Reklama

Artykuł

Co to jest Spotify?

Co to jest Spotify?
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Spotify oferuję jedną z największych bibliotek muzycznych w sieci dostępną dla każdego. Udostępnia zarówno bezpłatne, jak i płatne konto, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W tym artykule pokażę, jak wyszukiwać, słuchać i dzielić się muzyką za pomocą tej aplikacji.

Spotify to platforma, która pozwala wyszukiwać i słuchać muzyki z ogromnej i legalnej bazy piosenek, a także dzielić się nimi z innymi użytkownikami. Możemy również tworzyć specjalne listy odtwarzania według naszych gustów i upodobań. Nie brakuje też opcji słuchania offline, w której możemy pobrać muzykę na dysk.

W rzeczywistości najróżniejszych funkcji jest jeszcze dużo więcej. Odkryj je wszystkie, czytając ten przewodnik. Spotify nie będzie już kryć przed tobą żadnych tajemnic.

Jaki wybrać rodzaj konta na Spotify?

Aby korzystać ze Spotify, najpierw należy je pobrać na dysk. Artykuł ten odnosi się do wersji na komputery PC z systemem Windows, ale Spotify jest także dostępne na systemy Mac, Android, iOS, Symbian, BlackBerryWindows Phone.

Następnie musimy utworzyć nowe konto. Istnieją dwa możliwe rodzaje:

Konto darmowe pozwala na słuchanie muzyki (na komputerze) do woli bez żadnych opłat, jednak co trzy lub cztery piosenki odtwarzane są reklamy. Jeśli znajdziesz się w innym kraju, to będziesz mógł nadal używać swojego konta maksymalnie przez 14 dni. Po upływie tego czasu, jeśli nadal chcesz korzystać ze swojego konta Spotify w innym kraju, musisz wykupić konto Premium.

Możesz również skorzystać ze Spotify na smartfona. Aby dowiedzieć się szczegółowo, co dostaniemy w mobilnej aplikacji, przeczytaj ten artykuł.

Konto Premium: kosztuje 19,99 PLN miesięcznie. Nie ma w nim reklam i możemy z niego korzystać bez ograniczeń nawet za granicą. Konto to oferuje także pobranie muzyki offline. Zarówno na komputerze, jak i w telefonie masz na to 30 dni. Jeśli będziesz chciał dalej mieć swoją playlistę na dysku, Spotify sprawdzi, czy posiadasz nadal aktywne konto premium. Jeśli tak, zachowasz swoje pliki na kolejny miesiąc.

Jednak na samym początku możesz wypróbować konto premium przez 30 dni za darmo, aby ocenić, czy ci się taka forma usługi podoba.

Jak wyszukiwać muzykę?

Wyszukiwarka muzyki to oczywiście serce Spotify. Znajdowanie piosenek jest dziecinnie proste. Wystarczy wpisać nazwę utworu bądź artysty w polu wyszukiwania, które znajduje się w lewym górnym rogu aplikacji. My spróbowaliśmy znaleźć St. Vincent.

W zakładce Przegląd (Overview) znajdziemy pięć najpopularniejszych piosenek wybranego wykonawcy. Zakładka Powiązani wykonawcy (Related artists) sugeruje nam podobnie brzmiące zespoły bądź w jakiś sposób powiązane z wszukanym artystą. Ostatnia zakładka Biografia (Biography) ukazuje krótką notkę o zespole wraz z aktualnym zdjęciem.

Katalog Spotify oferuje miliony utworów, więc praktycznie niemożliwe jest, by nie znaleźć jakiejś piosenki czy wykonawcy. Dodatkowo z wyników wyszukiwania można stworzyć osobiste playlisty.

Jak zapisać utwór, album i listę odtwarzania?

Kiedy znajdujesz swój utwór lub album, możesz go dodać do listy odtwarzania, zarówno tej istniejącej, jak i nowej. Jest także opcja, aby zapamiętać go na dłużej i zapisać w sekcji Twoja muzyka (Your Music).

Aby dodać muzykę do listy odtwarzania, najedź myszką na utwór i kliknij go prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Dodaj do… > Nowa playlista (Add to… > New Playlist). W ten sposób stworzysz nową playlistę. Jeśli chcesz dodać utwór do jednej z już istniejących playlist, to po prostu znajdź ją na wyświetlonym menu.

Listy odtwarzania są wyświetlane w kolejności odwrotnej do czasu ich stworzenia (od najnowszych do najstarszych) w lewej kolumnie interfejsu Spotify.

Aby dodać muzykę do sekcji Twoja muzyka (Your Music), która jest domyślnym sposobem, kiedy chcesz zapisać cały album, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę albumu i wybierz Zapisz (Save).

W jaki sposób dzielić się muzyką?

Jeśli jakiś utwór bardzo Ci się spodobał, możesz go polecić szerszemu gronu osób. Wskaż go prawym przyciskiem myszy i wybierz Udostępnij… (Share…)

Z zakładki Publikuj (Post to followers) udostępnisz utwór w wybranym portalu społecznościowym (Facebook, Twitter, Thumblr).

Możesz również skorzystać z opcji Wyślij do… (Send to…), aby podzielić się swoim wyborem bezpośrednio z innym użytkownikiem Spotify.

Istnieje także możliwość udostępnienia wybranego utworu bądź całego albumu za pomocą linku HTTP. Trzeba kliknąć go prawym przyciskiem myszy, wybrać Kopiuj łącze HTTP i wkleić wygenerowane łącze do e-maila bądź czatu.

Kiedy odbiorca nie ma zainstalowanego programu Spotify, a kliknie na link, będzie mógł posłuchać wybranej piosenki w przeglądarce, dzięki specjalnemu odtwarzaczowi.

Jak dodać znajomych?

Jeśli połączyłeś swoje konto Spotify z Facebookiem, wszystkie twoje kontakty z Facebooka automatycznie pojawią się na liście znajomych Spotify (zakładka Obserwuj czwarta od góry po lewej stronie). Dzięki takiemu połączeniu można na bieżąco publikować na Facebooku odtwarzaną przez siebie playlistę.

Dla tych, którzy nie korzystają z Facebooka, Spotify umożliwia dodawanie kontaktów poprzez unikalną nazwę użytkownika.

W lewym górny rogu w polu wyszukiwania wprowadź następujący ciąg znaków: spotify:user:USERNAME. Zostaniesz wtedy przeniesiony do profilu twojego znajomego. Klikając Obserwuj (Follow) pod nazwą użytkownika, dodasz go do swoich znajomych na Spotify.

Od tej chwili możesz już mu wysyłać swoje rekomendacje muzyczne według procedury podanej powyżej. Natomiast wszelkie sugestie znajomych oraz rozmowy z nimi są przechowywane w zakładce Wiadomości (Messages).

Jak edytować swój profil oraz konto?

Wystarczy kliknąć swoją nazwę użytkownika w prawym górnym rogu interfejsu, a następnie wybrać Profil. Przeniesiemy się wtedy do publicznych ustawień naszego profilu. Z tego miejsca mamy możliwość przeglądać i zarządzać listą obserwowanych osób, jak również dowiedzieć się, kto ma nas w kontaktach. Mamy tu również opcje zarządzania, czyli m.in. podgląd, kto może uzyskać dostęp do naszych playlist i listy ostatnio słuchanych utworów.

Kiedy klikniemy swoją nazwę użytkownika i wybierzemy Konto… wejdziemy do osobistych ustawień konta, gdzie możemy edytować nasze dane osobowe, zmienić hasło itp.

Kolejka utworów

Spotify pozwala również na tworzenie podręcznych list odtwarzania. Klikając prawym przyciskiem myszy wybrany utwór, możemy wybrać Kolejka (Queue), co umieści dany utwór na liście piosenek oczekujących do odtworzenia. Będą one grane, aż do wyczerpania się utworów.

Wyszukiwarka aplikacji

Spotify oferuje ciekawą listę aplikacji, które można zainstalować i używać.

Poprzez Wyszukiwarkę aplikacji (App Finder), dostępnej w lewej kolumnie interfejsu, możemy poruszać się po liście aplikacji i wybierać te najciekawsze. Zainstalujemy je, dzięki naciśnięciu zielonego przycisku Dodaj (Add) znajdującego się obok każdej aplikacji.

Pośród dostępnych aplikacji znajdziemy takie, które dodatkowo wprowadzą nas w klimat danego zespołu lub będą przedstawiać propozycję czasopism online (nawet tak prestiżowych jak Pichfork). Wyszukamy tu także kalendarze z opisami poszczególnych koncertów oraz radio i inne mniejsze aplikacje.

Aplikacja Pitchfork to swoista biblia dla znawców muzyki

Wszystkie aplikacje, które zainstalujemy, dostępne są w sekcji Menu główne.

Jak zarządzać muzyką pobraną na dysk?

Spotify pozwala także na odtwarzanie muzyki, którą mamy pobraną na nasz dysk twardy. Standardowo foldery z muzyką są automatycznie importowane do biblioteki Spotify, podobnie jak biblioteki iTunes. Spotify jest kompatybilny z formatami MP3, MP4, M4A i M4R.

Znajdziesz je w menu Pliki lokalne (Local Files) w lewej kolumnie pod sekcją Twoja muzyka (Your Music).

Możesz także dodać inne foldery, aby muzyka była z nich automatycznie przechwytywana do Spotify. Trzeba przejść do: Edycja > Preferencje (Edit > Preferences), a następnie z menu Pliki lokalne (Local Files) wybrać odpowiedni folder, klikając na Dodaj źródło (Add Source).

Synchronizacja

Spotify jest wieloplatformowe i pozwala na synchronizację muzyki na wszystkich urządzeniach.

Poprzez menu Urządzenia (Devices, kolumna po lewej stronie interfejsu) można synchronizować dowolne pliki MP3 z komputera lub smartfona w nieograniczonej liczbie, a także maksymalnie 3333 utworów pobranych przez Spotify do trybu offline.

Synchronizacja może odbywać się za pomocą kabla USB lub poprzez wygodniejsze podłączenie do sieci Wi-Fi dla mobilnej aplikacji Spotify. Jednak w tym przypadku wszystkie synchronizowane urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci.

Świetna obsługa, ale przeciętna aplikacja

Jedyną prawdziwą wadą, którą można zarzucić Spotify, jest wątpliwej jakości aplikacja mobilna – od początku powolna i niestabilna. To wielka szkoda, gdyż sam serwis jest bogaty w przeróżne utwory i bardzo dobrze się z niego korzysta, szczególnie kiedy mamy konto premium.

W ogólnym rozrachunku Spotify polecam każdemu, kto słucha regularnie muzyki.

Aktualizacja artykułu z dnia 14.02.2013 roku.

Zobacz także:

Opcje prywatności w Spotify – jak nie publikować każdej piosenki na Facebook

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines