Reklama

Artykuł

Co zrobić, gdy system Windows nie wyszukuje automatycznie aktualizacji?

Co zrobić, gdy system Windows nie wyszukuje automatycznie aktualizacji?
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

W celu dbania o porządek i bezpieczeństwo naszych komputerów z systemem Windows zalecane jest zaznaczenie automatycznych aktualizacji systemu, aby każda najnowsza poprawka Microsoftu od razu była wprowadzana w życie.

Często jednak, nawet jeśli mamy aktualizacje włączone, wyświetla się  komunikat informujący o braku możliwości wykonania tego procesu z propozycją spróbowania wyszukiwania ręcznego. Wszystko byłoby dobrze, gdyby taki sposób dawał jakieś efekty. Co zrobić, kiedy system Windows napotyka nieznany błąd?

Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Oto zbiór naszych porad, które warto wypróbować w takiej sytuacji.

Rozwiązanie 1: reset ustawień Windows Update

Jest to rozwiązanie zalecane przez Microsoft. Gdy Windows komunikuje, że nie może sprawdzić aktualizacji, zresetujmy usługę Windows Update. Uruchamiamy malutki programik Fix-it, który Microsoft opublikował na tej stronie.

Dla pewności sprawdzenia poprawności wykonania procesu należy otworzyć Usługi w Panelu Sterowania (Panel sterowania > Narzędzia administracyjne > Usługi), a następnie odszukać na liście Windows Update i kliknąć go dwukrotnie.

W oknie, które się pojawi, ustaw automatyczny tryb uruchamiania aktualizacji, jeśli nie jest on włączony, lub ustaw sprawdzanie ręczne.

Rozwiązanie 2: reaktywuj Windows Defendera

W niektórych przypadkach aktualizacje nie mogą być przeprowadzane poprzez działanie Windows Defendera. Aby rozwiązać ten problem, przejdź do Panelu sterowania i kliknij dwukrotnie ikonę Windows Defender.

Kliknij przycisk, aby sprawdzić dostępność aktualizacji, a kiedy zostaną zrealizowane, uruchom ponownie komputer. Jeśli Windows Defender się nie otwiera, wróć do panelu Windows Update.

Rozwiązanie 3: zmień nazwę folderu Windows Update

Jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosły żadnego efektu, spróbuj czegoś bardziej radykalnego. Przejdź do menu Start > Akcesoria, kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator. Po otwarciu okienka wpisz następujące polecenie:

net stop wuauserv

Naciśnij klawisz Enter, a następnie wpisz komendę:

ren c:\windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old

Znów naciśnij Enter, a na końcu wpisz:

net start wuauserv

Kończąc cała edycję, naciśnij Enter, następnie wpisz exit i ponownie zatwierdź klawiszem Enter. Konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera, co powinno zresetować usługę Windows Update i zakończyć wszystkie problemy z aktualizacjami.

Zobacz także:

Sztuczki Windows: jak automatycznie aktualizować sterowniki?

Sierpniowa aktualizacja zamiast Windows 8.1 Update 2? co wnosi najnowszy pakiet poprawek

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines