Reklama

Artykuł

Euro Truck Simulator 2 – pierwsze wrażenie

Robert Wojno

Robert Wojno

  • Zaktualizowany:

Euro Truck Simulator 2Do naszej redakcji dotarła jedna z najbardziej wyczekiwanych gier roku 2012Euro Truck Simulator 2. Jest to drugie wydanie tego realistycznego symulatora, przybliżającego zwykłym śmiertelnikom trudy pracy kierowcy ciężarówki. Jako, że inne symulatory producenta ETS2 wyglądały całkiem nieźle, byłem bardzo ciekaw jak wypadnie najnowsza wersja ich sztandarowej gry. Niezwłocznie zabrałem się do testowania i moje pierwsze wrażenia znajdziecie w poniższym wpisie.

Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu Euro Truck Simulator 2 to bardzo dobra grafika. Gra wizualnie przypomina Scania Truck Driving Simulator, ale w mojej osobistej opinii jest od niej o wiele ładniejsza. Baza i miasto wyglądają po prostu dobrze. Prawdziwe smaczki znajdziemy dopiero po wyjechaniu w trasę. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie zmienne warunki pogodowe. Bardzo dobrze oddana została gra świateł i cieni w słoneczny dzień. W momencie, gdy wjeżdżamy w cień latarni, możemy zobaczyć jak przesuwa się on wewnątrz szoferki.  Z kolei w trakcie deszczu bardzo realistycznie wyglądają krople na lusterkach i widok przez zachlapaną przednią szybę.

Euro Truck Simulator 2 deszcz

W Euro Truck Simulator 2 znajdziemy wiele charakterystycznych zabytków, mostów i innych przydrożnych budowli, które występują w danych miejscach naprawdę. Pozytywnie wpływa to na realizm rozgrywki i sprawia, że gra wygląda po prostu swojsko. Same trasy oddają również mniej więcej stan rzeczywisty. Jadąc z Poznania do Berlina, zaraz za granicami miasta mijamy punkt poboru opłat, tak jak ma to miejsce w rzeczywistości. Dalej, w stronę granicy autostrada zmienia się w dwupasmową drogę, tak jak miało to miejsce przed otwarciem odcinka autostrady A4 od Nowego Tomyśla do granicy. Niby mała rzecz, a cieszy.

Euro Truck Simulator 2 bramki na A2Według zapowiedzi producenta Euro Truck Simulator 2, w grze miały się znaleźć stacje benzynowe prawdziwych firm, między innymi Orlen, ale jak na razie stacje, które mijałem były nieoznakowane. Nie wiem czy po prostu nie dotarłem jeszcze do żadnej stacji Orlen, czy ostatecznie nie znalazły się one w grze.

Jeśli chodzi o inne prawdziwe marki obecne w ETS 2, to w momencie premiery znajdziemy w w grze trzy prawdziwe marki samochodów. Obecne są ciągniki marki Renault, Man oraz oczywiście Scania. Poza nimi mamy możliwość pojeździć innymi, znajomo brzmiącymi, choć nieistniejącymi markami ciężarówek. W Internecie krążą pogłoski, że wraz z pierwszym pakietem poprawek do gry, lista licencjonowanych marek zostanie rozszerzona o Mercedesa i Volvo, ale do tej pory informacje te pozostają niepotwierdzone.

Licencjonowane, czy nie, ciężarówki wyglądają jak prawdziwe. Zadziwia dokładność z jaką oddano detale i charakterystyczne wyposażenie każdego z ciągników. Znawcy tematu, bez patrzenia na znaczek i oznaczenia będą mogli rozpoznać markę i typ poszczególnych ciężarówek. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość personalizowania wyglądu naszej maszyny.

Euro Truck Simulator 2 szoferkaEuro Truck Simulator 2 wprowadza wiele nowości i usprawnień w porównaniu do ETS. Bardzo dobrym pomysłem jest system zdobywania punktów doświadczenia, które następnie możemy przeznaczać na doskonalenie konkretnych umiejętności, które przynoszą nam wymierne korzyści. System ten zaczerpnięty z gier RPG sprawdza się bardzo dobrze w symulatorze ciężarówki. W miarę jak w Euro Truck Simulator 2 nabywamy doświadczenia, dostajemy coraz lepiej płatne zlecenia, możemy jeździć w dłuższe trasy, wozić materiały niebezpieczne itd.

Euro Truck Simulator 2 punkty doswiadczeniaBardzo pozytywnym punktem gry jest jej przystosowanie dla graczy o różnym poziomie zaawansowania. W Euro Truck Simulator 2 możemy wybrać sposób sterowania jaki nam najbardziej odpowiada. Dostępny jest zarówno pełny automat, w którym wciskamy tylko gaz i hamulec, jak i sterowanie wymagające specjalistycznej kierownicy i pedałów ze sprzęgłem. Każdy, od początkującego, aż po największego fanatyka znajdzie coś dla siebie. Twórcy Euro Truck Simulator 2 wykonali także ukłon w stronę osób, które gorzej radzą sobie z manewrowaniem tirem i parkowanie sprawia im trudności. Istnieje możliwość automatycznego zaparkowania zestawu po wjechaniu do bazy. Zyskujemy wtedy mniej punktów doświadczenia, ale oszczędzamy czas i nerwy.

Euro Truck Simulator 2 sterowanieOczywiście nie ma rzeczy idealnych i Euro Truck Simulator 2 nie ustrzegł się błędów. Chyba najbardziej widocznym brakiem jest niezniszczalność ciężarówek. Zderzenia nie pozostawiają na karoserii żadnego śladu. Troszkę to zaburza ogólny wysoki poziom realizmu. Grze można także zarzucić pewne niedociągnięcia w dziedzinie map. Krajobrazy bywają dość monotonne, a miasta w większości są do siebie podobne i niezbyt obszerne. Uważam jednak, że nie należy z krytyką map przesadzać. Nie są one idealne, ale jak na taki wielki i szczegółowy świat, to jest naprawdę nieźle. Plus, twórcy gry mogą przygotowywać sobie listę rzeczy do udoskonalenia w ETS 3.

Zauważyłem także, że GPS w Euro Truck Simulator 2 nie zawsze dobrze radzi sobie ze zmianą trasy. O ile w mieście nie ma najmniejszych problemów z aktualizacją trasy jeśli miniemy skrzyżowanie, to pomylenie drogi na autostradzie skutkuje ciągłym komunikatem “zawróć”, co jak powszechnie wiadomo, nie jest takie proste.

Podsumowując Euro Truck Simulator 2 to bardzo dobra gra. Niezależnie, czy jesteś fanem ciężarówek, czy to Twoja pierwsza tego typu gra, na pewno będziesz się dobrze bawić. Nie ma to jak zasiąść za kółkiem i jak śpiewał Lonestar, osiemnaście kół wytoczyć znów na szosę, zwłaszcza, ze trasę możemy uprzyjemnić sobie słuchając radia internetowego, a nawet własnych zbiorów muzycznych.

Co Wy sądzicie o Euro Truck Simulator 2? Podoba Wam się?

Robert Wojno

Robert Wojno

Najnowsze od Robert Wojno

Editorial Guidelines