Reklama

Tips & Tricks

iOS: jak wrócić do starszej wersji systemu

iOS: jak wrócić do starszej wersji systemu
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Zaktualizowałeś system iOS i iPhone zaczął sprawiać problemy? A może poprzednia wersja wydaje się być dla ciebie lepsza? W niektórych przypadkach możliwy jest powrót do starej wersji systemu.

Tak zwany downgrade, czyli odinstalowanie nowego systemu i przejście na stary, jest zadaniem trudniejszym niż aktualizacja. Powodów do jego wykonania może być wiele – na przykład awarie aplikacji, z których często korzystamy. Jednak z naszymi poradami proces ten będzie bezpieczny i, jak się finalnie okaże, całkiem prosty.

Po uaktualnieniu iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus do wersji iOS 8.0.1 Apple samo udostępniło specjalny downgrade do wersji 8.0. Jeśli nie możesz zainstalować aktualizacji do wersji 8.0.2 i masz problemy z nowym iPhone’em 6 lub iPhone’em 6 Plus skorzystaj z instrukcji zawartych tutaj.

Jeśli natomiast korzystasz z iOS-a 8 na starszym urządzeniu i chcesz wrócić do iOS-a 7, czytaj dalej. Nasze instrukcje przygotowane są pod iTunesa i komputery Mac, ale procedury wyglądają podobnie w systemie Windows.

Downgrade iOS: jak najszybciej

Kiedy iOS jest aktualizowany, Apple szybko usuwa możliwość instalowania starszych wersji na swoich urządzeniach. Zazwyczaj już po kilku dniach uprawnienia do instalacji zostają zniesione. Dopóki to jednak nie nastąpi, można skorzystać z kopii starej wersji i dokonać downgrade’u.

Z iOS-a 8 do iOS-a 7: procedura krok po kroku

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wykonanie kopii zapasowej iPhone’a. Nigdy nie wiadomo, co może się stać, a przede wszystkim z urządzenia zostaną usunięte wszystkie aplikacje. O tym, jak wykonywać kopię zapasową przy wykorzystaniu chmury iCloud, przeczytacie na łamach Softonic w innym naszym artykule.

Gdy już tego dokonacie, należy podłączyć urządzenie z iOS-em do komputera Mac i uruchomić program iTunes. Następnie należy wybrać iPhone’a (lub iPada/iPoda Touch) z menu w prawym górnym rogu.

Teraz, trzymając wciśnięty klawisz Alt, wystarczy kliknąć przycisk Przywróć iPhone (Restore).

Wyświetli się okno wyboru pliku, w którym należy wybrać kolejno: Macintosh HD > Użytkownicy > (Twoja nazwa użytkownika) > Biblioteka > iTunes > iPhone Software Updates (lub iPad/iPod Software Updates).

Jeśli istnieje plik o nazwie 7.1.2.ipsw (lub inny, w zależności jaka była poprzednia wersja), należy go wybrać, a następnie rozpocznie się ponowna instalacja systemu iOS. W trakcie tego procesu wszystkie pliki z naszego telefonu zostaną usunięte.

Jeśli pliku nie ma, to niestety Apple prawdopodobnie wycofał już zezwolenie na downgrade i cofnięcie aktualizacji nie będzie możliwe.

Nie widzisz biblioteki?

Jeśli biblioteka nie jest widoczna, to należy sprawić, aby tak się stało. W OS X 10.9 Mavericks otwórz folder użytkownika: Macintosh HD > Użytkownicy > (Twoja nazwa użytkownika). W górnym menu wybierz Widok (view), następnie Pokaż opcje widoku (Show View Options) i zaznacz pozycję Wyświetlaj katalogi bibliotek.

Apple nie lubi starego iOS-a

Firma z Cupertino zawsze stara się, aby użytkownicy korzystali na swoich komputerach, tabletach i smartfonach z najnowszych wersji oprogramowania. To część polityki firmy, dlatego najnowsze wersje systemu są dostępne za darmo. Powód tej decyzji jest prosty – jednorodność oprogramowania i łatwiejsze zarządzanie urządzeniami.

Brak aktualizacji i problemy z nimi to plaga Androida i Windowsa. Do tej pory Microsoft boryka się z użytkownikami korzystającymi z Windowsa XP. Z kolei telefony z Androidem działają pod kontrolą wielu różnych wersji. To problem przede wszystkim dla twórców aplikacji, zachowania stabilności działania całego systemu oraz wprowadzania nowych funkcji.

Apple stara się tego uniknąć, przez co mocno zachęca do nowych wersji. Niestety, czasem nie wychodzi to na dobre użytkownikom.

Zobacz także:

iOS 8: oto co naprawdę się zmieni

Zapełniłeś pamięć w iOS-ie, a chcesz dokonać aktualizacji systemu? Oto sposób, jak sobie z tym poradzić

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines