Reklama

Tips & Tricks

Google Play – jak wyłączyć automatyczną aktualizację aplikacji

Google Play – jak wyłączyć automatyczną aktualizację aplikacji
Kamil Mizera

Kamil Mizera

  • Zaktualizowany:

Jeżeli posiadacie telefon lub tablet z systemem Android, to bez wątpienia nieobcy jest wam sklep Google Play. Można w nim znaleźć setki tysięcy przeróżnych aplikacji i gier, którymi potem możemy się cieszyć na naszych urządzeniach. Tylko co z ich aktualizacjami?

Oczywiście, deweloperzy nieustannie wprowadzają nowe wersje swoich aplikacji i gier do Google Play. Dzięki temu poprawiają ich działanie, a my możemy się cieszyć bardziej dopracowanym produktem. Problem pojawia się, gdy na swoim urządzeniu mamy ich zbyt wiele, a do tego uruchomioną mamy automatyczną aktualizację.

Czym jest automatyczna lokalizacja? To funkcja Google Play, która pozwala sklepowi instalować najnowsze wersje aplikacji i gier na naszych urządzeniach bez pytania nas o zgodę. Oczywiście najpierw daną aplikację musimy mieć wcześniej zainstalowaną. Wbrew pozorom jest to nie najgorsze rozwiązanie, gdyż nie musimy się martwić o sprawdzanie i ręczne instalowanie najnowszych wersji, ponieważ Google Play zrobi to za nas.

Nie każdemu jednak musi się podobać fakt, że sklep aktualizuje aplikacje w tle bez pytania. Tracimy w ten sposób kontrolę nad tym, jakie gry czy aplikacje chcemy mieć rzeczywiście zaktualizowane. Dodatkowo, przy dużej ilości aplikacji, proces aktualizacji potrafi nieźle spowolnić działanie urządzenia. Co więcej, jeżeli nieopatrznie mamy włączoną autoaktualizację również przez 3G, a nie tylko Wi-Fi, to możemy narazić się na utratę transferu danych i niepotrzebne koszty. W jaki więc sposób wyłączyć autoaktualizację?

1. Przejdź do ustawień Google Play

Po kliknięciu na ikonkę Sklep Play wyświetli ci się boczne menu, które pokazuje odnośnik do sklepu, twoich aplikacji oraz listy życzeń. Poniżej znajdują się ustawienia. Kliknij w nie, a aplikacja przeniesie cię do nowej karty, gdzie będzie można wyłączyć automatyczną aktualizację.

2. Znajdź autoaktualizację w ustawieniach

Jeżeli chcesz zmienić ustawienia autoaktualizacji, wystarczy znaleźć funkcję Aktualizuj aplikacje automatycznie. Po kliknięciu odnośnika Google Play wyświetli okno z trzema opcjami:

  • Nie aktualizuj.
  • Aktualizuj w dowolnym momencie.
  • Aktualizuj tylko przez Wi-Fi.

3. Wyłącz autoaktualizację

Jeżeli nie chcesz więcej automatycznego instalowania najnowszych wersji aplikacji, to kliknij opcję: Nie aktualizuj.

Od tej pory Google Play nie będzie mogło samodzielnie aktualizować twoich gier i aplikacji. By móc ręcznie to zrobić, należy przejść do karty Moje aplikacje i z listy wybrać te, które chce się zaktualizować.

Zobacz także:

Kamil Mizera

Kamil Mizera

Najnowsze od Kamil Mizera

Editorial Guidelines