Reklama

Artykuł

8 najlepszych modów do Minecrafta, które można zainstalować od zaraz

8 najlepszych modów do Minecrafta, które można zainstalować od zaraz
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Jakie są najlepsze mody do Minecrafta? Takie pytanie zadają mi często moi znajomi. Zebrałem zatem listę najlepszych moim zdaniem modów i liczę że wam też się spodobają.

Mody są jak akcesoria, które zmieniają niektóre aspekty Minecrafta, na przykład wprowadzenie nowych przygód czy konstrukcji. Niektóre dodają nowe bloki, inne zaś zmieniają, a nawet poprawiają grafikę. Instalowanie ich jest bardzo proste, jeśli używasz odpowiedniego narzędzia, chociażby Minecraft Forge.

Dzięki nim świat Minecrafta robi się jeszcze wspanialszy. Z drugiej strony łatwo się pogubić w ich nadmiarze. Dlatego właśnie przygotowałem małą ściągawkę z najlepszymi modami, które naprawdę warto zainstalować. Pamiętajcie jednak, że to osobista lista i nie każdemu może się spodobać. Wytłumaczę tutaj, czym są i jak je zainstalować. Może uda mi się również przekonać was do takiego właśnie wyboru?

Minecraft Forge, czyli kuźnia modów

Typowym problemem z modami jest to, że nie zawsze mogą zostać zainstalowane w jednym profilu gry lub wzajemnie się one wykluczają. Zostało to rozwiązane dzięki programowi Minecraft Forge, który umożliwia instalacje wielu modów współgrających ze sobą.

Na początku należy zainstalować Forge, a następnie otworzyć Minecrafta, wybrać profil Forge i otworzyć grę. Więcej informacji o Forge przedstawiam w tutorialu o instalacji modów w Minecrafcie. Na chwilę obecną nie ma prostszej metody niż ta.

Chroma Hills – grafika w stylu Zeldy w Minecrafcie

Chroma Hills to zestaw zasobów modyfikujących grafikę gry, aby upodobnić ją do gier fantasy. Istnieje wiele podobnych graficznie modów, jednak ten jest moim ulubionym.

Minecraft po zainstalowaniu Chroma Hills jest po prostu wspaniały. Przykładowe grafiki możesz obejrzeć tutaj.

Aby zainstalować Chroma Hills, wystarczy skopiować plik ZIP do folderu /assets w Minecrafcie. Możesz to wykonać szybciej, używając skrótu Windows+R, wpisując w wyświetlonym oknie %AppData% i naciskając klawisz Enter. /assets jest bowiem jednym z podfolderów /.minecraft.

Jest to najszybszy sposób, aby dostać się do folderu AppData zawierającego dane z  Minecrafta

Po skopiowaniu pliku ZIP uruchom Minecrafta i przejdź do opcji Select Resource Packs, gdzie możesz wybrać pakiet Chrome Hills poprzez podwójne kliknięcie jego ikony. Potwierdzasz dokonany wybór i Minecraft będzie już miał zmieniony wygląd.

Shaders Mod – drzwi do lepszej grafiki

ShadersMod to mod, który nie wnosi nic sam w sobie, ale pozwala na korzystanie z innych modów graficznych. Zazwyczaj Forge umieszcza wtedy zainstalowane pliki w folderze /mods.

Jednak w tym wypadku Forge tworzy nowy folder, więc pamiętajmy, by mu na to pozwolić. Bez niego nie uda się nam zmiana grafiki w Minecrafcie.

SEUS (Sonic Ether’s Unbelievable Shaders)

ShadersMod jest bezużyteczny bez dodatku wprowadzającego cienie. Dlatego ja polecam SEUS jako mój ulubiony mod pod tym względem. Ma on spektakularny wpływ na grafikę Minecrafta. Wystarczy spojrzeć na poniższe grafiki.

Aby zainstalować SEUS-a, pobierz stąd jedną z wersji (Standard, Ultra, itd.), a następnie skopiuj plik ZIP do folderu /shaderspack w Minecrafcie (jeśli go nie ma, należy go utworzyć). Następnie w grze przejdź do Option > Shaders i wybierz SEUS-a.

Millenaire – zróżnicowanie kultur

Jednym z aspektów, który przeszkadza mi w Minecrafcie, jest wszechobecna pustka, którą dostrzeżemy w większości miejsc, do jakich się udamy. Wsie, które wprowadzono kilka wersji temu, też do końca nie rozwiązują tego problemu. Dlatego instaluję Millenaire.

Średniowieczne miasteczko Millenaire. Więcej zdjęć można obejrzeć na oficjalnej stronie tego moda

Millenaire wnosi dość sporo do gry. Dzięki temu modowi wzbogacamy Minecrafta o kilka różnych kultur, które urozmaicają m.in. handel. Mimo że dodatek posiada swój własny instalator, najszybszym sposobem jest pobranie pliku ZIP i rozpakowanie go w folderze /mods.

BuildCraft – mod dla lubiących dużo budować

BuildCraftem można zbudować dosłownie wszystko. Mod ten wprowadza specjalne mechanizmy oraz dodaje nowe zasoby, takie jak np. ropa naftowa. Możemy więc zebrać kilka maszyn i postawić złożony ze standardowych bloków budynek, który będzie zupełnie inny niż wszystkie.

Użytkownik SpaceToad dzięki Buildcraft buduje nowego robota w Minecrafcie

Dzięki Forge instalacja BuildCrafta jest bardzo prosta. Pobieramy mod i kopiujemy go do folderu /mods. Warto przeczytać dokumentację BuildCrafta, w której zawarte są opisy użytkowania dodatku, dzięki czemu będzie nam prościej coś wybudować.

Biomes O’ Plenty – gwarancja bogactwa i różnorodności

Biomes O’ Plenty to mod, który wprowadza około 75 nowych środowisk do Minecrafta, pozwalając na naprawdę dużo szaleństw. Dzięki temu z jednej strony można wprowadzić krajobraz wulkanów, a z drugiej łąkę, która będzie idealna do hodowli koni.

Uważaj na wulkan! W tej galerii można obejrzeć wszystkie dostępne środowiska w Biomes O’ Plenty

Tak jak w większości innych przypadków instalowanie Biomes O’ Plenty wymaga tylko uniwersalnego pliku, który jest zgodny z naszą wersją Minecrafta. Oczywiście trafia on również do folderu /mods.

DecoCraft – cała masa elementów dekoracyjnych

Wybudowałem wiele domów, które ozdobiłem i wyposażyłem dzięki DecoCraft. To genialny mod wprowadzający wiele elementów dekoracyjnych do Minecrafta. Możemy wzbogacić nasz dom o łóżka, sztućce czy nawet… nagrobki.

Dzięki Decocraft można nawet wyposażyć spiżarnię (źródło)

Jest on instalowany w folderze /mods, tak jak każdy dodatek Minecrafta. Trzeba tylko sprawdzić zgodność wersji, a potem zagłębić się w dokumentacji, która podpowie nam, w jakie elementy możemy wyposażyć nasz dom.

Mo’Creatures – zoo w Minecrafcie

Krowy i kurczaki to bardzo przyjazne zwierzęta, jednak świat Minecrafta zasługuje na dużo więcej przedstawicieli fauny. Dlatego dzięki Mo’Creatures dostaniemy 40 nowych stworzeń, takich jak słonie czy… chodzące drzewa (enty).

Chodzące drzewa (enty) to jedne z 40 dodanych istot w Mo’Creatures (źródło)

Mo’Creatures wymaga jednak do uruchomienia jeszcze CustomMobSpawner. Należy więc skopiować oba pliki do folderu /mods w grze, a potem czekać, jaka istota nam się trafi. Są one generowane losowo, abyśmy nie wpadali w stałych miejscach na te same gatunki. Więcej informacji na ten temat możesz się dowiedzieć, czytając oficjalną wiadomość na forum.

Co zrobić, jeśli Minecraft zostanie zamknięty ze względu na błędy?

Testując wszystkie mody na Minecrafcie 1.7.10, nie miałem żadnych problemów z ich działaniem i nigdy nie widziałem choćby jednego błędu. Jednak mogą się one zdarzyć ze względu na różnice, które będą przynosić kolejne aktualizacje. Dlatego proponuję dodawać je pojedynczo i po każdej instalacji wypróbowywać grę.

Nie zapomnij też przeczytać naszego poradnik, jak zainstalować mody w Minecrafcie.

A Ty masz swój ulubiony mod?

Zdjęcia: imgur, MinecraftForum, Razzleberri, Millenaire, Twitter. Grafika tytułowa: XSSheep.

Zobacz także:

Jak transmitować online swoją grę w Minecrafta przez serwery Twitch.tv?


Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines