Reklama

Artykuł

Wszystko, co musisz wiedzieć o synchronizacji zdjęć z iCloudem

Wszystko, co musisz wiedzieć o synchronizacji zdjęć z iCloudem
zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

  • Zaktualizowany:

Co się dzieje ze zdjęciami, gdy synchronizujemy je za pomocą strumienia zdjęć lub kopii zapasowej iCloud? Gdzie się one znajdują, co się stanie, gdy zatrzymamy synchronizację i jakie są inne opcje? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Apple słynie z łatwej i bezproblemowej obsługi swoich urządzeń działających pod kontrolą OS X i iOS-a. Jednak takie usługi, jak Kopie Zapasowe iCloud (iCloud Backup) czy Strumień Zdjęć (Photo Stream) mogą budzić niepokój i prowadzić do zamieszania wśród użytkowników iPhone’ów, o czym ostatnio przekonali się celebryci.

To przydatne funkcje, ale nie każdy chce, aby zrobione telefonem zdjęcie lądowało na serwerach w internecie, czyli w tak zwanej chmurze. Ataki na celebrytów mogły pochodzić z luki w iCloudzie, choć Apple temu zaprzecza. Warto więc mieć kontrole nad tym, gdzie wysyłamy i jak przechowujemy nasze zdjęcia. Dlatego objaśniamy funkcjonowanie Strumienia Zdjęć, kopii zapasowej iCloud oraz przedstawiamy alternatywę. Sami zdecydujcie, co jest najlepsze dla was.

Strumień zdjęć

Pierwsze, o czym należy pamiętać, to fakt, że Strumień Zdjęć i Rolka aparatu to nie to samo. W rolce aparatu zdjęcia przechowywane są lokalnie na telefonie, natomiast w Strumieniu Zdjęć mamy fotografie w chmurze pochodzące ze wszystkich naszych urządzeń z iOS-em. Usunięcie zdjęcia z Rolki aparatu nie powoduje automatycznego usunięcia zdjęć ze Strumienia i odwrotnie.

Strumień Zdjęć nie jest klasyczną kopią zapasową zdjęć, to jedynie dobry sposób na dostęp do najnowszych fotografii zrobionych przez wszystkie nasze urządzenia z iOS-em.

Do Strumienia Zdjęć można też uzyskać dostęp z poziomu komputera. W przypadku pecetów z systemem Windows należy skorzystać z programu iCloud Control Panel, natomiast na komputerach Mac włączyć dostęp do Strumienia Zdjęć w preferencjach systemowych i skorzystać z iPhoto lub Aperture.

Do fotografii ze Strumienia Zdjęć nie mamy dostępu z poziomu przeglądarki internetowej, dopóki nie udostępnimy ich innym. Są wyłącznie widoczne na zsynchronizowanych urządzeniach. W Strumieniu Zdjęć przechowywanych jest ostatnie 1000 zdjęć, starsze są automatycznie usuwane.

Przechowywanie i Kopia zapasowa

Kopia zapasowa iClouda działa podobnie jak Strumień Zdjęć z tą różnicą, że przechowywana jest rzeczywiście Rolka z aparatu, a także dane kont, dokumenty i ustawienia.

Aby ustawić Kopię Zapasową należy wejść do menu Ustawień, następnie do iClouda i tam przewinąć obraz aż do Dysk i Archiwum. Z tego poziomu można zarządzać kopią zapasową w chmurze, która jest automatycznie tworzona, gdy iPhone jest podłączony do źródła zasilania, zablokowany i podłączony do sieci Wi-Fi. Aby to wyłączyć, należy przesunąć palcem w lewo.

Archiwum iCloud jest trudniej dostępne od Strumienia Zdjęć. Nie ma prostego sposobu na zyskanie dostępu do danych. Można je jedynie odzyskać na innym iPhonie lub iPadzie po zalogowaniu do konta iCloud.

Warto zauważyć, że kopia zapasowa iCloud oraz Strumień Zdjęć mogą być używane niezależnie od siebie. Można wyłączyć Strumień Zdjęć bez konieczności wyłączania kopii iCloud i odwrotnie. Dzięki temu nasze zdjęcia nie będą łatwo dostępne, a w razie czego wciąż będziemy mieć kopię zapasową.

Inne rozwiązania

iCloud nie jest rozwiązaniem idealnym do tworzenia kopii zapasowych z iPhone’a. Darmowa wersja ograniczona jest do 5GB wolnego miejsca, które w większości przypadków zajmuje właśnie Rolka z aparatu. Ponadto dostęp do niej nie jest możliwy bez posiadania urządzenia.

Istnieją jednak inne sposoby na ochronę zdjęć i danych na urządzeniach z systemem iOS.

Dwustopniowa weryfikacja

Apple ID od niedawna umożliwia weryfikację dwuetapową. Jeśli więc ktoś chce dostać się do naszego konta iCloud z innego komputera, to nie uda mu się to bez wprowadzenia kodu z SMS-u, który dostaniemy na telefon. Warto ustawić takie zabezpieczenie, aby lepiej chronić swoje dane.

Kopia iTunes

To nie jest może proste ani wygodne jak chmura, ale stary klasyczny backup z poziomu aplikacji iTunes na komputerze jest dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem. Jednak można o nim łatwo zapomnieć, dlatego warto wyrobić sobie nawyk podłączania telefonu do komputera i tworzyć automatyczne kopie bezpieczeństwa na komputerze. A później robić backup także danych w komputerze.

Serwisy firm trzecich

Innym rozwiązaniem są usługi zewnętrzne. Carosel by Dropbox pozwala na automatyczną synchronizację Rolki z aparatu z najpopularniejszym dyskiem w chmurze. Wystarczy tylko włączyć odpowiednie uprawnienia w samej aplikacji i mieć wszystkie zdjęcia zsynchronizowane. W przeciwieństwie do iClouda mamy wtedy rzeczywisty dostęp do przechowywanych zdjęć na dowolnym urządzeniu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można skorzystać z usług szyfrujących jak Boxcryptor czy Cloudfogger.

Dbaj o swoje zdjęcia

Chmura to wygodny sposób na przechowywanie zdjęć, szczególnie że wszystko synchronizuje się automatycznie, a do naszych danych możemy mieć dostęp niemal z każdego miejsca na ziemi i to bez ponoszenia żadnych kosztów. Pomimo ostatniej głośniej akcji włamaniowej jest to na ogół bezpieczne rozwiązanie. Ataki te były kierowane na znane osobistości, więc szanse, że będą ukierunkowane na nas, są znacznie niższe.

Bez względu na to warto jednak rozsądnie zarządzać własną kolekcją zdjęć, dbać o zabezpieczenia, usuwać niepotrzebne zdjęcia z Strumienia Zdjęć, korzystać z dwuetapowej weryfikacji. A jeśli komuś chcemy wysłać zdjęcie, które ma szybko zniknąć, możemy skorzystać z takich aplikacji jak Snapchat.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o bezpieczeństwie danych, to sprawdźcie nasz poradnik o kopiach zapasowych!

Zobacz także:

Czym jest dwuetapowa weryfikacja i dlaczego warto ją aktywować?

Chroń prywatność swoich zdjęć w telefonie

zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

Najnowsze od zuzanna.blaszkiewicz

Editorial Guidelines