DOCX to format dokumentów tekstowych wprowadzony wraz z pojawieniem się na rynku Microsoft Office 2007. Zastąpił on format DOC i od tego czasu zdobywa on coraz większą popularność i coraz częściej można natknąć się na dokument w tym formacie.

Pakiet biurowy Microsoft Office jest dość drogi i większość z jego możliwości nie jest potrzebna do podstawowej edycji dokumentów. Nie ma zatem sensu wyważać otwartych drzwi i kupować pakiet Office tylko po to, żeby móc otwierać pliki DOCX. Poniżej wyjaśnimy jak go otworzyć jeśli nie dysponujemy Microsoft Word?

Aby otworzyć plik w formacie DOCX nie musisz wcale kupować pakietu Office, ani nawet Microsoft Word. Wystarczy do tego mały programik Microsoft Office Word Viewer. Dzięki niemu, bez problemu i za darmo otworzysz plik DOCX. Niestety, nie umożliwia on edycji dokumentu. Możesz go tylko przejrzeć i ewentualnie wydrukować. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale dzięki niemu unikniesz konieczności instalowania wielkiego pakietu biurowego. Microsoft Office Word Viewer otwiera także pliki DOC.

Jak otworzyc DOCX?Jeśli samo przejrzenie dokumentu nie wystarczy i musisz dokonać w nim zmian, z pomocą przyjdzie jeden z darmowych pakietów biurowych - OpenOffice lub LibreOffice. Obydwa bez problemów radzą sobie z plikami w formatach DOC i DOCX.

Microsoft Office i używane przez ten pakiet formaty plików to chcąc, nie chcąc standardy w dzisiejszym cyfrowym świecie. Na szczęście istnieją darmowe rozwiązania, które pozwalają ominąć narzucane przez Microsoft ograniczenia. Więcej na temat darmowych alternatyw dla MS Office możesz przeczytać w naszym wcześniejszym poście tutaj.

Znacie inne sposoby na otwarcie pliku DOCX? Jeśli tak, to napiszcie nam o tym w komentarzach.

Powiązane artykuły:

Artykuł zaktualizowano 15.11.2013

Komentowane

 • Jarek |
  08/04/13
  Jarek

  Jakież to "standardy", skoro na dobrą sprawę tylko jeden program może je obsługiwać jako "swój" (inne muszą dokonywać konwersji za pomocą swoich filtrów). Edytor tekstowy MSOffice obsługuje natywnie dwa formaty plików. Ten drugi to odt i to on jest faktycznym standardem. Obsługuje go ponad 40 różnych programów. W praktyce, wysyłając teksty w odt nigdy nie natrafiłem na problem braku możliwości jego odczytu.

  Netykieta zabrania, bez uprzedniego uzgodnienia, wysyłania plików we własnościowych formatach właściwych jakiemuś-tam programowi. Niestety, czasami właściciele niektórych serwisów (najczęściej niestety państwowych) zdają się lekceważyć swoich klientów, udostępniając pliki do pobrania tylko w dziwacznym docx. Wtedy faktycznie można liczyć jedynie na poprawne sformatowanie dokumentu i dobrą jakość posiadanego konwertera.

 • kasia |
  21/06/13
  kasia

  jestem na stronie pierwszy raz i nie wiem o co tu chodzi

 • justixy |
  22/08/13
  justixy

  Ktoś powie jak przerobić plik docx na jpg? Bo mam z tym problem, ponieważ niektóre programy zostawiają znak wodny :/

 • janpas |
  23/08/13
  janpas

  możesz zrobic po prost zrzut faststone capture free zapisując wybierz format jpg

 • jaroslaw.laszcz |
  24/12/15
  jaroslaw.laszcz

  Hej, do plików .docx i .doc używam "ACZ Container". Program pozwala na podgląd i edycję dokumentów. Pozdrawiam.

23/07/16
Twój awatar