Reklama

Artykuł

Edycja zdjęć: wybieramy najlepszą aplikację mobilną do edycji zdjęć

Edycja zdjęć: wybieramy najlepszą aplikację mobilną do edycji zdjęć
Baptiste Brassart

Baptiste Brassart

  • Zaktualizowany:

Instagram, VSCO Cam, Pixlr Express, Aviary, Spapseed: jaka aplikacja jest najlepsza do edycji zdjęć na iPhone’a i Androida? Gdyby można używać tylko jednej, to której?

Smartfony stały się naszymi aparatami fotograficznymi, a wraz z tym przyszła pora na wysyp aplikacji do edycji zdjęć w App Storze i Google Playu. Wybranie najlepszej z nich nie jest łatwym zadaniem. Oprócz efektu końcowego liczy się też doświadczenie płynące z użytkowania tych aplikacji.

Po przeglądnięciu dziesiątek aplikacji wybraliśmy te, które rzeczywiście zasługują na uwagę i są dostępne na obu platformach: Instagram (iOSAndroid), Snapseed (iOSAndroid), VSCO Cam (iOSAndroid), Aviary (iOSAndroid), Pixlr Expres (iOSAndroid). Wszystkie oferują doskonałe możliwości, ale która z tych aplikacji rzeczywiście jest najlepsza?

Poddaliśmy je ocenie według czterech kryteriów: łatwości obsługi, liczby i jakości filtrów, skuteczności i możliwości edycji oraz możliwości tworzenia kopii zapasowych i udostępniania efektów końcowych.

Zobaczcie podsumowanie naszego testu i przekonajcie się, kto zasługuje na miano najlepszego programu do obróbki zdjęć!

Łatwość obsługi, czyli na styku z codziennością

Instagram (iOS, Android)

Instagram to zasadniczo bardziej serwis społecznościowy niż aplikacja do edycji zdjęć. Na głównym ekranie zobaczymy ścianę ze zdjęciami udostępnianymi przez naszych znajomych i osoby, które obserwujemy. Dopiero po zrobieniu zdjęcia lub wybraniu go z biblioteki przechodzimy do kolejnych ekranów edycji, a finalnie także udostępniania zdjęcia.

Instagram ma przejrzysty interfejs i dość szybko można edytować zdjęcia, wybierając odpowiednie filtry. Nie jest jednak zoptymalizowany pod ich edycję, przede wszystkim chodzi o udostępnianie zdjęć, a nie pracę nad nimi.

VSCO Cam (iOS, Android)

VSCO Cam nie jest zbyt przystępny, starając się być nie tylko programem do edycji, ale też serwisem społecznościowym i galerią fotografii. Potrzeba paru dni, aby w pełni zrozumieć, co odpowiada za konkretną opcję. Jednocześnie jednak poruszanie się po menu nie jest złe, ponieważ wszystko jest stworzone z myślą o wysokiej jakości.

Pixlr Express (iOS, Android)

Twórcy Pixlr Express starali się uniknąć przeciążenia interfejsu, dlatego zaoferowali wiele małych ikon. Całość wygląda dobrze, jest przystępna, ale nie jest to najmocniejsza strona Pixlr Express.

Aviary (iOS, Android)

Aplikacja jest podzielona na cztery części – robienie zdjęć, import zdjęć, edycja oraz eksport. Aviary ma odpowiednie ekrany dla każdego etapu, a dodatkowe możliwości pojawiają się na rozwijanych listach. Interfejs jest prosty i skuteczny.

Snapseed (iOS, Android)

Snapseed łamie zasady i oferuje wiele niekonwencjonalnych gestów dotykowych. Czasem do niektórych opcji edycji wymaga użycia wszystkich palców. Trzeba machać po ekranie góra, dół, lewo, prawo, aby wybrać funkcję. Jednocześnie jednak interfejs Snapseed jest statyczny i monotonny.

Podsumowanie

Nie wchodząc w kwestię funkcji, a biorąc pod uwagę przystępność, to najlepiej pod względem interfejsu prezentuje się Aviary. Niezależnie od waszych umiejętności ta aplikacja jest najbardziej czytelna i przyjazna w obsłudze.

Interfejs Aviary jest zdecydowania przyjemny dla oka i łatwy w obsłudze

Filtry, czyli podstawowa cecha współczesnych aplikacji do edycji

Instagram

Instagram odpowiada za spopularyzowanie filtrów fotograficznych typu vintage. W aplikacji można wybrać 19 różnych filtrów, m.in. sepia, toaster, czarno-biały, choć nadal brakuje tam filtra stylizowanego na Polaroid. Można też regulować intensywność filtrów w skali od 0-1000.

Filtry w Instagramie są zróżnicowane, dobrej jakości i można je odpowiednio dostosować. Spełniają też swoje zadanie, czyli poprawiają zdjęcia niezależnie od tego, jak wyglądały pierwotnie.

VSCO Cam

VSCO Cam oferuje znacznie więcej niż filtry – to swoiste presety. W aplikacji znajdziemy filtry inspirowane filmami i obiektywami istniejących aparatów. Domyślnie dostępne jest 10 opcji, a następne można pobrać czasem za darmo, czasem odpłatnie.

Po dokonaniu wyboru można dostosować intensywność filtru. Jednak jakość filtrów nie zawsze jest idealna, niektóre świetnie działają i modyfikują zdjęcia, przy innych efekty są marne.

Pixlr Express

Pixlr Express obejmuje znacznie bardziej zakres filtrów niż konkurencja. W zestawie znajdziemy 100 darmowych filtrów. Jednocześnie sama aplikacja nie jest obciążona, pobieramy je w formie dodatków. Dzięki temu otrzymujemy ogromną liczbę możliwości, a niektóre oferują niesamowite efekty.

Aviary

Aviary posiada 12 bardzo różnorodnych filtrów, które znajdziemy w menu Efekt. Takie filtry jak Dean są bardzo wyraziste i znacząco zmieniają wygląd oryginalnego zdjęcia. Są one przeznaczone przede wszystkim do zdjęć niskiej jakości. Aviary na szczęście pozwala też na regulację stopnia intensywności od 1 do 100.

Snapseed

Snapseed nie oferuje jako takich filtrów. W aplikacji znajdziemy 9 efektów, które można łączyć ze sobą, uzyskując ciekawe efekty dzięki pełnej konfiguracji. Jednak trzeba się nieco zagłębić w aplikacji, żeby dokonać odpowiedniej edycji.

Podsumowanie

Nie można postawić jednoznacznego werdyktu w tej kategorii. Należy odróżnić odbiorców początkujących i tych zaawansowanych chcących rzeczywiście móc dopieścić swoje zdjęcia. Dla tych pierwszych polecamy Pixlr Express lub Instagrama, dla drugich odpowiedniejszy będzie VSCO Cam.

Dobrymi filtrami mogą pochwalić się VSCO Cam, Pixlr Express oraz Instagram

Opcje edycji, czyli studio fotograficzne w komórce

Instagram

W Instagramie to filtry były podstawą samej aplikacji, dodatkowe opcje edycji dodano później. Łatwy dostęp mamy do kontroli jasności, pozostałe parametry możemy edytować pod ikoną klucza. Ustawimy tam kontrast, nasycenie czy położenie obrazu.

Każda z tych opcji jest prosta w obsłudze i ma realny wpływ na efekt końcowy. Niestety liczba narzędzi jest ograniczona. W Instagramie nie dodamy tekstu czy naklejek na zdjęciu, a jedyny format obrazu to kwadrat.

VSCO Cam

W VSCO Cam mamy szybki dostęp do najczęściej używanych parametrów edycji obrazu, czyli ekspozycji, temperatury, kontrastu, nasycenia czy zmiany rozmiaru. Jest to dość wygodne. Ciekawą opcją jest regulacja cienia, której efekty są naprawdę dobre. Jednocześnie VSCO Cam jest bardzo uproszczony i nie posiada tutaj żadnych zaawansowanych opcji czy funkcji dodawania tekstu.

Pixlr Express

Pixlr Express pod względem edycji ma czym się pochwalić. Mamy tutaj wszystkie parametry znane z tradycyjnej obróbki zdjęć, poszczególne efekty możemy edytować w formie warstw. Nasze fotografie dopełnimy tekstem, naklejkami czy ramkami. Pod tym względem Pixlr Express to prawdziwy szwajcarski scyzoryk.

Aviary

Ramki, naklejki, dodawanie tekstu, opcja tworzenia memów to zapewnia Aviary. Do tego należy dodać prosty interfejs i szybkość publikacji zdjęć na Facebooku czy Instagramie. Edycja fotografii w wersji przyjaznej w obsłudze.

Snapseed

Snapseed oferuje automatyczną poprawę jakości zdjęć dla osób niechcących wchodzić w zawiłą edycję. Jednocześnie jednak aplikacja nie jest przeznaczona dla początkujących i zawiera szereg rozwiązań dla półprofesjonalistów i pasjonatów fotografii. Ilość ustawień powinna ich zadowolić.

Podsumowanie

Pixlr Express oferuje szereg opcji edycji jednocześnie bez wchodzenia w zbędne szczegóły. Jeśli szukasz dobrej aplikacji do optymalizacji zdjęć, dodawania tekstu i ogólnej edycji, to najlepszym wyborem jest właśnie Pixlr Express.

Pixlr Express oferuje niesamowitą liczbę opcji edycji

Opcje eksportu, o których tak często zapominamy

Instagram

Instagram oferuje udostępnianie we własnym serwisie społecznościowym, a także na Facebooku, Twitterze, Tumblrze i Flickrze. Możemy też dodać dodatkowe informacje do zdjęcia łącznie z lokalizacją. Jednak eksport do pliku jest już mocno ograniczony. Ale jak już podkreślaliśmy, Instagram to bardziej serwis społecznościowy niż aplikacja do edycji zdjęć.

VSCO Cam

VSCO Cam nie eksportuje zdjęć bezpośrednio do rolki aparatu, trzeba je zapisać w galerii samemu. Nasze zdjęcia udostępnimy też we wszystkich popularnych serwisach społecznościowych: Instagram, Facebook, Twitter, Google+. Brakuje tylko Tumblra.

Pixlr Express

Pixlr Express prezentuje nieco inne podejście. Podczas eksportu pliku można dostosować jakość końcowego pliku, a nawet wprowadzić własny rozmiar przed zapisem. To przydatna funkcja, gdy chcemy wysłać mniejsze zdjęcie pocztą. Jeśli chodzi o serwisy społecznościowe, to istnieje opcja wysyłania jedynie na Facebooka i Twittera.

Aviary

Aviary nie posiada funkcji społecznościowych, za to zdjęcia można szybko udostępnić na innych serwisach jak właśnie Instagram. Plusem jest też automatyczne tworzenie kopi zapasowych efektu końcowego. Aviary posiada szereg opcji udostępniania edytowanych zdjęć.

Snapseed

Snapseed kryje wszelkie opcje w zakładce Export w prawym górnym rogu ekranu. Możemy otworzyć fotografie za pomocą innych aplikacji na telefonie. Całość jednak nie prezentuje się zbyt dobrze.

Podsumowanie

Król eksportu? Brak wyraźnego zwycięzcy, ale ponownie stawiamy na remis pomiędzy Aviary a Pixlr Express.

Na zmianę rozmiaru zdjęć pozwala Pixlr Express. W każdym serwisie i usłudze wykorzystamy zdjęcia z Aviary

Zwycięzcą jest… Pixlr Express!

Aplikacja Pixrl Express oferuje równowagę pomiędzy zaawansowanymi opcjami edycji a przystępnym interfejsem, co na koniec przynosi doskonałe efekty. Aplikacja jest dostępna na iPhone’a, iPada oraz smartfony i tablety z Androidem.

A jeśli jesteście fanami Instagrama lub chcecie nauczyć się z niego korzystać, to przeczytajcie nasz kompletny poradnik do tej aplikacji!

Zobacz także:

Chroń prywatność swoich zdjęć w telefonie

Zmień swoje zdjęcia ze smartfona dzięki aplikacji Zdjęcia od Google Plus

Baptiste Brassart

Baptiste Brassart

Najnowsze od Baptiste Brassart

Editorial Guidelines