Reklama

Artykuł

iOS 8: oto co naprawdę się zmieni

iOS 8: oto co naprawdę się zmieni
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Nareszcie możemy się przekonać, co takiego wniesie nowy iOS 8 w codzienne życie posiadaczy smartfonów i tabletów Apple.

I nie mam tu na myśli żadnej korporacyjnej propagandy. Dwa ostatnie miesiące spędziłem, testując wersję beta iOS 8 i mając na uwadze wciąż jedno pytanie: czy zmiany, które nas czekają, będą użyteczne?

W końcu nowy system operacyjny jest już w naszym zasięgu. Można go będzie pobierać od 17 września. Ale jakie faktyczne usprawnienia przynosi iOS 8? Sprawdźmy, co pośród wielu nowych funkcji tak naprawdę okaże się przydatne i funkcjonalne, a co nie.

Wiadomości: żegnajcie WhatsApp, Viber, Skype, Snapchat…

Według Apple ich komunikator jest najczęściej używaną aplikacją ze wszystkich dołączonych do iOS-a. Jednak dotąd zaspokajała ona jedynie część wymagań użytkowników w stosunku do aplikacji służących do wysyłania wiadomości.

I tak na przykład do grupowych czatów raczej używa się WhatsAppa, do wysyłania pikantnych zdjęć Snapchata, a do darmowych rozmów telefonicznych wybór pada na Vibera albo Skype’a.

W tej sytuacji sprytnym posunięciem byłoby zaspokojenie wszystkich tych potrzeb tak, aby nie potrzebna była rezygnacja z komunikatora od Apple‘a.

Teraz faktycznie wystarczy jedna aplikacja, aby wysyłać SMS-y, stworzyć grupę na czacie, nagrać wiadomość głosową oraz wideo, wysłać słynne wiadomości ulegające autodestrukcji, a także mieć dostęp do darmowych połączeń głosowych i wideo przez FaceTime czy wysłać komuś lokalizację.

Wiadomości głosowe i wideo w aplikacji

To wszystko oznacza, że użytkownicy Apple nie będą już potrzebowali żadnych dodatkowych narzędzi, aby komunikować się z innymi. Zwłaszcza, że wygodniej jest przecież posiadać jedną aplikację niż cztery czy pięć różnych. Wystarczy pomyśleć, o ile łatwiej będzie nam znaleźć konkretną rozmowę, którą ponownie chcemy odczytać.

Ponadto wszystkie wymieniane podczas rozmowy załączniki są przechowywane w tym samym czacie. Wystarczy dotknąć pozycję na Detale (Details) na górze po prawej stronie i pojawi się sekcja Załączniki (Attachements). Funkcja ta jest szczególnie użyteczna podczas rozmów grupowych. Zachęcam do wypróbowania.

Warto jeszcze dodać, że ci, którzy zdecydują się na zakup nowego iPhone’a 6 Plus, korzystając z trybu poziomego, zobaczą dwie kolumny. Po lewej stronie zlokalizowane będą kontakty, a po prawej rozmowy. Nie jest to co prawda niezbędne ulepszenie, ale jest to faktycznie wygodny widok.

iCloud Drive: Apple nareszcie zrozumiał chmurę

Z punktu widzenia użytkownika prawdziwą nowinką w iCloud Drive jest czystość struktury, prostota i łatwo przyswajalny interfejs.

Usługa ta w końcu została zorganizowana jak prawdziwy wirtualny dysk z intuicyjnym nawigowaniem po strukturze podzielonej w foldery, podobnej do tych znanych z innych tego rodzaju usług – na przykład Dropboxa.

Wbrew pozorom nie jest to błaha zmiana. Wcześniejsza usługa iCloud była w pewnym sensie poza kontrolą użytkowników – automatycznie tworzyła kopie zapasowe i zapisywała pliki w wolnej przestrzeni w chmurze, ale brakowało bezpośredniego dostępu do niej, aby móc się po zawartości chmury „rozejrzeć”.

To oznacza, że nie było nawet możliwie zwykłe przesunięcie pliku tak, aby zawsze był on dostępny, tak jak ma to miejsce w przypadku innych dysków w chmurze. To wszystko sprawiało, że wciąż mieliśmy problemy ze zwykłym zrozumieniem, jak właściwie ta usługa działa i co dzięki niej możemy zrobić, a czego nie.

iCloud Drive

Teraz jednak dzięki integracji z OS X i iOS-em 8, iCloud Drive może stać się usługą, na którą śmiało będą się decydować rzesze użytkowników Apple.

Handoff, serce Continuity

Continuity integruje systemy operacyjne: iOS, OS X oraz iOS dla zegarka iWatch, który pojawi się na rynku na początku 2015 roku.

Ale co to w skrócie oznacza? Jeśli posiadasz więcej niż jedno urządzenie od Apple’a w tym samym pokoju lub w tym samym domu, to będą się one nieustannie nawzajem „słuchać”.

I cokolwiek zrobisz na którymś z nich (na przykład stworzysz nowy dokument, przeczytasz artykuł w Internecie lub e-booka), możesz w każdej chwili kontynuować swoja czynność na drugim urządzeniu. Wszystko to dzieje się automatycznie.

Oprócz tego za pomocą Handoff możesz również odebrać telefon lub wysyłać i otrzymywać wiadomości bezpośrednio ze swojego Maca, nawet nie dotykając iPhone’a. Jeśli cechuje cię lenistwo lub jesteś skupiony na swojej pracy, to bardzo wygodna opcja.

Siri cię słucha

Jedną z nowości, którą znajdziemy w wirtualnym asystencie od Apple’a, jest aktywacja głosem „bez użycia rąk”. Oznacza to, że gdy telefon jest podłączony do źródła zasilania, to wystarczy powiedzieć „Hej Siri, a twój asystent włączy się i będzie czekał na polecenia.

Ideą aktywacji głosem tylko przy podłączenia do zasilania jest wykorzystanie iPhone’a na przykład podczas jazdy samochodem jako komputera pokładowego, który może służyć nawigacją GPS dzięki TomTom, odbierać połączenia przychodzące i nawiązywać wychodzące czy odtwarzać muzykę. W takim wypadku nie musisz korzystać ze swoich rąk – wystarczy użyć głosu.

Personalizacja klawiatury i inteligentne podpowiedzi

Nowa klawiatura w iOS-ie 8 oferuje identyczny system co SwiftKey Note: inteligentne sugestie, dzięki którym możesz pisać o wiele szybciej, ale które się nie narzucają. Jeśli chcesz z nich korzystać – śmiało. W innym wypadku po prostu wpisuj normalnie tekst.

sugestie klawiatura

Ponadto zewnętrzni deweloperzy mogą również tworzyć inne klawiatury, które możesz zainstalować i używać zamiast domyślnej.

Domyślna klawiatura iPhone’a 6 Plus wyposażona jest w dodatkowy klawisz funkcyjny, który przyspiesza pisanie, a także klawisze wycinania, kopiowania i wklejania.

W skrócie. Sprytne podpowiedzi (które dostosowują się nie tylko do twojego stylu wypowiedzi, ale także osoby, do której piszesz!), nowe klawisze i możliwości personalizacji to kolejny plus do użyteczności nowego systemu.

Widgety i rozszerzenia: moc i personalizacja

Niektóre aplikacje na iOS-a 8 będą zawierać rozszerzenia. W praktyce będą to narzędzia służące do otwierania aplikacji wewnątrz innej i wybierania aplikacji z wnętrza aplikacji „gospodarza”.

Dla przykładu: możesz edytować obrazy w aplikacji Camera za pomocą narzędzia VSCOcam, ponieważ zawiera ona rozszerzenia umożliwiające takie działanie.

Ponadto udostępnione zostaną rozszerzenia do Safari, dzięki czemu będzie można swobodnie personalizować przeglądarkę tak jak ma to miejsce w przypadku wtyczek do Chrome’a czy Firefoxa na komputerach stacjonarnych.

Dla nas, użytkowników, oznacza to dogłębne zmiany w korzystaniu z naszych iPhone’ów i iPadów, które pod względem możliwości przybliżają nas do komputerów, nie odbierając przy tym lekkości i wygody ekranów dotykowych. Innymi słowy: więcej mocy, ten sam komfort.

Z kolei widgety to rozszerzenia zainstalowane w centrum notyfikacji, które – dzięki nim – nareszcie mogą być spersonalizowane i stać się użyteczne. Jak dotąd bowiem niemal nikt ich nie używał. Najczęściej otwieramy je przypadkiem i od razu zamykamy, co tylko zwiększa naszą irytację. Ale teraz ich smutny los może się w końcu odmienić! Dajmy tej starej usłudze drugą szansę.

Podsumowując, widgety i rozszerzenia oznaczają więcej mocy i możliwości personalizacji. Rewelacja!

Dodawanie nowych widgetów jest proste

Salute!

Salute (Health) to swego rodzaju centrum dowodzenia wszystkimi aplikacjami dotyczącymi fitnessu, sportu, kontrolowania wagi i ogólnie rzecz ujmując – zdrowia.

Związane z tym tematem aplikacje będą gromadzić dane, takie jak ilość spalonych kalorii, aktywność fizyczna, wartości odżywcze produktów i wiele innych, które następnie prezentowane będą w formie grafów ukazujących stan danych parametrów na przestrzeni dnia, tygodnia czy miesiąca.

Health

Nowe iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus wyposażone są w koprocesor M8 służący wyłącznie do przetwarzania danych z czujników ruchu. Jest on bardzo efektywny w zbieraniu informacji, szczególnie w połączaniu z zegarkiem iWatch.

Czy ta aplikacja jest przydatna? To zależy. Jeśli każdego dnia korzystasz z wielu podobnych aplikacji, to pewnie tak. Również może być pomocna, jeśli posiadasz jakieś problemy zdrowotne, z którymi wiąże się kontrola pewnych parametrów.

Niemniej można odnieść wrażenie, że jest coś niepokojącego w tej olbrzymiej strukturze zajmującej się kontrolowaniem twoich funkcji życiowych. Ale jeśli zdołasz zaadaptować aplikację do własnego użytku i jeśli zbierane przez nią dane nie są nigdzie przekazywane czy rejestrowane poza twoim smartfonem, to możesz z niej zrobić naprawdę dobry użytek.

Szybkie odpowiedzi dzięki interaktywnym powiadomieniom

Niektóre aplikacje wyświetlają notyfikacje na ekranie i do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Typowy przykład – komunikator. W iOS-ie 8 będzie możliwość odpowiedzi na powiadomienie (na przykład na wiadomość tekstową) wewnątrz samego powiadomienia, gdyż będzie ono interaktywne.

Funkcję tę naprawdę uwielbiam, zwłaszcza że działa ona również przy zablokowanym ekranie. Aby odpowiedzieć na wiadomość, wystarczy przesunąć ją na lewo i dotknąć Odpowiedz (Reply).

Notyfikacja jest interaktywna i można z niej korzystać przy zablokowanym ekranie

Wygoda tego narzędzia wiąże się z tym, że w iOS-ie 8 nie musisz wychodzić z bieżącej aplikacji, aby odpowiedzieć na wiadomość czy e-mail. Nie musisz nawet odblokowywać ekranu! Oto drobne udogodnienie, które pokochają wszyscy.

Aplikacje Foto, Camera i iCloud Photo Library

Faktem jest, że dla wielu z nas smartfon całkowicie zastąpił aparat fotograficzny.

Szczególnie w przypadku iPhone’a nie jest to zaskoczeniem: dobra optyka, nieskończona ilość aplikacji i dobry system – to wszystko mieści się w niewiele ponad 100 gramach. Co nowego w temacie smartografii w aplikacji Aparat w nowym iOS-ie 8?

Bardzo wiele, ale mi spodobała się szczególnie jedna rzecz: opcje edycji fotografii są naprawdę przydatne i realistyczne w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji.

Narzędzie służące do prostowania zdjęć w aplikacji Camera.

Z kolei dzięki iCloud wszystkie zdjęcia i wideo zorganizowane są według wydarzeń (na przykład miejsca, w którym zostały zrobione) i automatycznie zapisane w chmurze, która posiada inteligentną wyszukiwarkę i umożliwia odnalezienie nawet starych zdjęć.

Świetna jest także funkcja kręcenia poklatkowych filmów wideo dająca możliwość tworzenia zabawnych filmów, a także funkcja slow-motion (do 240 FPS) dostępna na obu modelach iPhone’a 6. Dlatego dzięki iOS-owi 8 życie cyfrowych fotografów stanie się nieco przyjemniejsze i ciekawsze.

Multitasking

Ta nowość przypadnie do gustu wszystkim posiadaczom iPada – teraz możesz korzystać z dwóch aplikacji naraz, z których każda zajmie połowę ekranu.

Nie jestem jednak pewien, ze względu na małe ekrany iPadów, czy to rzeczywiście dobry pomysł otwierać dwie aplikacje obok siebie.

Jednak zależeć to będzie głównie od samych aplikacji i tego, do czego mają służyć. Jak dotąd nie udało mi się znaleźć odpowiedniego połączenia wykazującego użyteczność w takiej konfiguracji, ale nie wykluczam, że takowa para istnieje.

Niemniej zawsze lepiej mieć o jedną funkcję za dużo niż o jedną za mało.

W rodzinie: ale o jakiej rodzinie mowa?

Funkcja ta umożliwia stworzenie czegoś w rodzaju familijnego konta Apple, aby móc dzielić się z członkami tej aplikacji nabytymi książkami i muzyką, kalendarzem czy zdjęciami wykonanymi za pomocą ich urządzeń z iOS-em.

Inicjalizacja zakładania Family Sharing

Dzięki tej opcji rodzice mają szansę w czasie rzeczywistym zaakceptować (lub nie) zakupy w iTunes Store swoich dzieci.

Ta usługa wzbudziła jednak moje wątpliwości: czy naprawdę istnieje rodzina, w której młody tata i młoda mama dzielą się tym samym albumem albo książkami ze swoimi nastoletnimi dziećmi i czy faktycznie w tylu rodzinach dzieci posiadają takie drogie urządzenia jak iPhone czy iPad?

Moim zdaniem nie. W tym przypadku nie przypadła mi do gustu ani sama aplikacja, ani surrealistyczny model rodziny, który Apple proponuje.

Ulubione kontakty dzięki… podwójnemu dotknięciu!

W iOS-ie 8 możesz stworzyć listę osób, z którymi masz najczęstszy kontakt, i zamienić je w sekcję ulubionych.

Aby przejrzeć listę, wystarczy podwójnie dotknąć przycisk Home iPhone’a lub iPada i pojawi się ona u góry ekranu.

Wraz z ulubionymi kontaktami wyświetli się również lista ostatnich połączeń. Brzmi to świetnie, ponieważ dzięki tej funkcji nie musimy za każdym razem brnąć przez książkę kontaktów, zwłaszcza jeśli najczęściej rozmawiamy ze stałymi osobami.

iOS trik po triku

Nareszcie czas, aby wspomnieć, że nowy system od Apple’a oferuje również bardzo ciekawą aplikację Tips. Co tydzień znajdziemy w niej drobne sztuczki, które pomogą nam opanować wszystkie funkcje iOS-a 8. Z pewnością przydadzą się każdemu, zwłaszcza że są świetnie przygotowane.

W skrócie: zainstaluj

iOS 8 – na plus, czy na minus? Zdecydowanie na plus. Wraz z tą aktualizacją Apple osiągnęło podobny efekt jak podczas przejścia z systemu Lion na Mountain Lion, który okazał się doskonałym posunięciem.

Dlatego zalecamy skorzystanie z aktualizacji wszystkim użytkownikom iPhone’ów, iPadów lub iPodów Touch kompatybilnych z nowym systemem. Już od 17 września będziemy mogli cieszyć się (wieloma) nowymi usprawnieniami oraz przymykać oczy na (nieliczne) wady.

Zobacz także:

OS X 10.10 Yosemite: co dobrego w nowym systemie Apple?

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines