|

Jak edytować zdjęcia? Jak je poprawić? Jak nałożyć ciekawe efekty i filtry, aby wyglądały jeszcze lepiej? Te pytania dręczą każdego, bardziej lub mniej profesjonalnego fotografa. Do edytowania zdjęć potrzebujemy programów. Tylko jakich? Wszyscy znamy lub słyszeliśmy o wszechmocnym Photoshopie. Jest to jednak program bardzo drogi, owszem potężny, ale też skomplikowany. Alternatywnych programów do edycji zdjęć na komputerze jest wiele. Które warto pobrać? Dla waszej wygody wybraliśmy najlepsze programy do edycji zdjęć. Oto one.

Najlepszy z najlepszych: Adobe Photoshop (Windows | Mac| Android | iPad)

Kto nie zna Photoshopa? Dla większości ludzi jest to synonim edytora zdjęć. Plotkarskie portale, blogi i gazety rozpisują się o tym, kto i kogo upiększył lub oszpecił korzystając nadmiernie z Photoshopa. Słowo "fotoszopować" weszło już do języka potocznego, tylko patrzeć a zawita i do słowników języka polskiego.

Photoshop w najnowszej wersji CS6 jest programem najpowszechniej używanym przez profesjonalistów. Posiada dziesiątki narzędzi i funkcji, dzięki którym możesz z każdym zdjęciem zrobić dosłownie wszystko. Z tego powodu, nie jest to program dla każdego. Z powodu skomplikowania jest bardzo trudny do opanowania dla zupełnie początkujących. Nie wszyscy wiedzą, że na rynku jest uproszczona i tańsza wersja programu o nazwie Photoshop Elements (Windows | Mac).

Dlaczego warto pobrać: Ma ogromne możliwości

Dlaczego sobie darować: Bardzo drogi

Wersja open source: GIMP (Windows | Mac)

GIMP, to akronim od GNU Image Manipulation Program. Jest to najbardziej zaawansowana, kompletna i darmowa alternatywa dla Photoshopa. GIMP może walczyć z potężniejszym konkurentem, dzięki aktywnej społeczności fanów i developerów open source'owego programu.

GIMP posiada ogromne możliwości, wspiera wiele różnych formatów plików i pozwala na edycję obrazu w warstwach (layers). Do GIMP-a możemy doinstalować wtyczki, które dodatkowo rozszerzają jego możliwości. Niestety duże możliwości programu, powodują, że jest on również skomplikowanym narzędziem i działa bardzo wolno.

Dlaczego warto pobrać: Potężny i darmowy

Dlaczego sobie darować: Powolny

Trzecia droga: Paint.NET (Windows | Portable)

Nie! Paint.NET to nie ten Paint - standardowo występujący w Windowsie. To zupełnie inny i o wiele lepszy program graficzny. Nie jest tak potężny jak dwa wcześniej opisane, ale zdecydowanie przewyższa możliwościami standardowego Painta.

Paint.NET pozwala nam pracować na warstwach, możemy także cofać wprowadzone zmiany. Program posiada wiele automatycznych narzędzi, filtrów i efektów. Jeśli jednak potrzebujemy programu do bardziej zaawansowanych zadań, Paint.NET może nie wystarczyć. Na szczęście program jest darmowy i możemy samemu sprawdzić, czy nam pasuje czy nie.

Dlaczego warto pobrać: Prostota obsługi

Dlaczego sobie darować: Za mało zaawansowany

Dla tych, którzy nie chcą przepłacać: Photoscape (Windows | Portable)

Photoscape jest szybszy i wymaga do działania mniej zasobów komputera niż GIMP. Zawiera wszystkie najbardziej potrzebne narzędzia do edycji zdjęć, a przy tym jest łatwiejszy w użyciu od Photoshopa.

W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że Photoscape oferuje możliwość automatycznego tworzenia mozaiki i muralu z danego zdjęcia. Na minus trzeba policzyć nowy udoskonalony wygląd programu, który jest ulepszony tylko z nazwy. Photoscape oferuje tylko ograniczone wsparcie dla zdjęć w formacie RAW.

Dlaczego warto pobrać: Szybki

Dlaczego sobie darować: Słabo przemyślany interfejs

Organizuj i edytuj zdjęcia: Picasa (Windows | Mac)

Jeśli używasz już Picasy, to wykorzystujesz ją zapewne do organizowania zdjęć. Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz tym programem także edytować zdjęcia? Oczywiście nie ma tu mowy o zaawansowanych funkcjach, znanych z wcześniej wymienionych programów, ale z najbardziej podstawowymi zadaniami Picasa sobie poradzi.

Picasa automatycznie znajduje zdjęcia na naszym komputerze PC. Za jej pomocą możemy nałożyć wiele ciekawych efektów na nasze zdjęcia, a nawet wykonać taką operację za jednym zamachem na wielu zdjęciach jednocześnie. Wszystko to bez konieczności znajomości zasad fotografii cyfrowej.

Dlaczego warto pobrać: Bardzo łatwa w użyciu

Dlaczego sobie darować: Tylko podstawowe efekty

Edytor zdjęć online: PicMonkey (online)

Jeśli nie masz ochoty na pobieranie czegokolwiek, to PicMonkey będzie jak znalazł. Wszystko rozgrywa się w przeglądarce internetowej. Wystarczy wgrać do PicMonkey zdjęcie i zacząć zabawę lub pracę. Oczywiście aplikacja internetowa może zaoferować tylko podstawy tego, co oferują profesjonalne programy, ale i tak możemy być zaskoczeni tym jak duże możliwości ma zwykła strona internetowa.

PicMonkey posiada bardzo bogaty zestaw filtrów i efektów, które możemy nakładać automatycznie. Nasze zdjęcie wystarczy tylko przeciągnąć z dysku do okna przeglądarki.

Dlaczego warto pobrać: Działa w przeglądarce

Dlaczego sobie darować: Tylko kilka zaawansowanych opcji

A jaki jest Twój ulubiony program do edycji zdjęć?

via Softonic IT

Komentowane

23/11/14
Twój awatar