Reklama

Artykuł

Mac kończy 30 lat: Czy OS X to nowy Windows?

Mac kończy 30 lat: Czy OS X to nowy Windows?
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Mac kończy 30 lat. Także OS X świętuje, w końcu jest bezpośrednim następcą Mac OS zaprezentowanego właśnie wtedy. Jak bardzo zmieniło się Apple? Jak zmienił się świat komputerów od czasu gdy 24 stycznia 1984 roku Steve Jobs zaprezentował pierwszy na świecie komputer Macintosh? Wiele w tym czasie się zmieniło, w Cupertino były wzloty i upadki, a komputery z urządzeń dla profesjonalistów stały się powszechnie dostępne. Postanowiliśmy prześledzić historię Apple od prezentacji pierwszego Maka do dnia dzisiejszego i zobaczyć, co takiego się wydarzyło.

Książki, muzyka, filmy? Apple!

Apple to firma, która przez wielu jest krytykowana, ale z pewnością nie można zarzucić jej bierności i obojętności. Od zawsze dewiza Apple brzmiała Think Different, czyli myśl inaczej. Macintosh zaprezentowany w 1984 roku był protoplastą wszystkich współczesnych komputerów. Posiadał interfejs graficzny, który wkrótce pojawił się na innych systemach. A Mac OS wraz z Amiga OS wytyczyły ścieżkę systemom operacyjnym, jakie znamy dzisiaj.

Un vecchio Mac

Początkowym sukcesem Apple było dotarcie do profesjonalistów. Przez lata był to główny rynek zbytu firmy. W 1985 roku dzięki takim programom jak MacPublisher oraz Aldus PageMaker. Mac stał się podstawowym narzędziem do tworzenia publikacji m.in. czasopism i magazynów. Pozycja lidera została z czasem jeszcze bardziej wzmocniona, firma Apple zaczęła być ściśle kojarzona z światem profesjonalnej grafiki. Na komputerach Mac pojawiły się takie programy jak QuarkXpress, a w latach 90-tych Photoshop i Illustrator.

Jednocześnie komputery Apple zaczęły dominować także w dwóch innych kreatywnych obszarach – w przemyśle filmowym oraz branży muzycznej. Final Cut Pro ujrzał światło dzienne dopiero w 1999 roku, ale zrodził się on z Adobe Premiere, który na makach był już dużo wcześniej, podobnie jak konkurencyjny program Avid. Oba programy stały się standardowymi rozwiązaniami przy profesjonalnej edycji wideo. Podobna jest geneza programu Logic Pro. Niemiecka firma Emagic tworzyła własne oprogramowanie do produkcji muzyki i została następnie przejęta przez Apple. Wraz z Pro Tools są to obecnie dwa najpopularniejsze rozwiązania używane przez studia dźwiękowe na całym świecie.

Windows komputer dla mas

windows-old-logo

Historia systemu operacyjnego od Microsoftu jest inna. Od początku był kreowany na system operacyjny dla wszystkich, a nie jedynie profesjonalnych użytkowników. Miał być to OS dla osób bez szczególnych wymagań, które oczekują produktu w dobrej cenie i z dostępem do prostych narzędzi. Interfejs oparty na wielu oknach przyszedł wraz z systemem Windows 95. Fakt, że nie był on przywiązany do konkretnego sprzętu sprawił, że Microsoft stał się powszechnie dostępny, każdy mógł go mieć na komputerze w domu. Od połowy lat 90-tych XX wieku rozpoczyna się era masowego dostępu do pecetów. Windows staje się systemem idealnym do szerokiej grupy użytkowników. A świat IT zaczyna być mocno podzielony – profesjonaliści korzystają z komputerów Mac, a reszta świata z innych urządzeń napędzanych systemem Windows.

Czas na zmiany

Przez wiele lat panowała taka stabilna sytuacja. Komputery Mac nadal są adresowane do profesjonalistów, również pod kątem ceny. A Apple intensywnie inwestuje w rozwój swojego systemu operacyjnego, który od 2001 roku nosi nazwę OS X. Komputery z Windows to standard codziennej pracy milionów osób. Pracują na nich w arkuszach kalkulacyjnych, surfują po internecie, czy sprawdzają pocztę e-mail.

iPod

W tym samym momencie po powrocie Steve’a Jobsa do firmy nadchodzi jednak zmiana. Oszałamiający sukces sprzedażowy odnosi iPod. Choć do sprzedaży trafił w 2001 roku, to produktem kultowym staje się dopiero w 2005 roku. Firma z Cupertino przestaje tak mocno inwestować w rozwój OS X i skupia się na nowych bardziej zyskownych produktach jak odtwarzacze muzyki, smartfony, czy tablety.

Profesjonaliści nie są zachwyceni tą sytuacją. Słychać wyraźne głosy oburzenia i prośby skupienia się na maku. Oficjalny slogan niezadowolonych użytkowników brzmi: Back to Mac!. Wraz z upływem czasu staje się jasne, że Apple zmienia swój cel. Mac staje się teraz jednym z tych fajnych produktów, drogich gadżetów, które każdy musi mieć, bo taka panuje moda.

Final Cut i Logic: symbolami nowej polityki Apple

Świadkami tych zmian są programy Final Cut oraz Logic. Dwa najbardziej profesjonalne programy z Cupertino.

Final-Cut-Pro-logo

Final Cut Pro X w nowej wersji został wydany 21 czerwca 2011 roku. Produkt przeszedł gwałtowną transformację. Ten najlepszy od lat program do profesjonalnej edycji wideo, nagle został przekształcony w  narzędzie semi-pro, idealne dla zwykłego użytkownika. Taka bardziej złożona wersja iMovie, która jednak nie nadawała się dla profesjonalistów pracujących nad kinowymi superprodukcjami. Reakcja branży była natychmiastowa. Część pozostała na starej wersji, inni zdecydowali się skorzystać z konkurencyjnych rozwiązań jak Avid. Sam Final Cut z czasem ewoluował i zostały przywrócone zaawansowane funkcje.

LogicProX

Logic Pro cały czas pozostał narzędziem dla prawdziwych profesjonalistów. Doczekał się jednak dwóch  ważnych zmian, które sprawiły, że zainteresowali się nim użytkownicy domowi. Interfejs aplikacji zaczął przypominać GarageBand. Jest o wiele bardziej intuicyjny i atrakcyjny dla amatorów. Z łatwością można skorzystać z wirtualnych instrumentów, czy efektów. Ponadto drastycznie obniżono ceny, w porównaniu do wcześniejszych pakietów.

Logic Pro w tej chwili jest również niezwykle łatwy do spiracenia. Do wersji 6 był praktycznie nie do złamania, ponieważ wymagał sprzętowego klucza podłączonego do gniazda USB. Teraz nie ma już takich zabezpieczeń i program można łatwo skopiować, jak również tanio kupić.

Logic - Stomp boxes ampli effettiDlaczego Apple to zrobił? Odpowiedź jest prosta chce sprzedać jak najwięcej komputerów Mac. Nie zarabia na samej aplikacji, a na komputerach, które sprzedaje. Brak skomplikowanych zabezpieczeń, niskie koszty aplikacji mają zachęcić amatorów i pół-profesjonalnych muzyków do zakupu komputerów Apple.

Dzieci (iOS) i bękarty (OS X)

Widać też inne wyraźne zmiany jakie zaszły po decyzjach Steve’a Jobsa i jego następcy. Dziś ogromna ilość zasobów Cupertino jest inwestowana w rozwój iOS. To mobilny system operacyjny jest w centrum zainteresowań Apple. Nadszedł czas gdy w OS X nie zachodzą żadne rewolucyjne zmiany. Kolejne wersje tego systemu są raczej dodatkami w stylu Service Pack, niż ważnymi zmianami. Większość nowych funkcji dąży do integracji z systemem iOS.

iPhone 5

W rynek mobilny inwestowana jest fortuna. Wystarczy zobaczyć jak wiele uwagi zostało poświęconej radykalnym zmianom w iOS 7. To iUrządzenia są dziś oczkiem w głowie Apple.

Witaj przeciętny użytkowniku

Nowa Era Apple niesie dwie znaczące zmiany. Komputery z Mac OS X są dziś przyjazne zwykłemu użytkownikowi, mogą być z łatwością wykorzystywane do codziennych zadań. Natomiast Windows od Microsoftu przejmuje część rynku profesjonalnych użytkowników. Nie ma już tych historycznych różnic. Użytkownicy są wymieszani pomiędzy OS X i Windows.

Mac nowym Windows

Jaki jest morał tej historii? Kiedyś Mac był rozwiązaniem adresowanym dla profesjonalistów, zupełnie innym niż system Windows. Dziś jednak sytuacja się zmieniła i obie firmy ściśle konkurują zarówno o rynek profesjonalny, jak i przeciętnych użytkowników. Nie ma w tym jednak nic złego, firmy w końcu orientują swoje działania w kierunku zysku. Jednocześnie OS X nadal jest prawdopodobnie najlepszym systemem operacyjnym. Czasem jednak można odnieść wrażenie, że ilość jest ważniejsza niż jakość. Dla wielu może być to bardzo gorzki smak, zwłaszcza jeśli od lat korzystają z komputerów Mac i cenią sobie ich doskonałość i dbałość o szczegóły.

Chcecie wiedzieć wszystko o świecie Apple? Przeczytajcie nasze artykuły na ten temat!

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines