Reklama

Tips & Tricks

Jak stworzyć animowane GIFy z kotami na Facebooka, Twittera i fora – część 2

Jak stworzyć animowane GIFy z kotami na Facebooka, Twittera i fora – część 2
Jan-Hendrik Fleischer

Jan-Hendrik Fleischer

  • Zaktualizowany:

Koty cieszą oczy nie tylko swoich właścicieli, ale też wszystkich ich znajomych w serwisach społecznościowych. Od lat nieprzerwanie w internecie furorę robią wszelkie zdjęcia i animacje z kotami w roli głównej. Koty dostarczają wielu zabawnych momentów, które uwieczniamy na filmikach. Można je przerobić w łatwy sposób na animowane pliki GIF. My pokazujemy jak to zrobić.

W naszej mini serii artykułów prezentujemy praktyczny poradnik, jak przekształcić pliki wideo w animowane pliki GIF przy pomocy komputera PC z systemem Windows, komputerów Apple Mac z OS X oraz strony internetowej. Tak stworzone pliki GIF można użyć na Twitterze, Facebooku, na forach, w swoich awatarach lub innych miejscach w sieci.

W ramach przygotowań do stworzenia takiego pliku musimy zgrać nasz filmik ze smartfona, aparatu lub kamery. Po przeniesieniu go do komputera warto podejrzeć go przy pomocy któregoś z odtwarzaczy wideo, my polecamy VLC. W programie tym należy ustalić, który fragment ma zostać przerobiony na plik GIF. Po tych przygotowaniach możemy przejść do konwersji.

Kocie GIFy stworzone w systemie Mac OS X

Na komputery Mac polecamy dwie aplikacje. Gifrocket oferuje bardzo szybką konwersję, ale nie posiada zbyt wielu możliwości. Natomiast GIF Brewerey pozwala na zaawansowaną konfigurację.

Mac - Gif Brewery

GIF Brewery: dla fanów GIFów

  1. Pobierz GIF Brewery z Apple App Store.
  2. Wybierz opcje File/Open i otwórz swój film z kotem.
  3. Na podglądzie wybierz pożądany fragment filmu i przesuń żółty wskaźnik na początek animacji, a czerwony na koniec dzięki opcjom set start i set end.
  4. Można też przyciąć film w wybranym miejscu dzięki funkcji crop.
  5. Funkcja Resize pozwala na zmianę rozdzielczości. Przyda się do ograniczenia wielkości pliku. Na przykład, awatary na forach internetowych zwykle mają rozdzielczość 100×100 pikseli.
  6. Dzięki GIF Properties zyskujemy dostęp do jeszcze większej ilości opcji. Wśród nich są takie, jak Frame Delay, czyli możliwość ustawienia prędkości animacji. A funkcja Looping Mode pozwala na dostosowanie rodzaju pętli naszej animacji. Natomiast Palindrome umożliwia odtwarzanie filmów od tyłu. Dzięki temu możemy stworzyć zabawne GIFy.
  7. Po zakończeniu ustawień możemy kliknać Create GIF i stworzyć naszą animację. Mamy jej podgląd, także z informacjami o rozmiarze. Jeśli coś będzie nie tak możemy wrócić do poprzednich punktów i edytować GIFa. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu naszej pracy, to wystarczy po prostu zapisać nasz plik GIF.

Gif Brewery CatGIF Brewery to najbardziej zaawansowany wśród wszystkich konwerterów jakie testowaliśmy. Zintegrowany podgląd pozwala uniknąć odtwarzaczy multimedialnych i przyśpieszyć pracę. Zanim plik zapiszemy na dysku, GIF Brewery wskaże popularne rozmiary plików dla Twittera, Facebooka, czy dla różnych forów. Aplikacja daje wiele możliwości eksperymentowania, dlatego polecamy ją wszystkim fanom plików GIF.

Pobierz GIF Brewery

Gifrocket: najszybszy sposób na GIFa

Gifrocket

Jeśli jednak nie potrzebujecie wszystkich zaawansowanych opcji konfiguracji skorzystajcie z szybkiego Gifrocket. W tej ładnie wyglądającej aplikacji wystarczy przeciągnąć plik wideo na środek okna, reszta odbywa się automatycznie.

W oknie aplikacji dostępna jest jedynie ikona koła zębatego. Dzięki niej możemy ustalić moment startu i zakończenia, rozdzielczość oraz jakość. Nic więcej, ale czy nie tego właśnie potrzebujemy?

Mac - Gifrocket

Gifrocket to najprostszy sposób na konwersję wideo do plików GIF na Mac

Pobierz Gifrocket

Podsumowanie: Wiele sposobów na słodkie animacje

Konwersja filmu z kotem na animację GIF nie jest czymś niezwykle trudnym. Można to wykonać łatwo zarówno na systemach Windows, komputerach Mac oraz poprzez aplikację internetową. Wystarczy parę kroków, aby stworzyć uroczego GIFa.

Zobacz także:

Jan-Hendrik Fleischer

Jan-Hendrik Fleischer

Editorial Guidelines