny oferowanych kursów. Na razie uczyć możemy się tylko jeśli znamy angielski.

  • Serwis: Edx
  • Nauka w językach: angielski
  • Za darmo

FutureLearn

FutureLearn to z kolei platforma stworzona przez brytyjskie uniwersytety. Na razie wybór kursów nie jest jeszcze tak bogaty, jak na dwóch poprzednich stronach, ale z czasem to się na pewno zmieni. Kursy dostępne są po angielsku. Już teraz możemy dowiedzieć się więcej o bozonie Higgsa, okryć sekretną moc marek czy nauczyć się jak stworzyć mobilną grę w języku java.

  • Serwis: FutureLearn
  • Nauka w językach: angielski
  • Za darmo

Udacity

Kursy dostępne na Udacity przypominają te z platform opisanych powyżej, chociaż za Udacity nie stoją żadne wielkie uniwersytety. Serwis powstał, kiedy dwóch profesorów z Uniwersytetu Stanforda zaczęło kurs “Wprowadzenie do Sztucznej Inteligencji”, który przyciągnął 160 tysięcy studentów ze 190 krajów świata. Na razie wybór kursów jest mniejszy niż na Courserze, ale większy niż na FutureLearn i dostępne są one w języku angielskim. Nie musimy jednak czekać na specyficzną datę otwarcia kursu. Są one dostępne dla studentów cały czas i możemy skończyć je w dowolnym, dla nas wygodnym czasie. Co oferuje Udacity? Możemy nauczyć się tworzenia stron internetowych od współzałożyciela serwisu Reddit lub jak z powodzeniem założyć technologiczną firmę.

  • Serwis: Udacity
  • Nauka w językach: angielski
  • Za darmo

Khan Academy

Khan Academy skupia się na nauczaniu podstawowych zagadnień z zakresu nauk ścisłych i humanistyki. Przyda się dzieciom i nastolatkom w szkole. Dzięki ogromnej społeczności użytkowników, lekcje wideo są tłumaczone na wiele języków. Nie trzeba więc znać angielskiego, aby móc się uczyć. Khan Academy chce zrewolucjonizować nauczanie podstawowej wiedzy, tworząc na przykład Mapę wiedzy (widoczną na zrzucie ekranu powyżej). Nie musimy uczyć się zagadnień jedno po drugim, tylko w miarę potrzeb, odkrywając zależności między danymi zagadnieniami.

  • Serwis: Khan Academy
  • Nauka w językach: różne kursy i dziedziny są dostępne w różnych tłumaczeniach, które zależą od społeczności wolontariuszy.
  • Za darmo

Udemy

udemy

Wiedza i możliwość nauczania nie jest zarezerwowana w XXI wieku tylko dla instytucji takich jak Szkoła czy Uniwersytet. Udemy daje możliwość każdemu z nas stworzenie kursu i dzielenie się swoją wiedzą. W ten sposób serwis oferuje setki kursów na bardzo różne tematy. Mają one oczywiście mniej akademickie i naukowe podejście. Udemy skupia się mocniej na praktycznych umiejętnościach, takich jak nauka obsługi programu Excel, jak negocjować podwyżkę w pracy czy jak ćwiczyć jogę. Co różni Udemy od poprzednio opisywanych serwisów, to fakt, że tutaj ogromna większość kursów jest płatna.

  • Serwis: Udemy
  • Nauka w językach: w większości angielski, inne dostępne języki to hiszpański, francuski, portugalski brazylijski, turecki, japoński i chiński.
  • Ogromna większość kursów jest płatna
  • Aplikacja mobilnaUdemy na iPhone i iPad

Skillshare

Serwis Skillshare zaczynał jako strona, na której można było założyć klasy i uczyć ludzi fizycznie, w naszym domu lub innej sali. Dopiero po jakimś czasie dodano możliwość tworzenia kursów dostępnych tylko i wyłącznie online. Skillshare ze względu na swoje pochodzenie skupia się na przedmiotach i umiejętnościach bardzo praktycznych, których można nauczać w sposób projektowy. Każdy kurs musi dawać uczniom do zrealizowania jakiś pomysł na projekt, który uczeń rozwija w trakcie nauki. Nie mogą to być tylko suche wykłady. Dzięki takiemu podejściu ucząc się jak zaprojektować logo, musimy sami je wykonać i mamy możliwość otrzymania uwag od innych uczniów i samego nauczyciela.

  • Serwis: Skillshare
  • Nauka w językach: angielski
  • Ogromna większość kursów jest płatna

Lynda

Lynda to kolejny serwis skupiający się na nauce konkretnych umiejętności. Podobny jest szczególnie do Udemy, ale działa opiera się na innym modelu biznesowym. Zamiast kupować pojedynczych kursów, płacimy co miesiąc stałą kwotę i mamy dostęp do wszystkich dodanych do tej pory i nowych kursów. W tej chwili Lynda oferuje ponad 2000 kursów online. Dodatkowo do kursów mamy dostęp także w aplikacjach mobilnych na Android i iOS.

iTunes U

iTunes U to aplikacja na iPhone i iPad przygotowana przez Apple. Zawiera darmowe kursy z wiodących światowych instytucji edukacyjnych i kulturalnych takich jak uniwersytety Stanford, Yale, MIT, Oxford czy UC Berkeley oraz MoMA (The Museum of Modern Art z Nowego Jorku) czy New York Public Library. Pochodzą one z 30 krajów świata. Aplikacja w sumie zawiera ponad 600 tysięcy wykładów, książek i klipów wideo z zakresu wiedzy od algebry do zoologii.

iTunes U korzysta ze wszystkich dobrodziejstw bycia aplikacją na iPhone i iPad. Aplikacja synchronizuje podkreślone fragmenty z czytanych podręczników w aplikacji iBooks. Do wszystkich materiałów z kursów możemy dodawać notatki, które będą też synchronizowane między różnymi naszymi urządzeniami. Ciekawymi informacjami możemy podzielić się poprzez Twittera, wysyłając maila lub SMS-a. iTunes U pozwala także na proste drukowanie tekstu wprost z aplikacji.

Edukacja w XXI wieku

Wszystkie zaprezentowane serwisy pokazują w jakim kierunku zmierza edukacja w XXI wieku. Z jednej strony każdy z nas może zostać nauczycielem i stworzyć kurs online dzięki platformom takim jak Udemy, Skillshare i Lynda. Z drugiej strony prestiżowe instytucje takie jak uniwersytety z kilkusetletnią tradycją także podążają w stronę internetu z bardzo specjalistyczną wiedzą. Nic nie zastąpi kontaktu z profesorem na wykładzie lub ćwiczeniach, ale możliwość nauki zawsze tam, gdzie mamy przy sobie komputer lub telefon z dostępem do internetu, daje nam możliwości, o których wcześniej nie mogliśmy marzyć.

Musimy tylko spełnić jeden warunek, aby korzystać z dobrodziejstw edukacji online już teraz: znać angielski w stopniu średnio zaawansowanym. Dlatego w pierwszych dwóch odcinkach naszej edukacyjnej serii opisaliśmy pięć serwisów i aplikacji, które pomogą Ci w nauce języka obcego za darmo oraz aplikacje do nauki słownictwa – fiszki.

Czego chcesz się nauczyć online już teraz?

Radek Grabarek

Radek Grabarek

Najnowsze od Radek Grabarek

Editorial Guidelines