Reklama

Artykuł

10 sposobów, które pomogą Wam chronić prywatność w sieci

admin

admin

  • Zaktualizowany:

Wszystko, co przesyłasz w internecie może zostać przechwycone, a Twoje dane wykradzione. Dotyczy to e-maili, plików, zdjęć i innych danych. Kto za tym stoi? Nie istotne, bo może to być każdy: rząd, haker, czy nawet wścibski sąsiad. Dość łatwo stać się ofiarą internetowego ataku.

Na szczęście nie jesteśmy bezradni. Istnieje szereg narzędzi, które pozwalają zabezpieczyć nasze dane. Wystarczy poprawnie z nich korzystać, by chronić naszą prywatność. A wszystko to bez utraty swobody w poruszaniu się po internecie.

10 sposobów, które pomogą Wam chronić prywatność w sieci

Oto 10 sposobów jak uniknąć cyber-zagrożeń i zadbać o swoją prywatność.

1. Bezpieczne połączenie

Tylko brak połączenia sieciowego zapewnia pełną prywatność. Nie musisz się jednak odcinać od internetu by pozostać anonimowym. Istnieją takie rozwiązania, jak anonimizery i szyfrowanie połączeń, których połączone funkcje potrafią dać zadawalające efekty.

Prostym w obsłudze narzędziem jest Tor. Prowadzi on ruch internetowy przez szereg węzłów, czyniąc go znacznie bardziej anonimowym. Tor jest dostępny na wiele systemów. Ten program jest łatwy w instalacji jak i konfiguracji.

Ilustracja ta objaśnia działanie aplikacji Tor

Poza aplikacją Tor przydatnym narzędziem jest usługa tunelowania ruchu i szyfrowania go. Wykorzystuje się do tego tak zwane VPN. Do najpopularniejszych z nich należą Hotspot Shield oraz Ultrasurf.

HotSpot Shield

Tor może być używany w połączeniu z VPN. Narzędzia te mają jednak wadę w postaci utraty prędkość łącza. Zyskujemy jednak anonimowość i prywatność. Ponadto możemy otworzyć zablokowane strony z naszego kraju. Rozwiązania te nie tylko nas zabezpieczą, ale pozwolą korzystać z amerykańskich serwisów wideo, takich jak Netflix czy Hulu.

2. Bezpieczna przeglądarka

W przeglądarce spędzamy najwięcej czasu. To one są naszym oknem na świat internetu, więc powinny być bezpieczne. W ich katalogach znajdziemy szeroki wybór wtyczek zwiększających poziom ochrony naszej prywatności.

Istnieje kilka przeglądarek zapewniających większe bezpieczeństwo, niż te najpopularniejsze. Jedną z nich jest Tor Browser. Mimo, że jest to przeglądarka oparta o Firefox, to już na starcie jest tak skonfigurowana, aby gwarantować większą anonimowość. Jeśli nie przepadamy za ognistym liskiem, możemy skorzystać z SRWare Iron, będącym bezpieczniejszą odmianą przeglądarki Chrome. W przeciwieństwie do swojej macierzystej wersji, nie wysyła ona danych do Google.

Ghostery pomaga nam stać się niewidocznymi w sieci

Przeglądarki możemy zabezpieczyć też przez instalację rozszerzeń. Warte uwagi są takie wtyczki jak Ghostery czy DoNotTrack. Rozwiązania te nie szyfrują danych, ale pomagają stać się nieco bardziej anonimowym w sieci.

3. Bezpieczna wyszukiwarka

Nasze surfowanie po sieci zwykle zaczynamy od wyszukiwania. Wyszukiwarki takie, jak Google czy Bing zbierają o nas przeróżne dane. Po wybuchu afery o system PRISM wzrosła popularność wyszukiwarki DuckDuckGo.

Wyniki, jakie uzyskamy dzięki DuckDuckGo są zbliżone do tych z Google. Wyszukiwarka jednak nie przechowuje danych, zapobiegając ich późniejszemu wykorzystaniu.

Jeśli jednak nadal chcemy korzystać z Google, bezpiecznym rozwiązaniem będzie instalacja GoogleSharing. To wtyczka dla przeglądarki, która przesyła wszystkie żądania przez anonimowy serwer. W ten sposób Google nie może w łatwy sposób powiązać wyników wyszukiwania z konkretną osobą.

4. Bezpieczniejszy e-mail

Nasze konto e-mail zawiera wiele osobistych informacji, podobnie jak wiadomości, które wysyłamy. Należy więc zadbać o ich ochronę.

SecureGmail to rozszerzenie Open Source dodające szyfrowanie podczas komunikacji z Gmailem. Jednak, jeśli chcemy się jeszcze bardziej zabezpieczyć, to należy skorzystać z PGP lub GPG, czyli popularnych systemów szyfrowania i zabezpieczania łączności. Dla wygody możemy skorzystać z wtyczek takich, jak MailEnvelope czy SafeGmail.

Tak wygląda szyfrowanie w SecureGmail

Wymagasz jeszcze większego bezpieczeństwa? Załóż konto na Hushmail lub CounterMail. To bezpieczne usługi pocztowe z wbudowanym szyfrowaniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z tymczasowych kont e-mail do jednorazowego użytku. My polecamy Mailinator i Guerrilla Mail.

5. Bezpieczne wiadomości

Korzystasz z WhatsApp? Wiesz jednak, że aplikacja ta nie należy do najbezpieczniejszych? Do niedawna wiadomości przez nią wysyłane nie były w jakikolwiek sposób szyfrowane. W dodatku wiadomości te przechowywane są na telefonach.

Istnieje jednak kilka alternatywnych rozwiązań. Wśród nich Wickr dla iOS oraz Gryphn dla smartfonów z Androidem. Pozwalają one szyfrować wiadomości, a ich algorytm jest naprawdę mocny. Według zapowiedzi, wkrótce maja pojawić się kolejne aplikacje, gwarantujące bezpieczną komunikację.

Na komputerze warto użyć Cryptocat. To rozszerzenie do Firefoxa pozwala rozmowy przy wykorzystaniu bardzo silnego szyfrowania. Usługa dostępna jest w 32 językach. Z Cryptocat korzysta wielu dziennikarzy. Służy im do poufnej komunikacji. Jeśli będziemy go używać razem z Tor, to zapewnimy naszym rozmowom odpowiednie szyfrowanie i anonimowość.

6. Bezpieczny hosting plików

Warto podzielić nasze duże pliki i przechowywać w chmurze. Jednak przesyłanie ich do niektórych usług może być ryzykowne, zwłaszcza gdy serwery firm mieszczą się w krajach nie gwarantujących prywatności.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z BitTorrent Sync. Ta usługa bazująca na popularnym protokole wykorzystuje autorski system tajnych kluczy oraz 2560bitowe szyfrowanie. Korzystanie z niej jest łatwe i bezpieczne jednocześnie.

BitTorrent Sync

BitTorrent Sync jest doskonałym zamiennikiem dla Dropboxa. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Są jeszcze takie serwisy, jak Bitcasa czy Mega. Zapewniają one, że tylko użytkownik zna treść przechowywanych tam plików.

7. Przesyłanie tekstu i obrazów

Chcecie wkleić tekst lub udostępnić zdjęcie publicznie i anonimowo? Nie ma problemu.

Jeśli chodzi o udostępnianie tekstu, to dobrym rozwiązaniem jest Pastebin. To taki schowek w chmurze. Możemy wygodnie dzielić się notatkami bez obaw o prywatność. Jeśli chcemy skorzystać z jeszcze bezpieczniejszego rozwiązania, to do dyspozycji mamy CryptoBin. Wykorzystuje on szyfrowanie przy użyciu klucza.

W przypadku obrazów warto skorzystać z takich serwisów, jak Postimage czy Imgur. Oba serwisy umożliwiają anonimowy upload zdjęć. Jeśli zdjęcie nie zostanie udostępnione publicznie, nikt go nie zobaczy.

8. Czyszczenie metadanych

Wszystkie dokumenty jakie tworzymy, a także zdjęcia jakie robimy, zawierają metadane. Czyli informacje o autorze pliku, komputerze i wiele innych cennych danych dla potencjalnego złodzieja. Co więcej niektóre zdjęcia (np. te wykonane smartfonem) zawierają informacje GPS, po których można zlokalizować zdjęcie.

Aby zwiększyć naszą prywatność i ukryć naszą tożsamość, warto więc wyczyścić pliki z informacji zawartych w metadanych. Jest to dość proste. W wykonaniu tego zadania pomogą nam takie narzędzia jak Doc Scrubber czy MetaStripper. Dzięki nim w mgnieniu oka usuniemy z dokumentów i zdjęć newralgiczne informacje.

9.Dbaj o swoją tożsamość w sieci

Warto zadbać o swoją reputację, wizerunek i prywatność w internecie. Dotyczy to szczególnie portali społecznościowych. Przede wszystkim sami powinniśmy uważać, co publikujemy. Jednak i po fakcie możliwe jest usunięcie śladów z sieci.

Aplikacja Simplewash pomaga w usuwaniu naszej aktywności w portalach społecznościowych. Natomiast program Safe Sheperd szczegółowo przeszuka internet i znajdzie miejsca, w których pozostawiliśmy o sobie informacje.

10.Chroń swoje dane w chmurze i na komputerze

Warto zabezpieczać ważne pliki nie tylko w cyfrowej chmurze, ale także na twardym dysku.

Istnieje możliwość ukrycia plików na naszym komputerze. To ciekawe rozwiązanie jeśli chcemy zabezpieczyć się przed intruzami, lub osobami, które ukradły nam laptopa. Najlepszą metodą jest szyfrowanie dysku lub jego części. Możemy to zrobić przy użyciu programu PGP. Są też darmowe i skuteczne aplikacje takie, jak True Crypt.

Jeśli natomiast przechowujemy dane w chmurze, to także możemy je zaszyfrować. Szyfrowanie plików odbywa się zanim zostaną one zsynchronizowane z serwerem. Takie rozwiązanie oferuje program o nazwie BoxCryptor.

Po pierwsze myśl!

Przedstawione powyżej programy i usługi pozwolą wam zadbać o bezpieczeństwo i prywatność. Nie są one jednak niezawodne. Zwłaszcza, gdy korzystamy z nich bez doświadczenia. Najlepszą i podstawową metodą dbania o prywatność jest zdrowy rozsądek. Poruszajmy się po internecie z głową, a unikniemy niebezpieczeństw.

Jak wy dbacie o swoją prywatność w sieci?

Powiązane artykuły:


admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines