Reklama

Artykuł

Porównanie aplikacji zdrowotnych i sportowych dla smartfonów

Porównanie aplikacji zdrowotnych i sportowych dla smartfonów
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję? Istnieją aplikacje, które pomagają nam liczyć kroki, zjedzone kalorie, a nawet monitorujące nasz sen. Porównujemy najlepsze z nich.

Zdrowie jest ważne dla każdego z nas. Dzięki smartfonom monitorowanie go jest znacznie łatwiejsze. Najnowsze modele wypełnione są czujnikami i przy wsparciu odpowiednich aplikacji zapewniają kontrolę i statystyki naszej aktywności fizycznej.

Takich rozwiązań jest coraz więcej, sami producenci smartfonów chcą zadbać o nasze zdrowie i dodają funkcje wspierające wykonywanie aktywności fizycznej, czy kontroli naszej diety. My wybraliśmy najlepsze aplikacje z kategorii zdrowie i fitness dla smartfonów i porównaliśmy je. Możecie teraz wybrać tą, która najbardziej Wam odpowiada.

Najlepsze aplikacje dla zdrowia i kondycji

Aplikacji w kategorii zdrowie i fitness są już dziesiątki tysięcy, w Google Play jest ponad 30 tysięcy takich aplikacji dla systemu Android. Najczęściej są one dedykowane konkretnym aspektom, jak dieta, liczenie kroków, uprawianie danego sportu. My postanowiliśmy skupić się na kompletnych rozwiązaniach.

Wybraliśmy cztery aplikacje, które skupiają się na całości naszego zdrowia i aktywności fizycznej. Niektóre z nich dedykowane są konkretnym urządzeniom lub systemom operacyjnym, ale wszystkie dotyczą smartfonów. Oto one:

Sport i inne aktywności fizyczne

Monitorowanie aktywności fizycznej jest najczęściej najważniejszym elementem  tego typu aplikacji. Jednak sposób zapisywania i przedstawiania tych danych może być różny.

W przypadku FitBit dane są pobierane z zewnętrznych urządzeń, nie jest wykorzystywany GPS. Aplikacja oblicza intensywność aktywności, odległość oraz spalone kalorie. W przypadku innych ćwiczeń, jak jazda na rowerze czy podnoszenie ciężarów dane należy wprowadzić ręcznie. Katalog zajęć jest bardzo szeroki i obejmuje nawet koszenie trawnika czy jazdę autobusem.

Noom rejestruje naszą aktywność za pomocą wbudowanego w telefon GPS i innych czujników w telefonie. Jeśli posiadamy, to możemy podłączyć przez Bluetooth kardiometr. Aplikacja oblicza odległość, kalorie oraz prędkość. Interfejs jest prosty, ale nie tak wygodny jak w przypadku innych aplikacji. Możemy też dodawać informacje o spożywanych posiłkach, aby monitorować nasze kalorie.

Apple Health może rejestrować wszelkie rodzaje aktywności, ale jest agregatorem danych i nie posiada własnej bazy. Dystans, kalorie, kroki możemy wprowadzić ręcznie lub wykorzystać do tego jedną z wielu już istniejących aplikacji, jak RunKeeper czy Moves. Nowa natywna aplikacja Apple’a jest też zgodna z szeregiem dodatkowych urządzeń.

Bing Health & Fitness (Bing Zdrowie i Kondycja) rejestruje naszą aktywność za pomocą czujników w telefonie. Zakres aktywności jest ograniczony do 20. Zapisywane jest tempo, prędkość, zużycie kalorii oraz mapa z historią tego, jak się przemieszczaliśmy. Unikalną funkcją jest panel pozwalający zobaczyć międzyczasy na konkretnych kilometrach.

Zwycięzcą w tej kategorii jest FitBit, który pozwala z łatwością dodawać aktywności fizyczne z wielkiego katalogu. Jednocześnie nie potrafi ich sam automatycznie rejestrować.

Jedzenie, kalorie, nawodnienie

Drugim ważnym aspektem aplikacji zdrowotnych jest jedzenie. Możliwość zapisywania posiłków, liczenie kalorii, a także informacje o wypitej ilości wody itd..

FitBit w przypadku żywności również posiada olbrzymią bazę posiłków. Jest jednak dostosowany do rynku amerykańskiego, więc sporą część zajmują obfite gotowe dania oraz te z sieci fast food. Znajdziemy też inne pokarmy, ale brakuje tam szczegółów odnoście ich składu, czy kaloryczności. W aplikacji możemy też rejestrować wypite napoje.

Noom dzieli posiłki na trzy grupy: lekkie, średnie i ciężkie, nie podając kalorii. W ten sposób opisywanie każdego posiłku jest szybkie, a baza danych jest obszerna i zawiera produkty spożywcze z całego świata. W przypadku, gdy nie ma go w bazie możemy dodać sami. Istnieje też opcja zeskanowania kodu kreskowego z opakowania w celu identyfikacji. Noom pozwala też monitorować wypitą przez nas wodę w danym dniu.

Apple Health zawiera całe menu w którym można odnotować wartości spożytego tłuszczu, węglowodanów, cholesterolu, sodu, witamin, włókien, wody itd. Wprowadzanie tych danych może odbywać się ręcznie, ale jest jasne, że system stworzony jest z myślą o korzystaniu z innych aplikacji z kompletnym katalogiem.

Bing Health & Fitness używa systemu podobnego do Noom, dzieląc posiłki na pory dnia. Baza danych jest szeroka i dostępna w wielu językach. Bing H &F określa ilość tłuszczu, białek i węglowodanów dla każdej z potraw, ale jest mniej intuicyjny od Noom.

Remisuje Noom i Bing. Baza Bing jest bardziej kompletna, ale to Noom wydaje się być bardziej intuicyjny.

Sen i inne wskaźniki fizjologiczne

Nasze zdrowie nie zależy jednak wyłącznie od ćwiczeń i jedzenia, ważnym aspektem też jest jakość snu. Ponadto, o naszym zdrowiu wiele mówią takie wskaźniki, jak ciśnienie krwi, czy częstotliwość oddechów.

FitBit rejestruje nasz sen dzięki dedykowanym urządzeniu, możemy też wpisać ręcznie czas snu. Tętno, poziom glukozy czy ciśnienie możemy wprowadzać poprzez stronę internetową.

Apple Health umożliwia śledzenie snu, jak i wiele innych wskaźników fizjologicznych. Istnieje możliwość analizy ciśnienia krwi, częstotliwości oddechów itd. ale wszystko to jest możliwe przy wykorzystaniu dodatkowych aplikacji lub urządzeń. Z drugiej strony Bing Health & Fitness oraz Noom nie oferują takich funkcji.

Zwycięzcą w tej kategorii zostaje więc FitBit, który pozwala łatwo monitorować sen dzięki połączeniu dedykowanego sprzętu i aplikacji. Ponadto umożliwia on zapisywanie informacji o innych parametrach zdrowotnych.

Cele i motywacja

Mamy tendencje do podejmowania ćwiczeń i diety aby poprawiać swoją kondycję i chudnąć. Same aplikacje zdrowotne powinny więc nie tylko rejestrować te czynności ale też ułatwić nam uzyskiwanie celów oraz motywować do działania.

FitBit pozwala na zdefiniowanie celów dla każdego wskaźnika czyli, na przykład kroków, kalorii, wagi, tkanki tłuszczowej. Grafiki są czytelne i intuicyjne. Gdy cele zostają spełnione otrzymujemy odznaczenia. Wielką zaletą w tym aspekcie jest sprzęt FitBit i funkcje Premium, które pomagają podjąć odpowiedni wysiłek w osiągnięciu celów.

Noom dokłada wszelkich starań, abyśmy nie zapomnieli o naszych celach. Aplikacja wysyła nam przypomnienia o konieczności wprowadzenia danych odnośnie żywności, wagi czy wysiłku. System za pomocą kropek pokazuje nam nasze postępy. Grafika jest atrakcyjna i łatwa do rozpoznania, ale nieco ukryta w całej aplikacji.

Apple Health ogranicza się do wyświetlania wykresów na głównym ekranie. Cele i przypomnienia muszą być dostępne w kompatybilnych urządzeniach. Chociaż Health opiera się właśnie o rozwiązania zewnętrzne, to brak systemu zachęt i celów jest rozczarowujący.

Bing Health & Fitness oferuje wykresy o spaleniu i spożyciu kalorii oraz wykonywanych ćwiczeniach. Nie jest to jednak tak zaawansowane i efektowne, jak w przypadku Noom czy FitBit. Korzystanie z aplikacji w wersji na komputery i tablety z Windows 8 jest bardziej wygodne. FitBit w tej kategorii znów przoduje poprzez unikalne możliwości, jakie daje specjalistyczny sprzęt w połączeniu z aplikacją. System odznak i jakość wykresów zdecydowanie daje mu pierwsze miejsce.

Dokumentacja medyczna i rozwiązania awaryjne

Nasz telefon może uratować nam życie. Wszystko dzięki przechowywaniu dokumentacji medycznej i informacji kontaktowych. Lekarze mogą uzyskać do nich dostęp, aby wiedzieć na jakie choroby cierpimy i jakie leki zażywamy.

Apple Health nie tylko zbiera informacje z wielu aplikacji o naszej aktywności fizycznej, ale także o naszym stanie zdrowia. Dzięki Medical ID możemy wprowadzić do telefonu informacje o chorobach, lekach, alergiach i innych ważnych aspektach naszego zdrowia. Możemy też dodać osobę kontaktową w nagłych przypadkach.

