Reklama

Artykuł

Dlaczego mój Android nie działa? Odpowiedź zna Z-DeviceTest

Dlaczego mój Android nie działa? Odpowiedź zna Z-DeviceTest
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

„Co ci dolega zielony robociku?” – o jedno z przewijających się w myślach pytań, popsuje się telefon z Androidem. Nie mając pojęcia, gdzie może leżeć przyczyna tych problemów, warto poszukać odpowiedniej aplikacji, która pomoże ci w przetestować podzespoły swojego samrtfona. Idealnie do takich rzeczy nadaje się aplikacja Z-DeviceTest.

Po upływie dwóch lat nawet z najlepszej jakości telefonem zaczyna się dziać coś złego. Przy czym nie ważna jest tu marka telefonu ani cena, za jaką się go kupiło. Twój jakże cenny smartfon ma bowiem swoją datę ważności. Któregoś dnia przyjdzie jego czas i przestanie po prostu działać. Wszystko przez tzw. planowane starzenie, czyli taktykę wytwórców elektronicznego sprzętu narzucającą kupowanie nowych gadżetów każdego roku.

Pośród wielu wad najczęstszymi problemami są zepsute czujniki zbliżeniowe, które powodują, iż ekran telefonu się wyłącza, oraz awarie anteny Wi-Fi, które odbierają ci możliwość korzystania z domowego Internetu. Ale nie tylko one się psują. Co i rusz możesz zaobserwować spowolnienie aplikacji, szybsze rozładowanie baterii, a nawet znikanie karty SD, której przecież nie wyjmowałeś z urządzenia.

Czasami dowiedzenie się, co się zepsuło w urządzeniu z Androidem, jest naprawdę trudne (źródło)

Aby dowiedzieć się, co się stało, nie wystarczy tylko popatrzeć na całe urządzenie. Jest na to lepszy sposób, gdyż istnieją specjalne opcje, które pomogą ci to zrozumieć. Na szczęście są jeszcze darmowe aplikacje, które pozwalają na weryfikację podzespołów każdego urządzenia mobilnego. Jest to ogromnie użyteczna opcja pozwalająca zebrać sporo informacji, zanim zadzwonisz lub pójdziesz do pobliskiego do serwisu.

Z-DeviceTest: 33 testy podzespołów w jednej aplikacji

Jedną z najlepszych aplikacji na Androida w celu przetestowania jego podzespołów jest aplikacja Z-DeviceTest. Pozwala ona na ponad 30 różnego rodzaju testów, sprawdzających funkcjonowanie komponentów smartfonów i tabletów. Możesz jej także użyć do sprawdzenia nowego telefonu, czy nie posiada on jakiś nieprawidłowości, które mogą zostać naprawione jeszcze w czasie trwania gwarancji.

Testy są podzielone na następujące kategorie:

– Aparat (przedni i tylny).

– Anteny (Radio, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GSM / UMTS).

– Czujniki (akcelerometr, żyroskop, grawitacja, przyspieszenie, odległość).

– Ekran.

– Bateria.

– Procesor CPU oraz pamięć.

– Dźwięk (wejście i wyjście).

– Wyjście audio/vídeo.

– Emiter podczerwieni.

– Podłączenia USB.

– Wibracje.

– Czujnik światła i czujnik zbliżeniowy.

– Czujniki atmosferyczne (ciśnienie, temperatura oraz wilgotność).

– System operacyjny.

Z-DeviceTest nie został zaprojektowany, aby ładnie wyglądać, ale po to, by zapewniał odpowiednią jakość i liczbę narzędzi diagnostycznych. Mimo to każda z funkcji otwiera się dzięki prostemu naciśnięciu konkretnej ikony. Jeśli taki test jest możliwy, na jego ikonie zobaczysz symbol zielonego „ptaszka”. W przeciwnym wypadku wyświetli ci się czerwony krzyżyk. Dostępność każdego z testów zależne jest od prawidłowego rozpoznawania sensora lub jego fizycznego braku.

Z-DeviceTest uruchomiony na Nexusie 4 działającym na Androidzie 5.0 Lollipop

Każdy test składa się z odrębnej tabeli danych, które czasami są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Dotyczy to, przykładowo, testu akcelerometru, którego sensory mierzą orientację smartfona w przestrzeni oraz jego prędkość obrotową. Niektóre dane są oczywiście zbyt techniczne aby je w prosty sposób zrozumieć, jednak dadzą ci ogólny pogląd na to, jak działa każdy komponent twojego urządzenia.

Pozostałe testy są jeszcze bardziej skomplikowane. Największe wrażenie pod tym względem robi test GPS, który pokazuje lokalizację i dostępność możliwych do podłączenia urządzeń satelitarnych. Dodatkowo opisuje każde z nich pod względem długości i szerokości geograficznej, prędkości, azymutu i elewacji. Poza tym pokazuje również czas, jaki potrzebny będzie GPS-owi do określenie pierwszej lokalizacji.

Większość z tych testów pozwala na określić prawidłowe działanie każdego z ważnych podzespołów. Aplikacja ta używa tylko danych zawartych w telefonie, których jednak nie ujrzysz nigdzie w systemie. Wynika więc z tego, iż Z-DeviceTest może pokazać tylko tyle, na ile pozwala producent danego sprzętu.

Niestety, nie wszystkie testy działają poprawnie. Jeśli twój telefon używa dość specyficznych podzespołów, to możliwe, że Z-DeviceTest nie uzyska do nich dostępu. Może to jednak wynikać z tego, że twój telefon bądź tablet po prostu nie posiada takich składników. Niektóre z testów mogą również powodować nieoczekiwane zamknięcie aplikacji, ale są to błędy, które autorzy aplikacji starają się na bieżąco poprawiać i aktualizować.

Druga opinia i to jeszcze darmowa

Jeśli podejrzewasz że dzieje się coś niedobrego z twoim urządzeniem opartym na systemie Android, to aplikacja Z-DeviceTest będzie z pewnością bardzo pomocnym narzędziem. Zawiera bowiem przydatne opcje pozwalające na określenie zakresu problemu, ułatwiając tym samym komunikację z serwisem. Przykładowo, możesz wykonać zrzut ekranu takiego testu i wysłać go WhatsAppem w celu prawidłowej oceny.

Dlaczego zatem takie funkcje nie są dostępne bezpośrednio z poziomu Androida? Google uważa chyba, że byłoby to zbyt trudne do wykonania dla poszczególnych producentów sprzętu. Nie spotkasz zatem oficjalnych aplikacji, prócz takich jak Samsung Smart Care i Xperia Diagnostics. Zaletą Z-DeviceTest jest jednak jej uniwersalność i kompatybilność z większością urządzeń, co może zastąpić oficjalną diagnozę producenta.

Pobierz Z-DeviceTest na Androida

Zdjęcie w nagłówku: Fraunhofer, Analogic Corp.

Zobacz także:

Jak zmienić ikony w systemie Android

Za mało miejsca na ta telefonie z systemem Android? Posprzątaj go razem z Clean Master

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines