Reklama

Tips & Tricks

Jaki jest najlepszy system mobilny dla początkujących użytkowników smartfonów?

Jaki jest najlepszy system mobilny dla początkujących użytkowników smartfonów?
Baptiste Brassart

Baptiste Brassart

  • Zaktualizowany:

Android, iOS czy Windows Phone – z tą decyzją musi uporać się każdy kupujący smartfon. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, to powinna liczyć się przede wszystkim wygoda i prostota. Dlatego porównujemy 3 systemy operacyjne i radzimy, który z nich wybrać.

Przed wyborem pierwszego zaawansowanego telefonu komórkowego warto rozważyć wszystkie plusy i minusy. Smartfony mają wiele zalet, pozwalają na szerszą komunikację ze znajomymi i dziećmi za pośrednictwem WhatsApp, Skype’a czy Facebook Messengera, sprawdzanie poczty, a także robienie i przeglądanie zdjęć.

Jeśli zdecydowaliście się już na zakup smartfona, to teraz pozostaje pytanie, jaki to ma być model. Na rynku górują trzy mobilne systemy operacyjne: Android, Windows Phone oraz iOS dostępny wyłącznie w iPhone’ach. W naszej analizie skoncentrowaliśmy się na tym, co powinno być najważniejsze dla początkującego użytkownika. Pod uwagę wzięliśmy łatwość konfiguracji, prostotę ekranu głównego, dostęp do ustawień oraz wykonywanie podstawowych czynności. Kto zwyciężył?

Pierwsze wrażenia z użytkowania Smartfona

Android

Po uruchomieniu telefonu, w naszym przypadku Nexusa 5, należy odczekać około 10 sekund, aby zobaczyć ekran pierwszego menu. Jest ono klasyczne i podobne we wszystkich 3 systemach. Na początek należy wybrać język, włączyć geolokalizację czy osobistego asystenta Google Now.

Denerwują jednak dwie rzeczy, które utrudniają rozpoczęcie pracy. Musimy dokonać aktywacji telefonu, łącząc się z internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. W innym razie nie aktywujemy telefonu Nexus 5. Ponadto, jeśli nie mamy konta Google, to jesteśmy zmuszeni do jego utworzenia, aby móc korzystać z urządzenia.

iOS

Krótko po uruchomieniu iPhone’a pojawiają się szybko kolejne ekrany, na których mamy aktywować telefon. Gdy połączymy się z internetem, musimy też założyć lub zalogować się do naszego konta Apple, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie kodu zabezpieczającego, który ograniczy niepożądany dostęp do naszego telefonu.

Windows Phone

W Windows Phonie ekrany są podobne do tego w systemie iOS. Plusem jest fakt, że nie trzeba być połączonym z siecią, aby uruchomić telefon. Konto użytkownika również można utworzyć dopiero później. Dla początkujących jest to więc dobra opcja.

Ekran główny sercem smartfona

Android

W Androidzie każdy telefon ma praktycznie inny ekran główny, który jest zależny od producenta i nakładki. Trudno jest powiedzieć, że to co widzimy w Nexusie 5 jest przystępne dla początkującego. Na dole znajdziemy najważniejsze aplikacje jak telefon, SMS czy przeglądarka internetowa Chrome i Aparat, ale duża część ekranu jest niewykorzystana.

Ekran główny w Nexusie 5

Przyciski są średniej wielkości, dużą część zajmuje pasek wyszukiwania Google Now, który nie musi być przydatny dla początkujących. Przydałby się szybki dostęp do ustawień, ale o to musimy zadbać sami.

Siłą Androida jest jednak możliwość jego dostosowania. Początkujący użytkownicy będą musieli poświęcić trochę czasu na odkrycie tego, ale po instalacji alternatywnych ekranów głównych i personalizacji może być tylko przyjemniej.

iOS

Ekran główny świeżo odpakowanego iPhone’a zawiera więcej ikon niż Nexus 5. Mamy opcje telefonu, wiadomości, poczty, aparatu, kalendarza, ustawień. Każdy znajdzie to, czego potrzebuje.

Ekran główny w iPhonie 5S

Możemy też tworzyć foldery, a w iOS ie 8 widgety w powiadomieniach. Minusem jest jednak rozmiar ikon, które często uważane są za zbyt małe dla początkujących i osób starszych, a niestety nie można tego w prosty sposób zmienić.

Windows Phone

Ekran główny Windows Phone’a charakteryzuje się dynamicznymi kafelkami. Duże ikony nie są takiej samej wielkości, możemy ją regulować i wybrać, co chcemy zobaczyć u góry.

Ekran główny w Nokii Lumii 935

Aby to zmienić, wystarczy przytrzymać dłużej palec na ikonie, a następnie nacisnąć jeden z rogów. Polecamy na samej górze umieścić kilka dużych przycisków do najczęściej używanych narzędzi.

Ustawienia telefonu zawsze pod ręką

Android

W Androidzie ustawienia znajdziemy w panelu powiadomień lub w ustawieniach dostępnych w aplikacjach. Możemy też wyciągnąć je na ekran główny w postaci widżetów.

Opcje te są dobrze posortowane i posiadają łatwe do zrozumienia etykiety. Początkujący użytkownik nie powinien mieć problemu z ich opanowaniem.

iOS

Na głównym ekranie iPhone’a znajdziemy bezpośredni odnośnik do menu ustawień. Menu jest proste i wszechstronne, pozwala dojść do niemal wszystkich ustawień. Ale nie zawsze logiczne jest umieszczenie poszczególnych opcji. Trzeba ich odpowiednio szukać po menu.

Od iOS-a 7 dostępne jest centrum sterowania wysuwane z dołu. Dzięki niemu można kontrolować Wi-Fi, Bluetooth, jasność ekranu i inne.

Podsumowując, iPhone ma łatwy dostęp do funkcji, ale początkujący mogą mieć problemy z nawigacją.

Windows Phone

Od Windows Phone’a 8.1 również Microsoft zaimplementował ustawienia do centrum powiadomień w postaci rozwijanego menu. Znajdziemy tam podobne opcje jak w iOS-ie i Androidzie, czyli tryb samolotowy, Wi-Fi, Bluetooth czy blokada obrotu. W prawym górnym rogu znajduje się dostęp do głównych opcji menu.

Podobnie jak iOS-owi także systemowi Windows Phone możemy zarzucić brak widoczności niektórych elementów. Ale za najważniejsze opcje są bardzo czytelne i dostępne dla początkujących.

Pierwsze kroki ze smartfonem

Android

Na urządzeniach z Androidem bezproblemowo możemy wykonywać podstawowe czynności telefoniczne. Jedynym minusem w smartfonach z serii Nexus jest obsługa SMS-ów przez Google Hangouts. Na szczęście aplikację można wymienić na inną.

Bez obaw też zainstalujemy WhatsAppa, Skype’a i inne aplikacje, korzystając ze sklepu Google Play. Android posiada sporo innowacyjnych funkcji, ale te wymagają już trochę wiedzy.

iOS

iOS jest bez wątpienia jednym z najbardziej zaawansowanych systemów mobilnych na rynku. Jednak obsługa każdej aplikacji do wykonywania podstawowych czynności. Mamy wiadomości dla SMS-ów, telefon do wykonywania połączeń, kontakty dla książki adresowej, zegar dla budzika i stopera itd.

Jeśli chcecie instalować dodatkowe aplikacje, to w App Store znajdziemy wiele atrakcyjnych programów, w tym te ekskluzywne tylko dla iPhone’a. Bez wątpienia aplikacje są jedną z najmocniejszych stron tego telefonu.

Windows Phone

Windows Phone też z łatwością pozwala na wykonywanie podstawowych czynności i to bez żadnych obaw czy utrudnień. Aktywne kafelki pomagają nam w kontakcie z bliskimi, łatwo dostrzeżemy też nieodebrane połączenie. O nowych wiadomościach dowiemy się z komunikatów na ekranie głównym. Z kolei aparaty fotograficzne w telefonach Nokia są jednymi z najlepszych na rynku.

Jeśli chodzi o aplikacje, to w Windows Phone Store katalog nie jest tak bogaty jak u konkurencji, ale znajdziemy tam dostęp do wszystkich najpopularniejszych programów, jak Facebook, WhatsApp czy Instagram. Wreszcie Windows Phone to mobilny pakiet Office zupełnie za darmo!

Na pierwszego smartfona wybierz Windows Phone!

Porównanie najważniejszych parametrów pozwala stwierdzić, że to Windows Phone 8.1 jest najprostszym systemem dla początkujących.

Windows Phone jest świetnym kandydatem na pierwszego smartfona

Na drugim miejscu znalazł się iPhone, który jest dobrze wykończony i gotowy do pracy od momentu wyjęcia z pudełka.

Android zajmuje ostatnią pozycję. To ulubiony system hakerów, a także wszystkich maniaków lubiących poświęcać czas na personalizacje i dodatkowe funkcje. Oferuje wiele możliwości, ale nie jest tak intuicyjny jak Windows Phone od Microsoftu. Nie wahajcie polecić się Windows Phone’a swoim rodzicom, dziadkom i wszystkim, którzy szukają swojego pierwszego smartfona!

Przenosisz się z Androida na Windows Phone? Przeczytaj nasz poradnik.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podstaw obsługi telefonu z systemem Windows Phone, zapoznaj się z tymi artykułami:

Jak udostępnić dowolną rzecz z telefonu z Androidem, Windows Phone’em lub z iOS-em?

Jak ułatwić sobie korzystanie z telefonu z systemem Windows Phone

iPhone, Android czy Windows Phone? Wskazówki, jak mądrze wybrać telefon

Baptiste Brassart

Baptiste Brassart

Najnowsze od Baptiste Brassart

Editorial Guidelines