Bateria w AndroidzieW poprzednim wpisie podzieliłem się z Wami kilkoma radami dotyczącymi oszczędzania baterii w smartfonie  z systemem Android. Oczywiście, nie są to wszystkie sposoby! Kolejną ich część opiszę w tym tekście.

Warto pamiętać, że to podstawy systemu, więc działania te mogą być śmiało wykonane także przez mało zaawansowanych użytkowników. Nie zmienia to jednak faktu, że są to rady wyjątkowo skuteczne :).

Jak oszczędzać baterię w Androidzie? Zapraszam do wpisu!

Koniecznie sprawdź też pierwszą część artykułu Jak oszczędzać baterię w Androidzie!

Sieci zwykłe i bezprzewodowe

Ponieważ Android może pobierać dane zarówno od operatora, WiFi jak i sieci 3G, system na bieżąco przeszukuje sieć w poszukiwaniu dogodnych źródeł odbierania i wysyłania danych. Jeśli jesteśmy poza domem, skanuje w poszukiwaniu otwartego Wi-Fi. Dodatkowo ciągle ustala nasza pozycję za pomocą GPS.

Wszystkie te czynności działają w tle i podstępnie "kradną" nam energię, nawet wtedy, kiedy nie potrzebujemy korzystać z nadajnika GPS lub nie chcemy łączyć się z siecią za pomocą Wi-Fi. Oczywiście wiele zależy od nas i z łatwością możemy te opcje wyłączyć. Oto w jaki sposób to zrobić.

Jeśli bardzo zależy nam na oszczędzaniu baterii możemy wyłączyć skanowanie sieci WiFi oraz łączność Bluetooth. Aby to zrobić należy wejść w Ustawienia i Sieci Zwykłe i bezprzewodowe. Tam odznaczyć opcje Wi-Fi (oczywiście tylko wtedy, jeśli akurat nie chcemy z nich korzystać) oraz Bluetooth.

Jak oszczędzic baterię w Android?

Wyłączenie tych opcji znacznie pomoże nam w utrzymaniu lepszego poziomu baterii. Oczywiście, jeśli chcecie skorzystać z Wi-Fi lub Bluetooth, opcje te należy włączyć. Nie ma jednak sensu, żeby były uruchomione przez cały czas korzystania z telefonu.

Dodatkowo, możemy korzystać tylko z sieci 2G. Jeśli używamy połączenia internetowego przez Wi-Fi lub korzystamy z pakietu danych od operatora sieci, korzystanie z 3G jest w zasadzie nieuzasadnione. Możemy je wyłączyć poprzez Ustawienia>Sieci zwykłe i bezprzewodowe>Sieci komórkowe.

Sieci 3G w Android

Konta i synchronizacja

Podobnie rzecz ma się z opcjami kont i ich synchronizacją. Jeśli macie "podpięty" pod telefon Facebook lub Gmail, smartfon może synchronizować ich elementy na bieżąco. Wpływa to zabójczo na poziom baterii, dlatego większość z Was może z tego zrezygnować. Szczególnie, jeśli z Facebooka i poczty e-mail korzystacie głównie w komputerze.

Synchronizacja danych w tle Android

Lokalizacja i GPS

Waszej baterii ulży też jeśli wyłączycie usługi lokalizacyjne.Ustalają one Wasze położenie za pomocą GPS i/lub Wi-Fi. Jeśli nie używacie żadnych geolokalizacyjnych aplikacji jak Forsquere, lub Mapy Google, to polecam wyłączyć te opcje. Wasza bateria będzie Wam wdzięczna! ;)

GPS w Android

Ufff, to by było na tyle! A Wy jakie macie pomysły na oszczędzanie energii w swoim smartfonie?

Do stworzenia screenów użyłem telefonu z systemem Android 2.3.4

[via OnSoftware Brasil]

Czy przeczytaliście już pierwszą część porad z cyklu: Jak oszczędzać baterię w Androidzie?

Komentowane

 • premiumone |
  07/04/12
  premiumone

  Na drugim zrzucie ekrany mała pomyłka, strzałka powinna kierować do sieci bezprzewodowych.

  Ja używam fajnego skrótu w postaci widgeta 2G/3G i kiedy potrzebuje skorzystać z internetu to włączam szybszą sieć, a normalnie korzystam z 2G. Warto byłoby wspomnieć o wyłączaniu transferu danych w ogóle, nie tylko po WiFi. Dodać należy też kilka słów o widgetach ułatwiających zmiany tych ustawień, nawet prosty (wchodzący w skład każdego smartfona z Androidem) pasek Zarządzanie Energią przyspiesza włączanie/wyłączanie pewnych funkcji, dodatkowo APN ON/OFF, właśnie 2G/3G.

 • pawel.kanski |
  10/04/12
  pawel.kanski

  @premiumone Dzięki za cynk co do fotki, masz rację - uzyłem złego screena, zaraz poprawię! Co do widgetów też masz rację :). Korzystanie z nich naprawdę ułatwia i przyspiesza wiele zadań, a to dobry pomysł na osobny wpis :) Pozdrawiam!

 • Szymon |
  10/05/12
  Szymon

  że niby jak korzystanie z 3G jest nie uzasadnione? Przecież prędkość internetu jest wtedy ponad 10 razy szybsza! Polecam sciągnąć coś z marketu ważącego ponad 3MB przez EGDE, a potem dla porównania poprzez 3G i wyżej :)

 • pawel.kanski |
  10/05/12
  pawel.kanski

  @Szymon: oczywiście zgadzam się z Tobą! Ja opisałem jednak sytuację gdy chcesz oszczędzać baterię, a uruchomione 3G przez cały czas korzystania z telefonu IMHO jest nieuzasadnione. Jeśli chcesz pobrać aplikację lub przeglądać sieć - oczywiście, bardzo się przyda. Jeśli chcesz oszczędzić baterię - radzę wyłączyć 3G :)

 • ja wiem |
  09/08/12
  ja wiem

  Zrotowac telefon,wgrac aplikacje cpu master i zmniejszyc czestotliwosc procka do zera, a wyswietlacz wogole odlaczyc. Bedzie trzymal tydzien...

 • J@siek |
  25/07/13
  J@siek

  Czy jest taka aplikacja, która będzie włączała i wyłączała WiFi w telefonie w zależności od współrzędnych GPS? Na przykład, wychodzę z domu i WiFi automatycznie się wyłącza, dojeżdżam do pracy i WiFi automatycznie się włącza.

 • baranekzgobalowki |
  29/08/13
  baranekzgobalowki

  J@siek , wtedy musiałbys miec włączony cały czas moduł GPS co raczej kiepsko wpływa na trzymanie baterii. Poza tym wlączenie i wyłączenie WiFi to są dwa kliknięcia.

 • karol |
  01/10/13
  karol

  J@siek, polecam Llama - ona robi dokladnie to co opisales:) i dziala na masztach GSM a nie na GPSie, wiec nie zre tyle baterii.

30/07/16
Twój awatar