Reklama

Artykuł

Co nowego w Firefoksie? Czyli historia rozwoju przeglądarki Mozilli

Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

W 2011 roku fundacja Mozilla zafundowała użytkownikom przeglądarki Mozilla Firefox jazdę bez trzymanki. W marcu wydano Firefoksa 4.0 i było to ostatnie “duże” wydanie przeglądarki. Od tej pory nowy Lisek z kolejnym numerkiem pojawia co 6 tygodni. Oto przegląd nowości w kolejnych wersjach Firefoksa, wydawanych w tym przyspieszonym tempie.

Dlaczego Mozilla zdecydowała się zerwać z wieloletnią tradycją? Oficjalna wersja mówi o chęci dawania użytkownikom nowości i ulepszeń przeglądarki zaraz po tym jak zostaną one stworzone i przetestowane. Bez konieczności czekania na “duże” aktualizacje, jak miało to miejsce do tej pory. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że taki trend zapoczątkowała przeglądarka Google Chrome. Tutaj numerki przeskakują jeszcze szybciej. Nie ma znaczenia jaką masz wersję przeglądarki pod warunkiem, że jest to wersja najnowsza. Zmiana polityki Mozilli była więc odpowiedzią na coraz większą i szybszą konkurencję ze strony Google. Dla zwykłego użytkownika nie ma to jednak większego znaczenia. Ważne, że Firefox rozwija się intensywnie i jest szybszy.

Jeśli chcesz sprawdzić jakie nowości wprowadzono w kolejnych wersjach Mozilla Firefox, zapraszam do wpisu.

Duże logo Mozilla Firefox

Co nowego wprowadzono w Mozilla Firefox 4 i 5?

Mozilla Firefox 4, w porównaniu do wersji wersji Mozilla Firefox 3.6, powitał nas zupełnie odświeżonym interfejsem. Najbardziej rzucały się w oczy nowe przyciski oraz karty otwartych stron, umiejscowione na górze okna. W opcjach można jednak przenieść je z powrotem pod pole adresu. Przeglądarka zaczęła też obsługiwać efekt przezroczystości znany z Windows Vista i 7. Nowością był również mechanizm zarządzania dodatkami do przeglądarki. Menadżer dodatków zaczął otwierać się w nowej karcie, a nie w osobnym oknie, jak do tej pory.

Zupełną nowością w Mozilla Firefox 4 była funkcja Panorama. Umożliwia ona grupowanie otwartych kart i wygodne przełączanie się między nimi. Na pasku adresu dodano nową ikonę. Po jej wciśnięciu przechodzimy do specjalnego managera kart.

Kolejna nowością w Firefoksie 4 była możliwość ustawienia danej karty, na przykład poczty Gmail, jako karty aplikacji. Taka karta jest minimalizowana do wielkości favikony i przesuwa się na lewą stronę paska kart. Aktywować tę funkcję możemy klikając na kartę prawym klawiszem myszki. Dzięki temu najważniejsze karty możemy mieć zawsze otwarte. Jeśli przyjdzie nowy mail, taka karta zostanie delikatnie podświetlona.

Z Mozilla Firefox zintegrowano także dodatek Firefox Sync, dzięki któremu możemy synchronizować otwarte karty, zakładki i historię przeglądanych stron między różnymi komputerami i urządzeniami mobilnymi.

Największe zmiany w Mozilla Firefox 5 zaszły jednak wewnątrz samej przeglądarki. Poprawiono wydajność HTML 5 oraz dopracowano inne skrypty. Program w mniejszym stopniu niż jego poprzednicy obciążał procesor, ale nadal nie był synonimem lekkości.

Co nowego w Mozilla Firefox 6?

Zmiany w Mozilla Firefox 6 w stosunku do Mozilla Firefox 4 i Mozilla Firefox 5, tak jak zapowiadano były ewolucyjne, a nie rewolucyjne. W Mozilla Firefox 6 skrócono czas ładowanie się przeglądarki, podczas używania managera kart Panorama. Ładowane były tylko zapisane grupy kart. Mozilla Firefox 6 zaczęła podświetlać nazwę domeny w pasku adresu, aby ułatwić jej identyfikacje. Reszta zmian zainteresuje przede wszystkim twórców stron internetowych. Stworzono nowe menu dla web developerów, dodano Scratchpad, dzięki któremu szybko możemy stworzyć i przetestować działanie skryptu JavaScript w przeglądarce oraz umożliwiono zmianę położenia konsoli WWW. Oprócz tego wprowadzono kilkaset drobnych poprawek.

Co nowego w Mozilla Firefox 7?

Mozilla Firefox 7 przynosi kolejne usprawniania w wykorzystaniu pamięci RAM. Mozilla deklaruje, że już samo uruchomienie wymaga mniej RAM-u. Poprawiono także zarządzanie pamięcią podczas długiego używania Firefoksa. Szczególnie wtedy, gdy mamy wiele otwartych kart.

Co nowego w Mozilla Firefox 8?

Mozilla Firefox 8 wprowadziła nowy interfejs do zarządzania zainstalowanymi dodatkami. Włącza się się on podczas uruchomienia przeglądarki. Jeśli jakiś program zainstalował nam dodatek, którego nie chcemy, możemy łatwo go wyłączyć. Ten mechanizm ma ułatwić również zarządzanie niekompatybilnymi dodatkami.

Inne zmiany, które przyniosła przeglądarka Mozilla Firefox 8 to:
– wyszukiwanie w serwisie Twitter bezpośrednio z Firefoksa,
– opcja ładowania kart na żądanie, która przyda się jeśli uruchamiamy Firefoksa z wieloma zapamiętanymi kartami z poprzedniej sesji,
– poprawiono obsługę tagów HTML5 < audio> i < video>.

Co nowego w Mozilla Firefox 9?

Przeglądarka Mozilla Firefox w wersji 9 wprowadziła jedną, ale bardzo ważna nowość. Zmodyfikowano silnik JavaScript w taki sposób, że działa on nawet 1/3 szybciej. Stało się to dzięki wprowadzeniu do silnika, tzw. inferencji typów zmiennych. Polega to na analizie kodu i przewidywaniu typu obiektu na podstawie początkowo przypisanej mu wartości.

Co nowego w Mozilla Firefox 10?

Mozilla Firefox 10 wprowadziła kosmetyczną zmianę w wyglądzie programu. Przycisk “przejdź do następnej strony” jest ukryty dopóki nie użyjemy przycisku “wstecz”. Dla zwykłych użytkowników ważniejszy będzie fakt, że większość dodatków do Firefoksa będzie od tej wersji Firefoksa domyślnie kompatybilna z tą przeglądarką, co przy częstych zmianach wersji było sporym problemem.

Deweloperzy ucieszyli się z możliwości tworzenia aplikacji webowych w trybie widoku pełnoekranowego. Obsługa CSS3 została wzbogacona o przekształcenia trójwymiarowe. Natomiast API WebGL obsługuje antyaliasing, dzięki czemu aplikacje online będą bardziej dopracowane graficznie.

Co nowego w Mozilla Firefox 11?

Od wersji 11 przeglądarki, za sprawą Firefox Sync możemy synchronizować już nie tylko zakładki, ale również rozszerzenia. Dane są synchronizowane z serwerami Sync. Oznacza to, że jeśli będziemy instalować Firefoksa na nowym komputerze lub po formacie dysku, to w pełni skonfigurowaną przeglądarkę ze wszystkimi zakładkami i rozszerzeniami będziemy mogli mieć w kilka chwil po instalacji.

W Firefox 11 ulepszono mechanizm importowania danych z innych przeglądarek, a szczególnie z Google Chrome. Możemy teraz zaimportować pliki cookie, historię przeglądanych stron oraz zakładki. W przyszłości Firefox ma mieć możliwość importu danych formularzy, ustawień przeglądarki i zapisanych haseł.

Kolejna nowość to mechanizm Push to Device. Jeśli korzystamy z mobilnej wersji Firefox na Android i z wersji desktopowej, to możemy teraz wysyłać linki do stron między Firefoksami zainstalowanymi na tych urządzeniach. Przyda się to w sytuacji, kiedy przeglądając Internet na komórce nie mamy czasu lub ochoty na czytanie danej strony. Wtedy możemy przesłać link do Firefox na Windows, Mac lub Linux.

Programiści będą zadowoleni z wbudowanego edytora stylów CSS.

Co nowego w Mozilla Firefox 12?

Mniej denerwujące aktualizacje! Od wersji Mozilla Firefox 12 podczas instalacji nowej wersji Firefoksa windowsowy “mechanizm pytania użytkownika o wszystko” – Windows UAC (User Access Control) – nie będzie już zaprzątał nam głowy. Zapyta się tylko przy pierwszej instalacji Firefoksa. Warto przypomnieć, że w opcjach programu, w zakładce Zaawansowane -> Aktualizacja możemy zaznaczyć w jaki sposób przeglądarka ma się aktualizować. Czy chcemy aby aktualizacje były instalowane automatycznie, czy aby Firefox nas o tym tylko powiadamiał.

Developerzy ucieszyli się z dodania numerów linii do podglądu źródła strony. Ulepszono obsługę CSS i HTML 5, dzięki czemu interfejs odpowiedzialny za działanie elementów multimedialnych uległ modyfikacji.

Co nowego w Mozilla Firefox 13?

Po otwarciu nowej karty oczom użytkowników ukazuje się strona z miniaturami najczęściej odwiedzanych stron – tak jak Operze czy Google Chrome. Przeprojektowano stronę początkową, która wyświetla się po otwarciu przeglądarki (lub wpisaniu w pasek adresu about:home). Nadal centralne miejsce zajmuje pole wyszukiwarki Google. Na dole strony znalazło się jednak miejsce dla paska z dostępem do najważniejszych i najczęściej używanych funkcji przeglądarki: zakładek, historii, ustawień, dodatków, pobierań czy ustawień synchronizacji. Karty ładowane są na życzenie. Kiedy podczas uruchamiania Firefox przywraca poprzednio przeglądane karty, to nie wczytuje na raz wszystkich stron, tylko tę na której jesteśmy. Przyspiesza to czas ładowania się przeglądarki.

Reset Firefox – dodano przycisk, dzięki któremu przywrócimy przeglądarkę do ustawień domyślnych tak jak zaraz po instalacji, zachowując jednocześnie zakładki, hasła, ciasteczka i dane formularzy. Reset Firefox znajdziemy na stronie z informacjami o rozwiązywaniu problemów about:support.

Co nowego w Mozilla Firefox 14?

Od Firefoksa w wersji nr 14 możemy teraz wymagać, że kiedy jesteśmy zalogowani do usług Google, to wszystkie nasze wyszukiwania będą przesyłane bezpiecznym protokołem HTTPS. Wtyczki do przeglądarki można skonfigurować od teraz tak, aby włączały się po kliknięciu (click-to-play), a nie podczas ładowania strony. Natomiast wprowadzony w w wersji 5 Awesome Bar, czyli mechanizm działania paska adresu, od teraz automatycznie uzupełnia adresy stron podczas ich wpisywania.

Co nowego w Mozilla Firefox 15?

W Mozilla Firefox 15 wbudowano kodek audio o nazwie Opus, który polepsza jakość dźwięku w HTML5 i ma za zadanie uszczelnić wycieki pamięci. Został on stworzony przez Fundację Mozilla. Programistów ucieszy dodany debugger JavaScript.

Mozilla Firefox 2012

W roku 2012 możemy spodziewać się wysypu kolejnych Firefoksów. Najnowsza wersja oznaczona jest numerem dwunastym – Mozilla Firefox 14.

Firefox dla zaawansowanych
  • Mozilla Firefox Beta – miej dostęp do nowości w Firefoksie tuż przed premierą.
  • Firefox Aurora to beta dla bardziej zaawansowanych.
  • Firefox 64-bit Nightly to wersja dla naprawdę odważnych pilotów oblatywaczy.
    Radek Grabarek

    Radek Grabarek

    Najnowsze od Radek Grabarek

    Editorial Guidelines