Reklama

Artykuł

Porównanie systemów Google Android od 2.3 Gingerbread do 4.3 Jelly Bean

Porównanie systemów Google Android od 2.3 Gingerbread do 4.3 Jelly Bean
Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

Android 4.3 już jest! Nie wprowadza rewolucyjnych zmian, jest ulepszeniem swoich bezpośrednich poprzedników. Z tej okazji warto jednak spojrzeć wstecz i prześledzić ewolucję systemów z rodziny Android oraz sprawdzić, jak dużo osób korzysta teraz z danej wersji systemu.

Android 2.3 – Gingerbread

Zaczynamy od Androida 2.3 Gingerbread, a nie od wcześniejszych wersji, bo ich udział w rynku jest szczątkowy. Android 1.6 Donut, 2.1 Eclair i 2.2 Froyo razem posiadają 4.6 proc. udziału w rynku smarfonów z Androidem. Kolejna wersja systemu Google, czyli właśnie Android 2.3 Gingerbread jest używana przez 34.1 proc. wszystkich użytkowników Androida. To znacząca różnica.

Android 2.3 Gingerbread został wydany w grudniu 2010 roku. Pierwszym telefonem, który posiadał Gingerbread na pokładzie był Google Nexus S. System nadal jest popularny wśród tańszych i starszych aparatów z systemem Android. Dla wielu użytkowników wygląd Android 2.3 Gingerbread to ten jedyny. Charakteryzował się on wieloma zielonymi elementami i czarnym paskiem notyfikacji. Klawiatura zawierała podpowiedzi, wspierała multitouch oraz kopiuj i wklej. Usprawniono zarządzanie energią, poprzez pokazywanie pozostałego czasu na danym ładowaniu baterii oraz konsumpcji energii przez aplikacje.

Android 4.0 – Ice Cream Sandwich

Android 4.0 to punkt zwrotny w historii Androida. Zapowiedziany w maju 2011, na rynku dostępny od grudnia 2011 roku. Była to pierwsza wersja Androida, która zawierała Google Chrome i nie wspierała Flasha. Interfejs wspierany był przez akcelerację sprzętową. Usprawniono multitasking i oraz funkcję kopiuj wklej, wprowadzono nowy krój pisma Roboto UI. Android 4.0 Ice Cream Sandwich wprowadzał możliwość odblokowywania telefonu poprzez rozpoznawanie twarzy właściciela. Ice Cream Sandwich nadal trzyma się mocno – 23 proc naszych urządzeń z Androidem ma zainstalowaną tę wersję systemu.

Android 4.1 – Jelly Bean

Wiele osób uważa, że system operacyjny jest gotowy do użytkowania dopiero po pierwszej poważnej aktualizacji. Numerek przeskoczył tylko o jedną cyferkę po przecinku (do 4.1), ale ważność zmiany podkreślono nową nazwą – Jelly Bean. Interfejs został bardziej dopracowany. Widgety na ekranie głównym dostały możliwość zmiany rozmiaru. Wprowadzono jako natywną aplikację Google Now oraz możliwość wyszukiwania głosowego. Android 4.1 używany jest przez 32 procent użytkowników Androida.

Android 4.2 – Jelly Bean

Android 4.2 zapowiedziano w październiku 2012, a zadebiutował on w telefonie Nexus 4 i tablecie Nexus 10. Android 4.2 Jelly Bean wprowadzał gesty klawiaturowe bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Zaprezentowane zostały także widgety dla zablokowanego ekranu. Aplikacja kamery umożliwia robienie zdjęć HDR oraz zdjęć takich jak w Google Street View, czyli tak zwaną PhotoSphere. Stoper, zegar i zegary świata połączono w nowej aplikacji. Android 4.2 Jelly Bean jak na razie ma 5,5 proc udziału w rynku smartfonów i tabletów z Androidem.

Android 4.3 – Jelly Bean

Najnowsza wersja Android wprowadza Bluetooth Smart – specjalny tryb oszczędzania energii podczas długotrwałego korzystania z Bluetootha. Nowością są także profile użytkowników, dzięki którym będziemy mogli stworzyć konta jak na komputerze PC i ograniczyć dostęp do pewnych funkcji, na przykład na koncie stworzonym dla naszego dziecka. Przeprojektowano także wygląd aplikacji kamery, tak aby łatwiej się z niej korzystało. Android 4.3 daje nam możliwość zapisywania historii powiadomień. Wprowadzono także nową aplikację – Google Play Games, która pokazuje w jakie gry grają nasi znajomi i jakie osiągnięcia są na ich koncie. Spodoba się to zapalonym graczom, którzy lubią konkurować ze znajomymi.

Android 5.0 Key Lime Pie

Ten system, zapewne, pojawi się na jesieni 2013 roku na piąte urodziny Androida.

Nie możesz się doczekać Android 4.3, czy czekasz na 5.0 Key Lime Pie?

Powiązane artykuły:

Radek Grabarek

Radek Grabarek

Najnowsze od Radek Grabarek

Editorial Guidelines