Jak usunąć konto na Facebooku?

[AKTUALIZACJA] – Tekst artykułu został dostosowany do zmian w wyglądzie serwisu Pomocy Facebooka by przedstawiał aktualny i działający proces usuwania konta.

Jeden z naszych użytkowników na Facebooku stwierdził, że usunięcie konta na FB jest dość kłopotliwe. Postanowiłem przekonać się o tym na własnej skórze i przy okazji sporządzić dla Was instrukcję jak skutecznie usunąć konto na Facebooku.

Czynność, która na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, w rzeczywistości okazuje się dość skomplikowana. Przede wszystkim istnieją dwie opcje usunięcia konta na Facebooku – tymczasowa oraz definitywna. Obydwie mają swoje wady i zalety, co przedstawiam w dalszej części wpisu.

Standardową opcją jaką oferuje Facebook jest tak zwana dezaktywacja konta. Teoretycznie usuwa ona nasz profil i blokuje do niego dostęp. W rzeczywistości konto nadal jednak istnieje, jest tylko niewidoczne. Cała historia naszej obecności na Facebooku jest nadal przechowywana na serwerach serwisu. Ma to swoje plusy – jeśli zmienimy zdanie i zapragniemy powrócić na łono Facebooka, nie trzeba będzie od nowa tworzyć profilu, dodawać znajomych, zdjęć, itd. Takie rozwiązanie ma również minusy. Facebook nadal pozostaje w posiadaniu naszych danych osobowych, zdjęć i wszystkiego co opublikowaliśmy w serwisie. Jeśli cenisz sobie prywatność i chcesz ostatecznie skasować konto na Facebooku, przejdź do instrukcji jak definitywnie usunąć konto na Facebooku. Jeśli jednak wolisz zostawić sobie furtkę i jedynie ukryć swój profil, oto instrukcja jak to zrobić.

Jak dezaktywować konto na Facebooku?

Dezaktywacja konta nie jest trudna, ani skomplikowana. Wystarczy kliknąć w trójkącik znajdujący się w prawym górnym rogu okna serwisu i z rozwijanej listy wybrać opcję Ustawienia konta.

Następnie, z menu po lewej stronie musisz wybrać opcję Bezpieczeństwo (1), a potem na dole strony odnaleźć link Dezaktywuj konto (2) i kliknąć go.

Kolejnym krokiem jest podanie przyczyny dezaktywacji konta na Facebooku. Do wyboru mamy kilka najczęstszych powodów lub możemy wybrać opcję Inna i wpisać nasz własny powód. Zaznaczenie jednego z powodów jest obowiązkowe. Bez tego nie będzie można dezaktywować konta. Jeśli nie chcesz otrzymywać maili z powiadomieniami od Facebooka, proponuję zaznaczyć odpowiednią opcję (Zrezygnuj z otrzymywania w przyszłości…). Po zaznaczeniu wszystkiego co potrzeba, kliknij niebieski przycisk Potwierdź.

Niestety to jeszcze nie koniec, ale widać już światełko w tunelu. Wystarczy jeszcze raz potwierdzić chęć dezaktywowania konta na Facebooku, podać hasło, przepisać kod z obrazka i gotowe! Gratuluję, Twoje konto na Facebooku zostało ukryte przed światem. Aby je ponownie aktywować w przyszłości, musisz się zalogować do serwisu i wybrać odpowiednią opcję.

Jak definitywnie usunąć konto na Facebooku?

Jeśli ukrycie profilu Ci nie wystarcza i chcesz skasować wszystkie dane, możesz bezpowrotnie usunąć swoje konto na Facebooku. Opcja ta jest dość głęboko ukryta w zakamarkach Centrum Pomocy Facebooka, tak aby przeciętny, średnio zdeterminowany użytkownik nie mógł jej znaleźć.

By dotrzeć do opcji usunięcia konta, musisz kliknąć w trybik w prawym, górnym rogu strony Facebooka, a następnie z rozwijanej listy wybrać opcję Pomoc.Jak usunac Facebook?

Na stronie, która się otworzy musisz kliknąć nagłówek Zarządzaj swoim kontem

Jak usunac Facebook?Na następnym ekranie musisz wybrać poważnie brzmiącą pozycję: Dezaktywacja, usuwanie konta i nadawanie mu statusu “In memoriam”.

Jak usunac Facebook?Niestety to jeszcze nie koniec brnięcia przez zakamarki Cetrum Pomocy Facebooka. Jeśli chcesz usunąć konto na Facebooku, musisz wykazać się cierpliwością i zdeterminowaniem. Na pierwszy rzut oka trudno odnaleźć odpowiednią opcję i dopiero wczytanie się w instrukcję pozwala dostrzec, że aby rozpocząć proces usuwania konta, należy kliknąć zwrot wypełnij ten formularz, znajdujący się w środku tekstu.

Jak usunac Facebook?Teraz już będzie z górki. Wystarczy jeszcze tylko kilka razy potwierdzić wybór, podać hasło, przepisać tekst z ramki, znów potwierdzić…

… aż wreszcie konto zostaje usunięte. Ale nie do końca! Teraz rozpoczyna się “proces” usuwania konta, trwający 14 dni. Daje to czas na przemyślenie całej sprawy i ewentualną zmianę decyzji.

Jeśli zdecydujesz się jednak nie kasować konta na Facebooku. Wystarczy zalogować się do swojego profilu przed upływem 14 dni i anulować usuwanie.

Jak widzicie, usunięcie konta na Facebooku to nie przelewki. Proces wymaga zdeterminowania i cierpliwości. Mnie się z trudem udało i wytrwałem w drodze jedynie dzięki wsparciu rodziny oraz przyjaciół z włoskiej redakcji Softonic. A Jakie są wasze doświadczenia z usuwaniem konta na Facebooku?

Artykuł zaktualizowano 18.11.2013

Wczytywanie komentarzy

Ad blocker installed

Ads keep Softonic downloads free for everyone. Please turn off your ad blocker to continue with your free download.

Instructions on disabling the adblocker

Click on the icon of your AdBlocker in the navigation bar of your browser and:

  • A) Disable Adblock for this site.
  • B) Access options and add our site in "Whitelist".

Continue

Ad blocker installed

Ads keep Softonic downloads free for everyone. Please turn off your ad blocker to continue with your free download.

Instructions on disabling the adblocker

Click on the icon of your AdBlocker in the navigation bar of your browser and:

  • A) Disable Adblock for this site.
  • B) Access options and add our site in "Whitelist".