Reklama

Artykuł

Sierpniowa aktualizacja zamiast Windows 8.1 Update 2: Co wnosi najnowszy pakiet poprawek

Sierpniowa aktualizacja zamiast Windows 8.1 Update 2: Co wnosi najnowszy pakiet poprawek
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

W marcu 2014 Microsoft wydał Windows 8.1 Update 1, czyli potężną aktualizację dla swojego sztandarowego systemu operacyjnego. Już 12 sierpnia mieliśmy zobaczyć kolejny taki pakiet, tak się jednak nie stało. Dlaczego?

W ostatnich tygodniach dużo mówiło się o Windows 8.1 Update 2. Aktualizacja ta miała pojawić się 12 sierpnia i wnosić wiele zmian do systemu, także jeśli chodzi o jego wygląd. Zamiast tego Windows 8.1 otrzymał zwykły comiesięczny pakiet aktualizacji.

Microsoft jednocześnie poinformował, że odchodzi od dużych pakietów aktualizacji w stylu Update 1, na rzecz mniejszych, ale częstszych. To kolejna i pewnie nie ostatnia zmiana strategii aktualizacji Windows.

Data wydania

Zgodnie z planem i oczekiwaniami aktualizacja pojawiła się 12 sierpnia. Jednak zamiast dużego pakietu w stylu Windows 8.1 Update 1 otrzymaliśmy znacznie mniej zmian, czyli dość standardowe uaktualnienie systemu Windows.

Nowości

Aktualizacja miała nosić pierwotnie nazwę Update , a teraz nazywa się po prostu Windows 8.1 August Update. Nie wnosi ona dla użytkownika zbyt wiele. Nie pojawiło się menu start, ani tryb pracy aplikacji Modern UI w oknie na pulpicie – a o takich zmianach wcześniej się mówiło. Microsoft wprowadził jednak kilka usprawnień.

  • Precyzyjny gładzik od teraz w Windows 8.1 touchpady otrzymały większe możliwości jeśli chodzi o podwójny klik, obsługę prawego przyciska myszy, czy funkcję przeciągnij i opuść.
  • Lepsze wsparcie dla technologii Miracast umożliwiającej bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Od teraz urządzenia z Windows 8.1 wspierające Miracast będą mogły służyć nie tylko do nadawania obrazu, ale też jego odbioru.
  • Uproszczenie aplikacji SharePoint 8.1. Teraz można się do niej logować automatycznie po pierwszym wprowadzeniu hasła.

Podobnie jak inne aktualizację, tak i ta skupia się przede wszystkim na eliminacji błędów i poprawie bezpieczeństwa systemu.

Wymagania systemowe

Nowa aktualizacja opiera się na poprzednich. Przed instalacją należy się więc upewnić, że posiadamy Windows 8.1 Update 1. Microsoft opublikował aktualizację dla wszystkich wersji systemu Windows 8.1.

Instalacja

Instalacja nowej aktualizacji odbywa się w pełni automatycznie, poprzez wbudowany Windows Update. Należy się jedynie upewnić się, że mamy tę funkcje włączoną. Jeśli aktualizacja nie pojawiła się w Update Center, nie ma co panikować. Microsoft stara się chronić swoje serwery i dystrybuuje ją stopniowo.

Jeśli chcemy upewnić się, że mamy zainstalowaną najnowszą aktualizację wejdźmy w preferencje systemowe i pobierzmy po prostu wszystkie dostępne łatki. Może okazać się, że wszystko mamy już zainstalowane, albo czeka nas dopiero instalacja.

Kolejne aktualizację i Windows 9

Teraz wszelkie pogłoski o Update 2 i Update 3 stały się nieaktualne. Należy się spodziewać jedynie dalszych comiesięcznych aktualizacji.

Wiemy jednak, że Microsoft już pracuje nad kolejnym dużym systemem, jakim będzie Windows 9, o nazwie kodowej Threshold. Po konferencji BUILD wiemy już, że Windows 9 będzie miał kompletne menu Start, tryb okna dla aplikacji Modern UI. Ponadto plotki mówią o tym, że system będzie darmowy także dla użytkowników Windows XP.
Pozostaje mieć nadzieje, że Microsoft rzeczywiście zdecydował się na rewizję swojej strategii i Windows 9 będzie szerzej dostępny, a także bardziej przystępny od Windows 8. Z niecierpliwością wiele osób oczekuje na powrót menu start. Z drugiej strony trochę szkoda, że Windows 8.1 nie doczekał się większych pakietów aktualizacji i musimy się zadowolić głównie poprawkami błędów i łatkami bezpieczeństwa.

Zobacz również

One Windows: kolejny epizod historii z Windows i Windows Phone

Czy warto przejść na Windows 8.1 z Windowsa 7 i starszych wersji?

Windows 9 Threshold – czy Microsoft pozbędzie się Charm Bar?

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines