Reklama

Tips & Tricks

Jak nauczyć się programować online?

Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

Lato to taki okres w ciągu roku, kiedy możemy się cieszyć z większej ilości wolnego czasu. Wakacje pozwalają nam wrócić do tych zainteresowań i hobby, na które normalnie nie mamy wystarczająco dużo wolnego czasu.

Lato to także dobry czas, aby nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Do wyboru mamy wiele opcji: kurs gotowania, nowy sport, a może… Język programowania? Ta ostatnia opcja ma tę niezaprzeczalną zaletę, że nie musimy się w ogóle ruszać z domu, wystarczy nam komputer z dostępem do Internetu. Możemy uczyć się naszym własnym tempem, bez żadnego przymusu.

Znając jakiś język programowania nie tylko możemy sami stworzyć stronę internetową lub napisać aplikację dla zabawy, ale także będziemy mogli przy odrobinie szczęścia i wytrwałości znaleźć dobrze płatną pracę. Na co więc czekać? Do działa!

Codecademy

Codecademy, czyli code academy, to najpopularniejsza w tej chwili strona, która oferuje interaktywne kursy programowania online. Kursy podzielone są oczywiście na lekcje. Za wypełnienie konkretnych zadań zdobywamy osiągnięcia (badge) – zupełnie jak w grze.

Codecademy oferuje kursy uczące programować w językach takich jak: JavaScript, HTML, CSS i Python. Nie czytamy suchego wykładu, tylko aktywnie się uczymy poprzez przykłady i rozwiązywanie zadań krok po kroku. Zdobywanie osiągnięć i dzielenie się nimi ze znajomymi na Facebooku i Twitterze ma nam też pomóc w motywacji do wypełniania kolejnych lekcji.

Trudność kursów w Codecademy rośnie stopniowo, nie za szybko i nie za wolno. Jeśli czegoś nie rozumiemy, to możemy zapytać innych kursantów na forum. Jeśli znamy jakiś język programowania, to sami możemy zostać nauczycielem i stworzyć kurs.

Code School

Code School tak jak Codecademy oferuje nam kursy oparte na przykładach tekstowych, które zaraz będziemy musieli zweryfikować poprzez kodowanie. Code School wzbogaciło jednak swoje kursy sporą ilością materiałów wideo.

Do wyboru mamy o wiele większą ilość kursów, od HTML 5 i CSS, przez JavaScript, na Ruby i Rails skończywszy. Nie wszystkie kursy w Code School są darmowe, ale nawet te płatne umożliwiają przerobienie pierwszej lekcji za darmo. Dzięki temu sprawdzimy, czy dany kurs jest tym, czego potrzebujemy.

Wykonywanie poprawnie ćwiczeń zapewni nam zdobywanie nie tylko wirtualnych plakietek osiągnięć. Code School da nam zniżki na płatne kursy online oraz na książki wydawnictwa O’Reilly.

Coursera

Coursera to platforma online, na której swoje kursy umieszczają uniwersytety. Wśród nich są tak prestiżowe jednostki naukowe jak Stanford i Princeton. To dokonała okazja, aby zaczerpnąć wiedzy ze źródeł, o których do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć. Bez wydawania kilkudziesięciu tysięcy dolarów na czesne, prosto ze swojej kanapy lub biurka, mamy dostęp do wielu różnych kursów najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na świecie!

Kursy zgromadzone w Coursera są zupełnie darmowe! Wiele z nich dotyczy szeroko pojętego programowania – od algorytmów, poprzez uczenie maszynowe, na kryptologi skończywszy. Jeśli jednak bardziej zainteresują nas mity greckie i rzymskie, lub bioelektryczność w ujęciu ilościowym, to… Czemu nie? Lista dostępnych kursów ma ponad 100 pozycji! Jest z czego wybierać.

Kursy zgromadzone w Coursera zawierają wykłady wideo, które możemy odtworzyć kiedy chcemy. Dodatkowo mamy jeszcze ćwiczenia, aby przetestować zdobytą wiedzę. Jeśli czegoś nie rozumiemy, to możemy zadać nauczycielowi pytanie na forum. Coursera stawia bardzo mocno na interakcje między uczniem a nauczycielem.

Programr

Programr to miejsce dla tych, którzy trochę już liznęli programowania. Znajdziemy tutaj o wiele większą liczbę dostępnych języków programowania, na przykład Javę, C++, .NET czy programowanie obiektowe w C dla iOS.

Programr prezentuje się najbardziej oszczędnie jeśli chodzi o kwestie grafiki na stronie. Chcesz być programistą? Musisz przyzwyczaić się do oszczędnych interfejsów 😉

Ciekawą sekcją na stronie Programr są programistyczne wyzwania (Code Challenges). Są to serie ćwiczeń, które motywują Cię do napisania programów konkretnego rodzaju. Co jakiś serwis Programr ogłasza także konkursy programistyczne.

Khan Academy

Khan Academy to z kolei internetowa wersja szkoły. Możemy zacząć uczyć się matematyki, chemii, biologii lub historii. Nauka w Khan Academy opiera się na oglądaniu klipów wideo. Zgromadzono ich w serwisie aż ponad 3000.

Wideo z Khan Academy możemy oglądać bez zakładania konta, ale stracimy możliwość wykonywania ćwiczeń. Nie będziemy mogli też zdobywać osiągnięć i mierzyć naszego postępu. Strona jest bardzo dobrze zaprojektowana. Jeśli posiadamy iPada, to możemy uczyć się korzystając z darmowej aplikacji Khan Academy na iPad.

Wiele wideo zamieszczonych w Khan Academy posiada napisy, więc znajomość angielskiego nie jest problemem. Jeśli znamy dobrze jakiś przedmiot, to możemy udzielać się jako jego nauczyciel i pomagać innym studentom. Również poprzez tłumaczenie napisów.

Internet to wielka skarbnica wiedzy. O tym wie każdy. Jednak nie zawsze jest łatwo nauczyć się czegoś po prostu o tym czytając. Przedstawione powyżej serwisy wychodzą o wiele dalej poza suche i nudne wykłady. Oferują ciekawe materiały, często w formie filmiku wideo, a w dodatku od razu w przeglądarce internetowej pozwalają sprawdzić zdobytą przez nas wiedzę i umiejętności.

To jak to będzie, zabieramy się do nauki programowania? 🙂

via OnSoftware ES

Radek Grabarek

Radek Grabarek

Najnowsze od Radek Grabarek

Editorial Guidelines