Reklama

Artykuł

Przepisy na ułatwienie życia w internecie – IFTTT!

admin

admin

  • Zaktualizowany:

IFTTT to internetowy serwis, który pozwala na automatyzację pewnych czynności w sieci. Dzięki niemu możemy stworzyć własny “przepis” na internet. Oczywiście nie chodzi o gotowanie na tablecie, a o uproszczenie sobie internetowego życia. IFTT to skrót od If This Then That czyli w wolnym tłumaczeniu „Jeśli to, to tamto”. Takie też jest zadanie aplikacji. Jeśli coś się wydarzy w jednej aplikacji to automatycznie ma zostać wykonana inna czynność w drugiej. Ciąg zdarzeń jest naturalny w codziennym, życiu. W internecie nie jest to takie oczywiste. Jednak IFTTT jest sposobem na nasze problemy. Pozwala zintegrować szereg usług i sprawić by wzajemnie oddziaływały na siebie. Podpowiadamy co można w łatwy sposób zautomatyzować.

Co można zrobić z IFTTT?

  • Aktualizować Twittera według aktualnej prognozy pogody
  • Zmieniać swoje zdjęcie profilowe z Twittera po zmianie na Facebooku
  • Ustawić harmonogram aktualizacji statusu na Facebooku, Twitterze i innych serwisach społecznościowych
  • Wysłać automatyczne podziękowania dla nowych obserwujących na Twitterze
  • Otrzymywać powiadomienia na e-mail gdy nasze akcje spadają
  • I o wiele więcej!

Po pierwsze zarejestruj się

Zanim zostaniesz Panem internetu i będziesz decydował o losie każdego z serwisów musisz założyć nowe konto. Proces rejestracji jest szybki: wystarczy nazwa użytkownika, adres e-mai i hasło.

Przepisy na ułatwienie życia w internecie – IFTTT!

Dashboard

Po zalogowaniu się, pierwszą rzeczą którą zobaczysz jest Dashboard. To panel sterowania, który wyświetla podsumowanie naszego konta. Mamy w nim podgląd na ustawione zadania, dostęp do przepisów i kanałów. Kanały to usługi, które możemy powiązać.

Dashboard pozwala na szybki podgląd obecnego stanu rzeczy

Zadania

Zadania to podstawowy element IFTTT. To są zasady, które pozwolą nam na automatyzację. Przypominają reguły lub filtry znane z poczty e-mail. Na początek aby utworzyć zadanie należy kliknąć w Create task. Ukaże nam się duży napis „If this then that” czyli „jeśli to, wtedy”. Teraz czas wcielić to w życie. Ustawiamy This (to), a następnie That (tamto). Tworzymy ciąg wydarzeń jaki ma nastąpić. Wybieramy także kanał czyli usługę jaką chcemy w danym procesie wykorzystać.

W aplikacji jest ponad 40 różnych kanałów

Teraz właśnie nadszedł czas aby wybrać usługę, która rozpocznie nasze zadanie. Mamy naprawdę wiele możliwości. Do naszej dyspozycji jest ponad 40 różnych kanałów. Wykorzystując „Date and Time” (Data i godzina) możemy rozpocząć wydarzenia w określonym przez nasz czas. Możemy w tym celu zastosować też kalendarz Google. Do dyspozycji mamy też największe serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare czy Instagram. Jeśli chcemy możemy też uzależnić zadanie od pogody w danym mieście czy notowań akcji danej spółki. Teraz należy wybrać usługę, która ma wyzwalać naszą reakcje. Polecamy sprawdzić wiele, różnych możliwości. W naszym teście chcemy otrzymywać powiadomienia w Google Talk wtedy gdy zostaniemy otagowani na Facebooku. W takim razie klikamy na ikonę Facebooka.

Każdy kanał ma swoje własne triggerry czyli wyzwalacze. W przypadku Facebooka są to nowe statusy, linki, dodane zdjęcia, zmiany zdjęcia profilowego czy właśnie zdjęcia na których ktoś nas otagował. To właśnie tą opcje „You are tagged in a photo” wybieramy jako naszą akcje początkową. Przechodzimy teraz do kolejnego kroku. Teraz należy wybrać jak ma zareagować drugi program na daną czynność. My wybieramy z listy Google Talk. Do uprzednio ustawionego zadania, można przyporządkować jedną opcję „Send me a chat”. I to właśnie ją wybieramy

Teraz pozostaje nam jeszcze dostosować tekst, który otrzymamy z IFTTT. Pamiętajmy o tym, że nasze zadanie będzie działać poprawnie wtedy gdy w komunikatorze Google Talk dodamy bot@ifttt.com do naszych kontaktów. Musimy go też aktywować przez dedykowany kod pin. Edytujemy nasz tekst. Z edytowanej listy należy wybrać zmienne które mają być generowane w wysyłanej do nas wiadomości.

Co teraz? Wszystko jest gotowe. Teraz wystarczy czekać, aż wydarzy się to co zaplanowaliśmy. Należy pamiętać jednak, że IFTTT nie reaguje w czasie rzeczywistym. Usługa sprawdza kanały co 15 minut. IFTTT daje nam możliwość sprawdzenia zadania ręcznie. Dzięki temu wszystko możemy przetestować. Przejdźmy do listy zadań i tam klikając na strzałce należy wybrać opcję „Check Now” (sprawdź teraz)

IFTTT

Jeśli wszystko pójdzie dobrze to nasze zadanie zostanie wykonane. Po otagowaniu, otrzymamy powiadomienie na komunikatorze. Pamiętajmy jednak, że IFTTT to wciąż wersja beta i rozwiązanie firmy trzeciej. Czasem serwery mogą być zbyt zajęte. Warto więc się upewnić czy wszystko gra.

Skąd brać przepisy?

Jeśli nie chcemy tworzyć sami nowych zadań, możemy podejrzeć przepisy „receipts” stworzone przez innych użytkowników. Są one gotowe do wykorzystania. Wystarczy jeden klik.

Wypróbuj IFTTT

IFTTT pozwala w łatwy sposób zautomatyzować nasze cyfrowe życie. Należy pamiętać, że jest to wersja beta. Z biegiem czasu wydajność i stabilność serwisu będzie coraz lepsza. Co prawda czasem brakuje jeszcze zaawansowanych opcji, ale obecne możliwości IFTTT są naprawdę duże. Jeśli korzystasz z wielu serwisów i aplikacji to warto spróbować uprościć sobie życie.

Masz pomysł na świetny przepis?Opisz go w komentarzach

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines