Reklama

Tips & Tricks

XPokalipsa: Jak dalej bezpiecznie korzystać z Windows XP

XPokalipsa: Jak dalej bezpiecznie korzystać z Windows XP
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Już 8 kwietnia 2014 Microsoft zaprzestanie wydawania poprawek dla systemu Windows XP. Czy to oznacza, że można będzie jeszcze korzystać z tego systemu operacyjnego? Owszem, ale warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które utrudnią nam pracę na popularnym Windowsie XP.

To już definitywny koniec Windows XP, przynajmniej dla Microsoftu. Od 8 kwietnia 2014 firma z Redmond przestanie dostarczać aktualizacje zabezpieczeń i inne poprawki dla xpeka. To naturalna konsekwencja zakończenia cyklu życia tego leciwego systemu operacyjnego. Microsoft forsuje teraz swoje nowe rozwiązania.

Najważniejszą zmianą będzie brak krytycznych łatek dla końcowego użytkownika. Takie dostaną jeszcze przez jakiś czas duże firmy. Tylko dlatego, że wcześniej podpisały specjalne umowy z Microsoftem. Zwykli użytkownicy zdani będą na siebie i dodatkowe narzędzia.

Dlaczego niebezpiecznie jest używać Windows XP po 8 kwietnia 2014?

Dla tych, którzy zdecydują się pozostać przy Windows XP dzień ten oznacza niebezpieczeństwo. Microsoft pozostawia użytkowników sam na sam z licznymi lukami oraz wizją rychłej infekcji przez przeróżne rodzaje malware. Będzie to problem dotyczący milionów starych i wcale nie tak starych komputerów na całym świecie. Po dwunastu latach od premiery Windows XP wciąż posiada ponad 30 % udziałów w rynku komputerów na całym świecie. Co to oznacza dla globalnego bezpieczeństwa cyberprzestrzeni?  XP stanie się łakomym kąskiem dla wszystkich internetowych przestępców, wszędzie tam gdzie jest jeszcze popularny.

Windows XP wciąż posiada 30% udziałów w rynku systemów operacyjnych, zainstalowanych na komputerach PC (Dane z października 2013, TNW)

Windows XP jest znacznie łatwiejszy do zainfekowania niż Windows 8

Według raportu Microsoft, system Windows XP SP4 jest znacznie bardziej narażony na infekcje niż Windows 8. Architektura nowego systemu jest znacznie bezpieczniejsza, choć również narażona na malware, czyli złośliwe oprogramowanie.

Odsetek infekcji vs. zagrożenia ze strony malware (źródło: Informator SIR Vol. 15)

Podsumowując, według Microsoftu należy czym prędzej opuścić tonący statek Windows XP i w ramach ochrony przed utratą danych zmigrować do Windows 7 lub Windows 8.1. Dla wielu osób nie jest to łatwe, ponieważ oznacza wymianę sprzętu lub problemy ze zgodnością orpogramowania. Często jest to też po prostu kwestia przyzwyczajenia do znanego interfejsu. Niestety miliony użytkowników w kwietniu znajdą się w ekstremalnie trudnej sytuacji – podstawowe elementy systemu będą narażone na niebezpieczeństwo, a to wiąże się z utratą cennych danych.

Można jednak wciąż korzystać z XP, tylko trzeba wiedzieć jak…

Datę zakończenia wsparcia Windowsa XP można określić jako „XPokalipsę”. Użytkownicy nieprzygotowani na tę chwilę w mig mogą stać się ofiarami złośliwego oprogramowania. Oczywiście można się przed tym bronić, choć nie będzie to wcale łatwe. Należy odpowiednio zabezpieczyć system i aktywnie oceniać potencjalne zagrożenia. Do dalszego korzystania z Windows XP wymagana będzie szczególna ostrożność. Z systemem trzeba będzie obchodzić się jak z przysłowiowym jajkiem. Jeśli jednak jesteście skazani lub po prostu chcecie korzystać z Windows XP to jest kilka rzeczy, które warto zrobić i to już dziś. Dzięki nim unikniemy większości niebezpieczeństw oraz problemów z kompatybilnością.

Zainstaluj darmowy antywirus ze wsparciem dla systemu Windows XP

Warto zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. W tej chwili większość antywirusów wciąż działa bezproblemowo z Windows XP. Zdecydowanie polecamy Avast! 2014 oraz Avira Free 2014. Pierwszy ze względu na częste aktualizacje, a drugi ze względu na swoją lekkość.MSE czyli Microsoft Security Essentials może przerwać swoje aktualizacje dla Windows XP w kwietniu 2014. Jeśli więc korzystacie z darmowego oprogramowania antywirusowego od Microsoftu, to możecie być narażeni na szkodliwe oprogramowanie. To dość kontrowersyjna decyzja ze strony Microsoftu, ale jak wiemy firmie zależy na migracji do nowszych wersji.

Wyłącz zbędne wtyczki, które są drzwiami dla wszelkiego rodzaju szkodliwego oprogramowania

Najbardziej niebezpieczne wirusy w ostatnich latach, infekowały miliony komputerów poprzez luki w Javie i innych wtyczkach. To właśnie wszelkie rozszerzenia są najsłabszym punktem, nawet najbezpieczniejszych przeglądarek. Wystarczy wziąć przykład Firefoxa, gdzie Java domyślnie została zablokowana. Java to jednak nie jedyny krytyczny plug-in. Potencjalne zagrożenia mogą przedostać się poprzez Flash lub Adobe Reader. Warto je zablokować, a nawet odinstalować dla bezpieczeństwa naszego komputera z Windows XP.

Aktualizuj swoje aplikacje z Secunia PSI lub Softonic dla Windows

Windows przestaje być aktualny, ale to nie oznacza, że inne programy będą nieaktualne. Wciąż można będzie większość z nich aktualizować. Świetnym detektorem aktualizacji posiadanych aplikacji jest Secunia PSI.

Podobną funkcję posiada też Avast!. On skupia się jednak na aktualizacji najbardziej krytycznych programów, takich jak przeglądarki internetowe, czy wtyczki. Innym sposobem jest skorzystanie z Softonic dla Windows. Nasza aplikacja również zadba o najnowsze wersje zainstalowanego oprogramowania.

Korzystaj z przeglądarki wspierającej Windows XP

Najnowszą wersją domyślnej przeglądarki internetowej dla Windows jest Internet Explorer 8. To przestarzałe oprogramowanie, coraz bardziej narażone na ataki, ponieważ poprawki są dostarczane wyłącznie przez Microsoft. Na szczęście Firefox oraz Opera ogłosiły, że będą dłużej udzielać wsparcia dla Windows XP. Natomiast Google Chrome wspierać będzie XP aż do kwietnia 2015 roku. Te informacje powinny przynieść ulgę większości z użytkowników. Jeśli jeszcze nie macie jednej z tych przeglądarek warto już teraz przesiąść się na Chrome lub Firefox.

Zastanów się nad zainstalowaniem nieoficjalnego Service Pack 4

Istnieją osoby, które przygotowują nieoficjalny Service Pack 4 dla systemu Windows XP. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku Windows 2000. Blisko dziesięć lat temu użytkownicy sami wydali nieoficjalny SP5. Wtym przypadku SP4 będzie wprowadzał wszystkie aktualizacje wprowadzone przez Microsoft po Service Pack 3 oraz kilka dodatków, jak na przykład Royale Theme.

Nieoficjalny pakiet zabezpieczeń Service Pack 4 (źródło)

To inicjatywa godna pochwały, ale nie jest to rozwiązanie wszystkich problemów, które mogą spotkać użytkowników XP. Nieoficjalny Service Pack nie został odpowiednio przetestowany, nie jest dostępny bezpośrednio ze strony Microsoftu i może narazić komputer na niestabilność oraz inne błędy trudne do rozwiązania.

Chcesz aktualizować? Używaj Windows 8.1 nie zapominając o Windows XP

Jak widać, wciąż będzie można korzystać z XP. Będzie to jednak ograniczone i niezbyt przyjemne. Użytkownicy opuszczonego systemu będą musieli zwiększyć poziom opieki i uwagi nad XPekiem. To nie jest rozwiązanie dla wszystkich. Dlatego najlepiej zdecydować się na bezpośrednią aktualizację do systemu Windows 8.1. Taka aktualizacja pozwala zachować wszystkie pliki osobiste, poza programami.Jeśli wciąż mamy potrzebę korzystać z Windows XP i jego aplikacji możemy to robić bezpiecznie, korzystając z maszyny wirtualnej. Takie programy jak VirtualBox, czy VMware Player pozwalają na emulowanie komputera z systemem Windows XP.  Zaletą Windows XP na maszynie wirtualnej jest to, że nic nie ma bezpośredniego wpływu na zwykły komputer. Jeśli złapiemy wirusa możemy łatwo cofnąć skutki takiego problemu. Jest to niezwykle proste i bezpieczne.

Korzystasz jeszcze z Windows XP, czy może masz już nowszą wersję?

Powiązane artykuły:

Autorem artykułu jest Fabrizio Ferri-BenedettiSoftonic ES

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines