programy do wirusówPo tym, jak przeprowadziliśmy testy na najlepszy darmowy program antywirusowy, nadszedł czas, by przyjrzeć się także aplikacjom komercyjnym, które wymagają opłat za licencję.

Porównaliśmy skuteczność działania i wydajność 6 popularnych programów: BitDefender, G Data, Kaspersky, McAfee, ESET NOD32 oraz Norton.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, który z komercyjnych antywirusów wypadł najlepiej w testach i jakie są najciekawsze funkcje oferowane przez te aplikacje, obejrzyj poniższy film i przeczytaj szczegóły w artykule.

Podobnie jak w pierwszej części naszego testu, do analizy wybraliśmy programy popularne wśród naszych użytkowników, które cieszą się świetną opinią. Wykluczyliśmy za to płatne wersje darmowych antywirusów oraz rozbudowane pakiety bezpieczeństwa, składające się z wielu aplikacji.

W naszym teście przebadaliśmy następujące programy:

BitDefender Antivirus 2013

BitDefender to program stworzony w Rumunii, który może pochwalić się niezwykle skuteczną technologią wykrywania wirusów. Jego futurystyczny interfejs daje wrażenie nowoczesności i jest bardzo wygodny w użyciu.

pobierz bitdefender

G Data 2013

G Data to popularny niemiecki program antywirusowy. Wykrywając szkodliwe oprogramowanie korzysta z dwóch baz danych, BitDefender oraz avast!. Dzięki temu najskuteczniej wykrywa zagrożenie ze wszystkich testowanych przez nas programów.

Niestety taki podwójny sposób wyszukiwania zdecydowanie obciąża zasoby komputera, przez co G Data okazał się jednocześnie najwolniejszym antywirusem.

pobierz G dataKaspersky Anti-Virus 2013

W naszym zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć antywirusa Kaspersky. Jego wersja z 2013 roku prezentuje nowy, klarowny interfejs i oferuje kompletny zestaw funkcji do ochrony komputera. pobierz kaspersky

McAfee AntiVirus Plus 2013

McAfee to znany i popularny antywirus, którego nazwa wielu osobom od razu kojarzy się z bezpieczeństwem komputera. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Według naszych testów skuteczność McAfee niestety nie jest najlepsza. pobierz mcafee

ESET NOD32 Antivirus 5

ESET NOD32 to program antywirusowy od naszych słowackich sąsiadów. Okazał się najszybszy ze wszystkich testowanych przez nas aplikacji.

pobierz nod32

Norton Antivirus 2013

Norton to najbardziej kompletny antywirus, który pozwala na szczegółową personalizację ustawień. Ten program posiada zestaw użytecznych funkcji, dzięki którym zdecydowanie wyprzedza konkurencję. Nawet jego instalacja jest prosta i szybka.

pobierz norton

Jak testowaliśmy programy

Do testów wykorzystaliśmy najnowsze wersje wszystkich sześciu wymienionych wyżej  programów. W naszych próbach wsparliśmy się danymi pochodzącymi z portalu Virus Bulletin. Jest to niezależna firma, która co dwa miesiące przeprowadza wnikliwe analizy skuteczności antywirusów.

Szczegółowe rezultaty

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe wyniki naszych testów.

najlepsze antywirusy

Najlepszy pod kątem wykrywalności wirusów okazuje się się G Data. Tuż za nim znajduje się BitDefender oraz Kaspersky. To trzy najbezpieczniejsze antywirusy.

Jeśli chodzi o prędkość działania, najszybszy jest zdecydowanie ESET NOD32, potem McAfee, a następnie BidDefender. Te trzy progamy są najszybsze.

Po podsumowaniu punktów, ogłaszamy ostateczny wynik:

1 miejsce - Norton

2 miejsce - Kaspersky

3 miejsce - BitDefender

4 miejsce - ESET NOD32

5 miejsce - McAfee

6 miejsce - G-Data

antywirusy komercyjne płatne

Zobacz też pierwszą część naszego testu:

Najlepszy darmowy program antywirusowy - wielki test Softonic

Komentowane

 • Stach |
  20/01/13
  Stach

  Mam wielkie zastrzeżenia do tych programów,ile Wam zapłacono za reklamę tego badziewia. G-Data;-to przy próbie pobrania wersji próbnej zadziałała jak najgorsy wirus. Norton za to twierdzi że mam trzy trojny dwa usuną a trzeci jest nie do usunięcia. Ciekawe to jest, bo dwa bardzo uczciwe antywirusy,takie jak awast!Free Antivirus czy Microsoft Security Essentials są innego zdania. A czy to nie jest tak że chęć przyciągnięcia i zachęta do kupna wywołuje te rzekome wirusy. Takich programów które twierdzą że komputer jest zainfekowany lub wolno działa bo ma bardzo dużo błędów,jest mnóstwo w internecie i trzeba naprawdę naiwnego by w to uwierzył. To już nie pierwszy raz spotykam się z takm testem. Kiedyś podobny test był z tymi programami na portalu "Komputer świat". Tam wynik był podobny i nie chodzi tu który ma pierwsze a który ostatnie szóste miejsce,ale o to że to ciągle te same programy robią sobie reklamę, co szeroką gamą innych programw i to często gęsto darmowych które lepiej działają i wogóle nie ciążą systemowi. Mam znajomych którzy wogóle nie posiadają takiego oprogramowania w komputerze i nic się niedzieje. Zapytałem kiedyś znajomą,jaki ma program antywirusowy w kampie,wzruszyła ramionami,wykrzywiła usta,co oznaczało że wogóle nie ma czegoś takiego. Druga młoda panna,znajomego córka,zapytana o to samo. Powiedziała. A po co? Te twierdzenie że te anytywirusy coś robią i są takie ważne jest dużą przesadą. Ja już dłuży czas zastanawiam się,czy to anywirus,czy wirus i po co obciążać zasoby systemu. Ja rozumiem pisać o czymś trzeba,ale są o wiele ciekawsze tematy niż te antywiry miry-nie miry.

 • mmikowska |
  22/01/13
  mmikowska

  Posiadanie antywirusa to oczywiście nie jest obowiązek i każdy sam decyduje, czy chce mieć taką ochronę. Nasz test przygotowaliśmy dla tych osób, które wolą się chronić, ale nie są do końca pewne, jaką aplikację wybrać spośród wielu na rynku.

  Nie jest to żadna reklama i nie przyjmujemy żadnych wynagrodzeń od producentów. Wybraliśmy programy na podstawie własnego doświadczenia i opieraliśmy się na badaniach przeprowadzonych przez ekspertów Softonic oraz przez niezależną firmę Virus Bulletin.

  Jeśli nie przekonuje Cię oferta programów komercyjnych, możesz spróbować darmowych. Wtedy będziesz mieć pewność, że nikt nie chce od Ciebie wyciągnąć żadnych pieniędzy. Nasz test darmowych antywirusów jest tak samo obiektywny, jak test antywirusów płatnych. Zapraszamy do lektury!

 • MarkoS |
  23/01/13
  MarkoS

  @Stach, z reguły na forach jest tak, że najbardziej żarliwymi obrońcami darmowych AV są ci, których nie stać na płatne antywirusy. Ja nie wiem, co trzeba mieć w głowie, by w ogóle porównywać Nortona do czegoś takiego Microsoft SE? Jeszcze ze śmiechu szczena mi wypadnie. Do tego sugerujesz Nortonowi FP, podpierając się "uczciwym" Avastem ha ha. Przecież to właśnie Avast słynie z FP (u mnie non-stop tak było). Miałem chyba z 15 AV włącznie z Avastem i już nigdy do niego nie wrócę. Każdy AV ma swoje zalety i wady (dużo zależy od konfiguracji naszego sprzętu), ale jedne mają budowaną przez lata renomę, a drugie tylko niewydarzonych obrońców. Amen. PS. W teście zabrakło mi F-Secure.

 • troolll |
  06/03/13
  troolll

  Nortonowi brakuje jak w kasperskim (czy tam w innym antywirusie) że można uruchomić aplikację w "Srodowisku izolowanym" czyli że nie zniszczy systemu i tego mi w nortonie brakuje ;(

 • Jarek |
  13/04/13
  Jarek

  Dla mnie Kasperski był zawsze numerem 1 , To że Norton jest tutaj na 1 miejscu to może nie jest przypadek bo to jest dobry program ale Kasperski ze swoim Srodowiskiem izolowanym bije go o głowę , takie jest moje zdanie , cóż niektórzy mogą się z tym nie zgodzić ale to ich sprawa niech instalują dalej Avasta a serwisy komputerowe będą miały robotę , pozdrawiam

 • mac |
  30/04/13
  mac

  Norton dziurawy jak ser szwajcarski i ma 1 miejsce hmm

 • jozef |
  03/05/13
  jozef

  ok

 • Sairentokira |
  22/05/13
  Sairentokira

  Czy wyniki te są porównywalne do testów jakie miały miejsce z darmowymi anywirusami? Jeżeli tak to:

  1. Avira Free Antivirus - 8,7 (Free) 2. AVG AntiVirus Free - 8,44(Free) 3. Kaspersky - 8,31

  A zatem po co przepłacać?

 • Dhal |
  05/06/13
  Dhal

  Brakuje mi tutaj GData Antyvirusa. To naprawdę solidny i dobrze działający program. Dobrze chroni pocztę, funkcja firewall działa lepiej niż systemowa. Nie obciąża systemu i ma naprawdę przyjazny interface

 • onfury |
  05/06/13
  onfury

  Od kiedy to Norton Antywirus jest kompletny? Kompletny jest Norton Internet Security.

 • maciuuu1985 |
  06/06/13
  maciuuu1985

  Osobiście posiadalem eset internet security przez ponad rok, nie mialem z nim jakichś większych problemów. Gdy licencja wygasla, postanowilem poszukać cos innego. Postanowilem wypróbować Kasperskiego, obawialem się ze będzie spowalnial mi laptopa jak 10 lat temu, ale mimo wszystko Milo się rozczarowalem, mialem początkowo pewne problemy z plikami zasysanymi z sieci, ale jakoś to przemoglem, środowisko izolowane jest bardzo dobre, czegoś takiego przedtem nie widzialem. Następnie przyszla kolej na bitdefendera, ale tak samo jak Kaspersky, nie rozczarowal mnie, z drugiej strony jednak to tylko miesiąc użytkowania wiec nie mogę za dużo powiedziec , ogólnie na plus, avasta uzywalem przez ponad rok i wiem ze juz nigdy więcej go nie użyje. Ob staje za kasperskim i bitdefenderem, powesze jeszcze trochę porównań możliwości ale na pewno nie z gazet, które wiadomo co robią, wszystko zależy do czego będzie używany nasz sprzęt, jeśli do zwykle go surfowania po necie to pewnie i avast free starczy, lecz nie jestem jego zwolennikiem, ale to tylko moje zdanie którego nikomu nie narzucam ale chcialem się nim podzielic

 • olek |
  24/06/13
  olek

  w jablku nikt nie ma AV i zadne wirusy nie przenikna.Zagadka dlaczego?

 • marko |
  01/07/13
  marko

  Norton strasznie spowalnia komputer. Przynajmniej tak jest w moim wypadku i chyba zdecyduję się by zmienić program.

 • marena |
  19/07/13
  marena

  czekam na nowsze testy, sama mam g data 2014 teraz i w porównaniu do wersji 2013 mocno się poprawiła, tzn już tak nie muli systemu, myślę, że na pewno wskoczy na podium jeśli będą testy antywirusów 2014

 • Rafal Z |
  25/07/13
  Rafal Z

  A czemu nie ma antywirusa Trustport ? o wg mnie najlepsze rozwiązanie z nieobecnych a i Gdate przerasta....oczywiście poza grafika (mogli by popracować ). Silnik Trustport Internet Security jest szybko, menu latwe w opanowaniu a i cena przestypna.

 • zimm |
  08/08/13
  zimm

  radzę zajrzeć do testów av comparatives, ciągle robią aktualizacje. Ostatnio testowali fałszywe alarmy dotyczące rzekomo złośliwego url, g data wypadł świetnie tylko 1 alarm, podczas gdy np. f secure miał ponad 20 fałszywych alarmów

 • Wojtek |
  09/08/13
  Wojtek

  Nie wierze tym rankingom, który jest najlepszy program. Używałem wile programów. Ostatnio miałem Norton Internet Sec.2013r. przez pięć miesięcy i miałem go dość. Bardzo słabo wykrywa zagrożenia. Jednym słowy dziurawy. Nie ma żadnego wsparcia pomocy ze strony operatora programu. Wiele razy pisałem i zwracałem uwagę na problemy z nieskutecznością w usuwania szkodliwych programów. A oni krótko, olewali problem. Dlatego też teraz zainstalowałem nowy program GDATA i jak na razie jestem zadowolony z niego. Czas pokarze czy program GDATA spełnia oczekiwania?

 • esterra |
  12/08/13
  esterra

  mam podobne odczucia co do pierwszego wymienionego przez Ciebie antywirusa, nie sprawdził się u mnie, ciągle mi coś blokował więc sobie wrzuciłam g datę, też jestem zadowolona. Podoba mi się przejrzysty interface i duże możliwości ustawień

 • Marcin |
  17/08/13
  Marcin

  ogolnie test ok.ja uzywam malwerbates antimalwere platny i sobie chwale datkowo mam darmowy macrosoft SE dla porownania skutecznosci i powiem tak darmowe AV sa to tylko skanery wirusow zadko cos wykrywaja a malwerbytes czesto cos wylapie wiec moje spostrzezenie nawet kiepski platny AV jest lepszy od darmowego bo ma mniej dziur i jest baza bardziej dopieszczona w komercyjnych.

 • meggie |
  26/08/13
  meggie

  też mi się tak wydaje, płatne jednak są bardziej zaawansowane, mają dużo więcej funkcji i większą wykrywalność zagrożeń, a w zasadzie drogo nie wychodzą, jeśli ktoś dużo pracuje przy kompie i trzyma na nim wartościowe i poufne dane lepiej żeby się przerzucił na lepszego antywira, chociażby wspomniany GData jest chwalony

 • Antek |
  31/08/13
  Antek

  Swego czasu Panda "wykrywała" zawsze wirusa po uruchomieniu. Żeby poznać antywirusa trzeba go posiadać kilka lat. Np. nigdy mi nie przepuścił wirusa F-secure, ale skończył mi się i zmieniłem na Kasperski, któremu zdarza się nie zauwazyc czegoś złego. Mam go kilka lat i jedno czyszczenie i reinstalację systemu (cóż zdarza się najlepszemu). Ogólnie, Kasperski jest bardzo dobry, ma dobrą obsługę i jest bardzo mocny. F-secure, również jest dobry, a cała reszta, to przereklamowane gadżety. Poza tym, nie ufam testom.

 • GM |
  16/09/13
  GM

  Norton pierwszy ! Wolne żarty ! Jak go odinstalowałem i zrobiłem skan Malwarebytes'em i Windows Defenderem znalazły mi trojany i keylogery których Norton nie widział. Podziękuję i już do niego nie wrócę.

 • Max8911 |
  25/11/13
  Max8911

  Mnie dobrze używało się zawsze Gdata - szybki, wydajny i do tego do kupienia w bardzo dobrej cenie.

28/07/16
Twój awatar