Reklama

Tips & Tricks

Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

W ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, co tydzień publikujemy artykuł o zagrożeniach związanych z korzystaniem z sieci. W czwartym (ostatnim już) artykule tej serii opiszemy, jak chronić naszą prywatność w sieci.

Pamiętaj, że lekkomyślność jest największym wrogiem prywatności. Odrobina beztroski i ktoś może przeniknąć do Twego cyfrowego świata. Mi samemu zdarzyło się coś takiego. Pewnego razu, znudzony wprowadzaniem kodu PIN do mojego telefonu tysięczny raz, zdecydowałem się go usunąć. Jeszcze tego samego dnia zgubiłem telefon na koncercie. Wszystkie moje maile, zdjęcia, notatki i hasła znalazły się w rękach obcej osoby. Nie popełnij podobnego błędu i poświęć chwilkę na lekturę poniższej listy rad, które pomogą Ci chronić Twą prywatność.

Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Chcesz wiedzieć, czy odpowiednio chronisz swą prywatność? Skorzystaj z naszej listy!  Protezione

checkboxCzy masz ustawione hasło dla każdego ze swych urządzeń? Komputer lub smartfon bez hasła to jak sejf z otwartymi drzwiami. Pamiętaj, by zawsze ustawić hasło na wszystkich swoich urządzeniach. Te trzy sekundy, które tracimy na wpisywanie haseł, warte jest bezpieczeństwa, które nam zapewniają.

checkbox

Czy posiadasz oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze? Wirusy i inne programy kradnące Twe dane nadal krążą po Internecie. Dobrze funkcjonujący i zaktualizowany program antywirusowy jest niezbędny do ochrony bezpieczeństwa i prywatności. Nie masz jeszcze antywirusa? Wybierz coś odpowiedniego dla Twojego komputera lub telefonu z Androidem. Koniecznie ustaw automatyczne instalowanie dostępnych aktualizacji. Dzięki temu, nigdy nie będziesz nieprzygotowany.

checkbox

Czy używasz bezpiecznych i zróżnicowanych haseł? Nigdy nie należy zapominać, że zazwyczaj hasło jest jedyną barierą między cyberprzestępcami a naszych danymi osobistym. Tak jak nigdy nie robimy drzwi wejściowych ze sklejki, tak nigdy nie powinniśmy ulec pokusie, by używać haseł, które można łatwo odgadnąć. W tworzeniu i przechowywaniu bezpiecznych haseł pomogą nam programy do zarządzania hasłami.

checkboxCzy zawsze wylogowujesz się ze stron internetowych? Niewylogowywanie się jest bardzo niebezpiecznym nawykiem. Szczególnie w przypadku, w którym z tego samego urządzenia korzystają też inne osoby. Po zakończeniu przeglądania Facebooka lub czytania poczty, zawsze kliknij przycisk Wyloguj. Podobnie rób, korzystając ze smartfonu i tabletu, które – niestety – bardzo łatwo padają łupem złodzieja. Pamiętaj, że Twoja skrzynka pocztowa zawiera informacje, które później mogą wykorzystać cyberprzestępcy.

checkbox

Czy podczas wprowadzania istotnych danych na stronach internetowych, zawsze sprawdzasz, czy strona korzysta z protokołu HTTPS? Protokoł HTTPS jest szyfrowany asymetryczne, co zapewnia bezpieczny i poufny transfer danych. Jest to o wiele bezpieczniejsze niż zwyczajne połączenie HTTP. Gdy adres URL witryny rozpoczyna się od https, można spokojnie wprowadzić dane osobowe, ponieważ bardzo trudno byłoby je cyberprzestępcom przechwycić. Z HTTPS korzystają najważniejsze strony takie, jak Google czy Facebook. Jednak, gdy adres URL zaczyna się od http, bezpieczniej nie wprowadzać numeru karty kredytowej lub innych danych, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać by Cię oskubać.

checkbox

Czy masz zmienione domyślne hasło routera? Po zainstalowaniu routera Wi-Fi, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zmiana domyślnego hasła, które nie jest dla hakerów żadną przeszkodą. Uchroni Cię to przed sąsiadami, pragnącymi korzystać w Twojego Internetu za darmo oraz przed cyberprzestępcami, chcącymi przechwycić Twoje hasła i dane kart płatniczych.

checkbox

Czy wiesz jak rozpoznać phishing? Mianem pishingu określamy maile, w których cyberprzestępcy podszywają się pod banki lub sklepy internetowe w celu uzyskania nazwy użytkownika, hasła lub numeru kart kredytowej. Często takie wiadomości łatwo rozpoznać po błędach gramatycznych i ortograficznych.  Niekiedy jednak są one wykonane w profesjonalny sposób i łudząco przypominają email od zaufanego banku. Trzeba być ostrożnym i podejrzliwym, aby nie dać się złapać na taki podstęp.

checkbox

Czy masz poprawnie skonfigurowane ustawienia prywatności swego profilu na Facebooku? Zabezpieczenie prywatności danych, które udostępniasz na tym portalu społecznościowym jest kluczowe dla ochrony Twojej prywatności w sieci. Zainwestuj kilka minut by je odpowiednio skonfigurować. Ustawienia prywatności warto co parę miesięcy kontrolować, ponieważ portale społecznościowe często zmieniają swoją politykę prywatności. Jeszcze jedno: koniecznie usuń z listy znajomych osoby, których nie znasz! Pozwalanie obcym na podglądanie naszego prywatnego życia może się źle skończyć.

checkbox

Czy używasz DoNotTrackMe? Setki firm marketingowych zajmują się monitorowaniem Twojego zachowania Internecie bez Twej wiedzy. Smutne to, ale prawdziwe. DoNotTrackMe to wtyczka do przeglądarek internetowych, który będzie chronić Twą prywatność przed wścibskimi oczami reklamodawców.

checkbox

Czy korzystasz z AdBlocka? Ta niezbędna wtyczka nie tylko blokuje reklamy, ale także dostęp do niektórych stron, które wykorzystywane są do infekowania komputerów oprogramowaniem szpiegującym. Jest ona dostępna dla wszystkich popularnych przeglądarek.

checkbox

Czy regularnie kasujesz ciasteczka i historię przeglądarki? Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, to zajmij się tym natychmiast. Cyberprzestępca, któremu uda się dostać Twój komputer w swoje ręce, może uzyskać wiele informacji z historii przeglądarki. Wielkim sojusznikiem w tym zakresie jest funkcja przeglądania prywatnego, którą posiadają wszystkie współczesne przeglądarki. Po zamknięciu okna przeglądania prywatnego użytkownik jest automatycznie wylogowany z wszystkich stron. Usuwane są też ciasteczka i historia przeglądania. Zawsze korzystaj z tej funkcji, gdy logujesz się do internetowego konta bankowego.

checkbox

Czy regularnie kasujesz historię wyszukiwania w Google? Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele informacji gromadzi o nas firma Google. Jeśli chcesz je usunąć, zapoznaj się z oficjalnymi wskazówkami na jej stronie.

checkbox

Czy masz ustawione Alerty Google? Świadomość tego, jakie informacje na Twój temat publikowane są w sieci, przydaje się w chronieniu własnej prywatności. Po ustawieniu odpowiednich słów kluczowych, np. naszego imienia i nazwiska, Alerty Google będą automatycznie przesyłać nam maile z adresami stron, na których te słowa występują. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale uważajmy, by nie podać zbyt ogólnych słów kluczowych.

checkbox

Czy korzystasz z dwuetapowej weryfikacji? Niektóre firmy, w tym Google, Microsoft i Twitter, wprowadziły możliwość logowania się przy pomocy tzw. weryfikacji dwuetapowej. Oznacza to, że do logowania wymagane jest nie tylko hasło i login, ale też specjalne hasło SMS. Choć logowanie w ten sposób trwa dłużej, to znacznie utrudnia ono hakerom włamanie do naszego konta.

Teraz już wiecie, jak chronić swą prywatność w sieci. W czasach permanentnej inwigilacji – vide skandal z amerykańską NSA – dobrze upewnić się, że nasze prywatne dane są bezpieczne.

Macie jakieś inne wskazówki, jak chronić prywatność w Internecie?

Inne artykuły z tej serii:

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines