Reklama

Artykuł

iPad Air w pracy: 10 najważniejszych aplikacji

iPad Air w pracy: 10 najważniejszych aplikacji
Sebina Pulvirenti

Sebina Pulvirenti

  • Zaktualizowany:

Apple zaprezentowało nowe tablety – iPad Air oraz iPad Mini z wyświetlaczem Retina. Tablety to nie tylko zabawki do grania i przeglądania internetu, czy czytania kolorowych magazynów. iPad to idealne narzędzie do pracy. Możemy łatwo edytować dokumenty, tworzyć prezentacje i zarządzać projektami. Do naszego artykułu wybraliśmy 10 aplikacji do efektywnej pracy na iPadach, które warto poznać.

Czas obalić mit, że iPad nie nadaje się do pracy. To narzędzie stworzone do zdalnego działania, szczególnie przy wykorzystaniu dodatkowych aplikacji oraz akcesoriów. W AppStore znajdziemy wiele świetnych programów, a oprócz aplikacji możemy też dokupić różne rodzaje pokrowców i klawiatur oraz narzędzia dla profesjonalistów z konkretnych branż.

Na iPadzie możemy wygodnie czytać książki przy wykorzystaniu iBooks lub Kindle, przeglądać interaktywne cyfrowe magazyny jak Flipboard i grać w gry – zarówno te proste i wciągające jak Candy Crush Saga oraz zaawansowane np. Fifa 14. O filmach z YouTube i słuchaniu muzyki chyba nie trzeba wspominać. Czym innego jest praca, a ta dzięki nowym tabletom Apple – iPad 5 oraz iPad mini 2, może być naprawdę przyjemna. Poznajcie najciekawsze aplikacje, które oczywiście uruchomicie też na starszych urządzeniach z iOS 7.

Clear – skuteczne planowanie

Clear to jedna z najpopularniejszych aplikacji na iPhone, iPad oraz Mac. Wszystko za sprawą minimalistycznego wzornictwa. Funkcje i wygląd aplikacji są okrojone do minimum, ale to nie oznacza braku możliwości. Wystarczy kilka wskazówek i korzystanie z aplikacji staje się bajecznie proste. Wszystko po to, by stworzyć listy zadań do zrobienia (to-do).

Całe sterowanie opiera się na gestach. W aplikacji znajdziemy świetne kolorystyczne motywy. Nie musimy też martwić się o synchronizację – aplikacja korzysta z iCloud, więc wszystkie nasze zadania będą dostępne zarówno na Mac, iPhone, jak i iPad. Jeśli szukacie efektywnego narzędzia do zarządzania zadaniami, to polecamy Clear.

Smart Office 2 – tworzenie i drukowanie dokumentów

Na iOS 7 brakuje idealnego rozwiązania jeśli chodzi o pakiet biurowy, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę plików Word, Excel i PowerPoint. Swoje rozwiązanie Apple oferuje w postaci iWork. Google zapewnia natomiast QuickOffice oraz Google Drive, a wkrótce ma się pojawić także Office od Microsoftu.

Na razie jednak polecamy Smart Office 2. Aplikacja pozwala na tworzenie, edytowanie i przeglądanie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji w popularnych formatach. Dodatkowo współpracuje ona z dyskami w chmurze – nasze dane możemy zapisywać w Google Drive, Box oraz Dropbox. Smart Office 2 nie zachwyca może interfejsem ale generalnie jest dość wygodna i funkcjonalna. Dużym atutem jest wsparcie dla drukowania przy wykorzystaniu AirPrint.

Haiku Deck – niesamowite prezentacje

Haiku Deck jest innowacyjną aplikacją do tworzenia prezentacji. To, co wyróżnia program od innych, to szybkość oraz intuicyjność. Za pomocą kilku gestów stworzymy olśniewające prezentacje, wykresy i inne elementy, które później możemy przedstawić na spotkaniu biznesowym. To idealna aplikacja do tworzenie prezentacji w podróży, gdy akurat mamy chwilę wolnego.

Ciekawym dodatkiem jest wyszukiwanie motywu dla prezentacji po słowach zawartych w tytule naszego projektu. Ponadto aplikacja pozwala na tworzenie publicznych i prywatnych notatek do każdego ze slajdów oraz zapisywanie prezentacji online, i podgląd ich z poziomu strony internetowej. Haiku Deck to szybkie i bardzo skuteczne narzędzie.

Moxtra – praca zespołowa

Moxtra to zaawansowane narzędzie do pracy w grupach w czasie rzeczywistym. Aplikacja posiada czat, który tworzymy dla danej grupy projektowej. Możemy się z nią wymieniać notatkami, zdjęciami, rysować szkice, a w przypadku pracy na komputerze udostępniać widok ekranu komputera. W dodatku program współpracuje z popularnymi narzędziami internetowymi jak Box, Dropbox, Google Drive oraz Evernote. Jedyny minus to konieczność rejestracji wszystkich użytkowników w serwisie Moxtra.

Cobook Contacts – profesjonalna książka adresowa

Cobook określana jest jako kompletna książka adresowa i tak jest w rzeczywistości. Możliwości aplikacji są dużo większe, niż w przypadku systemowej książki telefonicznej. Oprócz importu kontaktu i łączenia ich z informacjami z serwisu Facebook, możemy wprowadzić wiele innych danych – na przykład adresy do pozostałych serwisów społecznościowych. Ponadto Cobook Contacts pozwala na wygodne dzielenie kontaktów na poszczególne grupy, jak na przykład: praca, znajomi, rodzina itd. Aplikacja wydaje się stworzona dla wszystkich, którzy pracują w Public Relations i innych miejscach, gdzie potrzebna jest duża baza uporządkowanych kontaktów.

Beesy – nie przegapisz żadnego spotkania

Wciąż jeszcze korzystasz z kalendarza i notatnika podczas spotkań? To praktyczne rozwiązania, ale możesz używać też innych narzędzi stworzonych dla twojego iPada. Beesy jest aplikacją do robienia notatek podczas spotkań. Możesz planować same wydarzenia, jak i późniejsze cele i projekty, tworzyć klasyczne proste notatki, jak i zaawansowane listy rzeczy do zrobienia. Aplikacja wykorzystuje też macierz Eisenhowera dzieląc zadania na pilne, niepilne, ważne, nieważne. W ten sposób jeszcze bardziej zwiększysz swoją produktywność. To zaawansowane narzędzie jest nieco skomplikowane w pierwszych chwilach, ale może okazać się jednak niezwykle przydatne.

Penultimate niezawodny notatnik

Mimo, że iPad posiada ekran dotykowy, to najczęściej większość danych wpisujemy korzystając z klawiatury ekranowej.  Ale to nie jest jedyna forma pisania na iPadzie. Równie dobrze możemy szkicować ręcznie lub za pomocą dedykowanego rysika. Wygodną aplikacją, w której wykorzystamy taki sposób wprowadzania danych jest Penultimate. To nasz cyfrowy notatnik, który może wyglądać jak tradycyjny zeszyt. Bardzo dużym plusem programu jest współpraca z serwisem i aplikacjami Evernote, brakuje natomiast wsparcia dla innych aplikacji, do których można by eksportować nasze szkice. Jeśli lubicie pisać odręcznie, to Penultimate będzie dla was idealnym rozwiązaniem.

SignEasy – podpis w dokumencie to nie problem

Ile razy zdarzyło wam się dostać ważny dokument w PDF, który należy szybko wydrukować, podpisać i zeskanować? Często jednak jesteśmy poza biurem i nie mamy jak podpisać dokumentu, a sprawa jest niecierpiąca zwłoki.  Z pomocą przychodzi SingEasy, który pozwala na szybki import dokumentów, zarówno z poczty e-mail, jak i popularnych serwisów Dropbox, Box, Evernote, Google Drive. Co ważne, w aplikacji możemy mieć zapisany nasz podpis wykonany rysikiem lub zdjęcie tradycyjnego podpisu. Możemy je wklejać później szybko do kolejnych dokumentów, a gotowy plik szubko odesłać e-mailem. Niestety darmowa wersja oferuje jedynie 3 podpisy miesięcznie, za resztę należy zapłacić.

FreshBooks Cloud Accounting – pełna kontrola wydatków

Jeśli wasza praca to częste wyjazdy, to zapewne macie liczne wydatki, nad którymi należy zapanować. FreshBooks Cloud Accounting jest aplikacją pozwalającą na zaawansowaną kontrolę nad wydatkami. Program ten pozwala zarządzać naszym budżetem oferując naprawdę sporą ilość możliwości. Wszystkie wpływy i wydatki możemy odpowiednio kategoryzować, możemy skanować faktury do aplikacji, wprowadzać przypomnienia, dodawać zdjęcia i liczne cenne informacje. Jedyne, co można zarzucić aplikacji, to dość powolne działanie. Może w przyszłości jednak się to zmieni.

Calctimate – kalkulator dla profesjonalistów

Skoro już jesteśmy przy liczbach, to nie możemy zapomnieć o zaawansowanym kalkulatorze. Dziwnym trafem iPad, w przeciwieństwie do iPhone, nie posiada wbudowanego kalkulatora. Na szczęście jednak w AppStore znajdziemy liczne aplikacje oferujące zarówno proste operacje liczbowe, jak i te zaawansowane. Calctimate dedykowany jest przede wszystkim tym drugim. Program posiada sporo możliwości, w tym także historię operacji. Posiada też zestaw wzorów oraz gotowe formuły. Wszystko możemy też dostosować do własnych potrzeb. Aplikacja jest idealna dla uczniów, studentów i osób na co dzień zajmujących się zaawansowanymi obliczeniami matematycznymi.

Doskonałe aplikacje dla wszystkich planujących zakup iPada

To tylko 10 przykładów niezwykle produktywnych aplikacji pozwalających wykorzystać tablety Apple w pracy. AppStore pęka w szwach od przydatnych programów, które możemy wykorzystywać każdego dnia. Edycja dokumentów, podgląd prezentacji, praca zespołowa, zarządzanie wydatkami, projektami oraz odręczne notatki? Nie ma nic prostszego gdy mamy pod ręką iPada. Oczywiście, wciąż jest wiele rzeczy, które precyzyjniej i czasem szybciej wykonamy na tradycyjnym komputerze lub dedykowanym narzędziu, ale iPad też ma swoje zalety m.in. jest lekki i mobilny. Jeśli ktoś wam powie, że iPad nie nadaje się do pracy, odeślijcie go do tego artykułu!

Jakie aplikacje polecacie? Korzystacie z Apple iPad w pracy?

Inne artykuły:

Autorem artykułu jest Sebina PulvirentiSoftonic IT

Sebina Pulvirenti

Sebina Pulvirenti

Najnowsze od Sebina Pulvirenti

Editorial Guidelines