Reklama

Artykuł

Analiza Softonic: najlepsza aplikacja aparatu na Androida

Analiza Softonic: najlepsza aplikacja aparatu na Androida
zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

  • Zaktualizowany:

Jaka jest najlepsza alternatywa dla aplikacji aparatu na twoim Androidzie? Edytorzy Softonic Suzie, Tim i Niek postanowili przetestować w terenie trzy wiodące aplikacje aparatu w trzech różnych lokalizacjach, aby pomóc ci zdecydować, która jest dla ciebie najlepsza.

Aby znaleźć najlepszy wybór, zawęziliśmy nieco pole badań i przetestowaliśmy trzy wiodące darmowe aplikacje aparatu na Androida: ProCapture Free,
A Better Camera i Focal.

Test ten nie miał na celu wykazania, która z aplikacji jest najlepsza dla profesjonalnych lub zaawansowanych użytkowników, lecz raczej przekonanie się, która z nich jest najłatwiejsza w codziennym użytkowaniu i gwarantuje najlepsze rezultaty. Używając Google Camera jako punktu odniesienia, przetestowaliśmy trzy czynniki:

1) Jakość otrzymanego obrazu wykonanego w zróżnicowanych warunkach (dużo światła, mało światła, jasne, sztuczne oświetlenie).

2) Szybkość aparatu podczas wykonywania zdjęć w ruchu.

3) Użytkowość aparatu w kontekście funkcjonalności i interfejsu. Aby przekonać się, jak to zrobiliśmy, zobacz wideo. W dalszej części artykułu dowiesz się, która aplikacja jest najlepszą alternatywą dla domyślnego aparatu na Androidzie.

<!–

By use of this code snippet, I agree to the Brightcove Publisher T and C

found at https://accounts.brightcove.com/en/terms-and-conditions/.

–>

brightcove.createExperiences();

Przygotowania

Aby móc porównać działanie wszystkich aplikacji w różnych okolicznościach, wybraliśmy trzy różne lokalizacje w naszej słonecznej Barcelonie. Wybraliśmy się na plażę, aby wykonać zdjęcia w naturalnym oświetleniu i w ruchu, następnie do baru, aby zrobić zdjęcia w słabym oświetleniu, i z powrotem do siedziby Softonic, aby wykonać pełne kolorów zdjęcia w sztucznym oświetleniu. Szybkość aparatu oraz jakość interfejsu były testowane w trakcie całego procesu.

Do zrobienia zdjęć użyliśmy telefonu Motorola Moto G, ale powtórzyliśmy nasze testy na telefonie HTC One, by mieć pewność, że jakość sprzętu nie wpłynęła na końcowe rezultaty.

Umocowaliśmy smartfona na statywie i konsekwentnie wykonaliśmy wszystkie zdjęcia w dokładnie tych samych warunkach za pomocą każdej z testowanych aplikacji, aby zachować spójność i wiarygodność naszego dochodzenia.

Oprócz tego wykonaliśmy również test benchmarkowy, aby przyjrzeć się jakości obrazu, ale ostateczne wyniki opierają się na naszych osobistych obserwacjach, a test benchamrkowy albo je potwierdza, albo neguje. Kliknij, aby zapoznać się z testem benchmarkowym.

Test

Plaża: naturalne oświetlenie i zdjęcia w ruchu

Najpierw udaliśmy się na plażę, aby przetestować dwa czynniki: naturalne oświetlenie i ruch. Naturalne oświetlenie było sponsorowane przez bezchmurne barcelońskie niebo. Aby przetestować szybkość aparatu i wykonać upragnione zdjęcia w ruchu, Suzie wsiadła na wypożyczony rower, a my robiliśmy fotki, kiedy przejeżdżała swobodne przez plac z palmami. Tim wykonywał zdjęcie za każdym razem, kiedy rower znajdował się w tym samym miejscu: tylne koło znajdowało się u podstawy palmy.

Jednym z najważniejszych czynników podczas wykonywania zdjęć w ruchu jest funkcja tap to focus, która umożliwia aparatowi błyskawiczne nastawienie ostrości, zanim wykonasz zdjęcie.

Aplikacja ProCapture zauważalnie odstawała pod tym względem, ponieważ jej funkcja tap-to-focus jest dostępna jedynie w wersji płatnej. Oznacza to, że ProCapture co prawda reguluje ostrość wykonywanego zdjęcia, ale dopiero po spuszczeniu migawki. Mimo że Suzie nie jeździła specjalnie szybko, opóźnienie w ProCapture oznaczało, że w momencie gdy zdjęcie zostało uchwycone, Suzie znajdowała się zazwyczaj już poza obrazem.

.

Z drugiej strony Google Camera, Focal i A Better Camera dawały porównywalne rezultaty pod względem funkcji tap-to-focus i prędkości migawki, dzięki czemu zdjęcia prezentowały się o wiele lepiej.

.

Jeśli chodzi o rezultaty, zdjęcia wyszły bardzo dobrze z minimalnym lub żadnym rozmyciem, ale nie zapominajmy, że testowaliśmy jakość obrazu w naturalnym oświetleniu.

Na tym etapie możemy powiedzieć, że A Better Camera okazała się lepszym aparatem zarówno pod względem uzyskanego koloru, jak i kontrastu. ProCapture również górowała pod względem otrzymanego koloru, niemniej na większości zdjęć brakuje naszej koleżanki na rowerze. Zdjęcia wykonane za pomocą Focal wydają się nieco prześwietlone, ale jednocześnie dobrze zbalansowane i ostre, co potwierdza również test benchmarkowy. Google Camera plasuje się na ostatnim miejscu ze względu na prześwietlone zdjęcia odznaczające się najmniejszym nasyceniem i najsłabszym kontrastem.

Werdykt: focus jest kluczem

Biorąc pod uwagę funkcję tap-to-focus oraz ostrość w otrzymanych zdjęciach, czyli dwóch ważnych czynników dla wykonania dobrego zdjęcia w ruchu, Focal wysuwa się na prowadzenie podczas naszej pierwsze tury testów. Zdjęcia zrobione za pomocą tej aplikacji być może są nieco prześwietlone i mniej nasycone, niemniej Focal naprawdę się sprawdził pod względem użytkowości. Animacje dla funkcji tap-to-focus oraz dla robienia zdjęcia, były zdecydowanie najbardziej komfortowe. Z drugej strony brak opcji focus w aplikacji ProCapture sytuuje ją na ostatnim miejscu w tej konkurencji.

Zwycięzca: Focal

Bar: słabe oświetlenie

Po sesji na plaży udaliśmy się do gotyckiej dzielnicy miasta, aby wykonać zdjęcia przy słabym oświetleniu w jednym z najlepszych barów w okolicy. Posadziliśmy Nieka z kawą i magazynem przy stoliku, preparując scenografię godną Instagrama. Scenę tę oświetlała od tyłu lampa, a my wykonaliśmy zdjęcia bez flasha.

Biorąc pod uwagę przeciętne wyniki Google Camera z poprzedniej konkurencji, mieliśmy nadzieję na znaczą poprawę w tej scenerii. Czekało nas jednak spore rozczarowanie, ponieważ okazało się, że każda z trzech aplikacji ma problemy z wykonaniem dobrych zdjęć w otoczeniu ze słabym oświetleniem.

Pod kątem użytkowości nastawienie ostrości zajmowało więcej czasu niż się tego spodziewaliśmy. Dodatkowo, interfejs we wszystkich trzech aplikacjach zamroził się na co najmniej sekundę w oczekiwaniu na wykonanie zdjęcia przez urządzenie. W tym teście największym rozczarowaniem okazała się być A Better Camera: animacje focusa oraz robienia zdjęcia były tak subtelne, że niemal niezauważalne. To spowodowało, że trudno było określić, czy faktycznie zdjęcie zostało wykonane.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, nadmierne oświetlanie zdjęć przez Focal okazało się być w tym przypadku pomocne. Zdjęcie otrzymało ciepłe oświetlenie, a kontrast bardzo dobrze wyróżnił Nieka z otoczenia.

Zdjęcia wykonane za pomocą Google Camera były jasne, ale kolory wydawały się dość nienaturalne. A Better Camera miała ten sam problem z kolorami, jednak zamiast zbyt jasnych, wyszły o wiele za ciemne. Oba zdjęcia wydały nam się zbyt nienaturalne, chociaż test benchmarkowy wykazał, że zdjęcia zrobione za pomocą A Better Camera i Google Camera zostały odpowiednio naświetlone.

Po raz kolejny ProCapture nas nie zachwyciło, wykonując zdecydowanie zbyt ciemne zdjęcia.

Werdykt: ciepło wygrywa

Pomimo wyników benchmarkowego testu aplikacja Focal po raz kolejny okazała się być najlepsza. Nawet mimo krótkiego zamrożenia interfejsu pozostaje najwygodniejszą w użyciu aplikacją w warunkach słabego oświetlenia, ze względu na duży pełnoekranowy podgląd oraz duży przycisk spustu migawki. Zdjęcia wykonane za pomocą Focal są dużo cieplejsze od innych i dają lepsze rezultaty w ciemnych pomieszczeniach.

Zdjęcia wykonane za pomocą A Better Camera wyszły całkiem dobrze, ale nadmiernie subtelna animacja podczas wykonywania zdjęć zdecydowania zmniejsza komfort korzystania z aplikacji.

Zwycięzca: Focal

Biuro: martwa natura w żywych kolorach

Na koniec wróciliśmy do siedziby Softonic, aby wykonać kilka zdjęć martwej natury w jasnych kolorach. Ze względu na dużą różnorodność dostępnych pod ręką przedmiotów zaaranżowaliśmy scenę w jasnym, sztucznym oświetleniem, w której dominowały przedmioty w żywych kolorach, w tym różowa butelka z wodą, pad do PS 3 i flaga Assassin Creed.

Jak się okazało, wiodąca jak dotąd aplikacja Focal wykazała w końcu swe braki. Pomimo iż do podglądu zdjęcia wykorzystuje pełen ekran, nie można zobaczyć tego zdjęcia w całości. Jedynie około 80 procent fotografii jest faktycznie widoczne na podglądzie. Jest to bardzo frustrujące, zwłaszcza kiedy chcesz dobrać ramkę dla zdjęcia ale nie wiesz, ile z fotografowanego obszaru zostało na tym zdjęciu dokładnie ujęte. W rezultacie komponowanie zdjęcia z aplikacją Focal jest po prostu irytujące.

Ku naszemu zaskoczeniu ProCapture wysunęła się tutaj na prowadzenie pod kątem użytkowości. Ogólnie nieciekawy interfejs aplikacji tym razem okazał się być pomocny w komponowaniu sceny, pokazując dokładnie obszar, jaki miał być ujęty na fotografii, oraz spodziewaną kolorystykę i kontrast. W tym wypadku podgląd najlepiej oddaje efekt końcowy.

Nie udało nam się jednak ustalić bezapelacyjnego zwycięzcy pod względem kolorów. Wszystkie zdjęcia miały jasne kolory, chociaż na pierwszy rzut oka te wykonane za pomocą aplikacji Focal wyglądały na najbardziej naturalne.

Test benchmarkowy z kolei pokazał coś zupełnie innego. Mierząc poziomy kolorów wykazał, że zdjęcia robione za pomocą A Better Camera, Google Camera i ProCapture miały jasne kolory, podczas gdy zdjęcia zrobione przez Focal nie były ani dostatecznie nasycone, ani wystarczająco jasne.

Werdykt: niejednoznaczny rezultat

Pomimo dość rozczarowujących opcji podglądu Focal znów zdołał uplasować się na szczycie pod względem efektu końcowego wykonanego zdjęcia, podczas gdy ProCapture wysuwa się na czoło pod kątem użytkowości.

Zdjęcia robione za pomocą Focal być może nie rozbiły banku w teście benchmarkowym, niemniej okazują się być najlepsze z punktu widzenia przeciętnego użytkownika. Z kolei podgląd w ProCapture pokazuje dokładnie ewentualny efekt końcowy, co znacznie ułatwia komponowanie fotografii. Google Camera i A Better Camera plasują się na środku skali. Ponieważ nie ma jasnego zwycięzcy w tej kategorii, możemy założyć, że Focal i ProCapture zajmują wspólnie najwyższe miejsce podium.

Zwycięzca: Focal i ProCapture

Test benchmarkowy

Aby zyskać dokładniejszy wgląd w techniczne możliwości testowanych aplikacji, przeprowadziliśmy również test benchamrkowy, który pozwolił prześledzić, jak aplikacje wypadają pod kątem jakości obrazu. W tym celu skorzystaliśmy z programu analitycznego i sprawdziliśmy techniczne aspekty zdjęć, takie jak szum pikseli czy dynamika zasięgu.

Ostatecznie test benchmarkowy służył nam jedynie do poparcia lub zanegowania naszych wyników, pomagając nam zdefiniować zwycięzcę poszczególnych kategorii. Aby poznać dokładny przebieg i wyniki tego testu, zapoznaj się z naszym artykułem.

Najlepszą alternatywą jest…

Po przetestowaniu w terenie tych trzech aplikacji w różnorodnych warunkach, możemy śmiało powiedzieć, że najlepszą alternatywną aplikacją aparatu na Androida jest Focal.

Największym rozczarowaniem okazała się być ProCapture Free, niemniej jej największą wadę, czyli brak funkcji tap-to-focus, można łatwo skorygować, kupując płatną wersję aplikacji. A Better Camera zawiodła nas. Wykonuje co prawda przyzwoite zdjęcia, ale brak porządnych animacji sprawia, że aplikacja ta jest o wiele mniej przyjazna użytkownikom niż inne aplikacje aparatu.

Mimo że Focal nie wykonuje najbardziej zaawansowanych pod względem technicznym zdjęć (przynajmniej według testu benchmarkowego), jego zdolność do szybkiego wykonywania zdjęć w ruchu, dobrej jakości zdjęć w słabym oświetleniu oraz naturalnie wyglądających zdjęć z żywymi kolorami sprawia, że jest on najlepszą alternatywą dla twojej domyślnej aplikacji aparatu na Androidzie.

Ten artykuł został napisany we współpracy z Timem Vüllersem i Niekiem Leermakersem.

Zobacz także:

Edycja zdjęć: wybieramy najlepszą aplikację mobilną do edycji zdjęć

Analiza Softonic: test benchmarkowy aplikacji aparatu na Androida

Powiązane programy:

Pobierz ProCapture Free na Android

Pobierz A Better Camera na Android

Pobierz Focal na Android

zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

Najnowsze od zuzanna.blaszkiewicz

Editorial Guidelines