Bing Health & Fitness w połączeniu z HealthVault czyli odpowiednikiem Apple Health od Microsoft pozwala utworzyć pełnoprawną dokumentację medyczną. Bing Health & Fitness udostępnia jednak te dane z poziomu przeglądarki internetowej. Jest to więc super rozwiązanie, ale jednak niedostępne z poziomu samej aplikacji.

Noom i FitBit nie posiadają takich funkcji. Skupiają się jedynie na ćwiczeniach i diecie.

Pod tym aspektem Apple Health  góruje jakością i użytecznością swojej karty Medical ID. Możliwe, że to rozwiązanie stanie się nowym medycznym standardem.

Porady i dodatkowe informacje

Nie tylko dane są ważne dla naszego zdrowia. Ważna jest też edukacja i wiedza odnośnie naszego stylu życia. Dlatego w aplikacjach cennym rozwiązaniem są wszelkie porady, artykuły, przepisy kulinarne, diety, i inne informacje.

Pod tym względem Noom oferuje sporo artykułów w języku angielskim, w wersji Pro są to również przepisy i dodatkowe wyzwania, których celem jest edukowanie użytkowników na temat konkretnych aspektów diety i ćwiczeń fizycznych. Ponadto użytkownicy wersji Pro otrzymują newsletter z cennymi wskazówkami.

Bing Health & Fitness wyświetla artykuły i wiadomości z renomowanych czasopism o żywności, sporcie i zdrowiu. Aplikacja zawiera sporą bazę ćwiczeń. Istnieją także wideo-porady żywieniowe. Z Bing Health & Fitness dowiemy się też jak usuwać objawy bólu i wiele więcej.

FitBit oraz Apple Health nie posiadają takich funkcji. Pod tym względem zwycięzcą jest Bing Health & Fitness oferujący wiele przydatnych treści w wielu językach.

Funkcje społecznościowe

FitBit przywiązuje dużą uwagę do aspektu społecznościowego, zarówno w aplikacji jak i w sieci. Możemy dodawać swoich znajomych, obserwować ich, wysyłać im wiadomości. Możemy też udostępniać nasze osiągnięcia w popularnych serwisach społecznościowych.

W Noom unikalną cechą wersji Pro są grupy, które są mini-forami dla osób mających wspólne cele. To dodatkowy motywator do działania i możliwość wspierania się wzajemnie poprzez dzielenie się własnymi osiągnięciami i spostrzeżeniami.

Apple Health oraz Bing Health & Fitness nie posiadają takich funkcji.

W tej kategorii Noom robi największe wrażenie poprzez swoje grupy wsparcia. Są one dobrze przemyślane i dobrze prowadzone. Taka opcja nie występuje w innych, nawet bardziej wyspecjalizowanych aplikacjach sportowych i zdrowotnych.

Kompatybilność z aplikacjami i urządzeniami

FitBit obsługuje wiele aplikacji z którymi można synchronizować dane. Najważniejszy jest doskonały sprzęt FitBit One, FitBit Aria i inne. Jednocześnie aplikacja nie wspiera urządzeń od innych producentów.

Noom obsługuje kardiometr przy wykorzystaniu technologii Bluetooth. Natomiast Bing Health & Fitness nie wspiera żadnych dodatkowych urządzeń i aplikacji.

Apple Health z założenia ma być centrum informacji o naszym zdrowiu i wysiłku fizycznym w iPhone. Wraz z iOS pojawi się nowy standard komunikacji HealthKit, który ma zostać wdrożony przez producentów różnego sprzętu oraz aplikacji.

Największy potencjał widać w Apple Health. Aplikacja ta będzie łączyć się ze wszystkimi urządzeniami i aplikacjami dostępnymi dla iPhone’a.

Tabela porównawcza

tabelaZwycięzcą jest FitBit

Jak widać po porównaniu, aplikacje pomagające nam utrzymać kondycję i zdrowie w odpowiedniej formie są bardzo różnorodne. W przypadku Apple Health mamy do czynienia ze zbieraniem informacji z różnych źródeł, w przypadku FitBit jest to dedykowany sprzęt, a Noom i Bing wykorzystują jedynie telefon.

Naszym zwycięzcą jest FitBit, który pozwala na korzystanie za darmo zarówno na iOS jak i Android z aplikacji, a ponadto oferuje integrację z własnym sprzętem. Drugie miejsce zajmuje Noom, który jest idealny dla tych, którzy chcą korzystać jedynie z telefonu. Natomiast Bing Health & Fitness to rozwiązanie dedykowane użytkownikom Windows Phone. Z Apple Health zadowoleni będą użytkownicy iPhone’ów już teraz korzystający z różnych rozwiązań na smartfonie Apple.

Jakich aplikacji używacie, aby zadbać o swoje zdrowie i kondycję?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines