Reklama

Tips & Tricks

Kernel Panic na Macu? Nie panikuj! Radzimy, jak rozpoznać problem i co zrobić w takiej sytuacji

Kernel Panic na Macu? Nie panikuj! Radzimy, jak rozpoznać problem i co zrobić w takiej sytuacji
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Kernel Panic już z samej nazwy brzmi niepokojąco. Ale jeśli wiesz, czym jest i jak zareagować, to są sporę szansę, że Twój Mac bez szwanku będzie działał dalej.

Kernel Panic to odpowiednik poważnego błędu, takiego jak “niebieski ekran śmieci” (BSOD) w systemach operacyjnych Windows. Ten jest jednak charakterystyczny dla systemów operacyjnych z rodziny Unix, czyli takich jak OS X i Linux.

Technicznie Kernel Panic to rodzaj procedury nadzwyczajnej, w której system operacyjny natknął się na poważny błąd niepozwalający na dalszą bezpieczną pracę. System więc zamknie się i będzie chciał ponownego, ręcznego uruchomienia.

Przypadki Kernel Panic w komputerach są dość rzadkie i nie zawsze są objawami poważnego problemu. Mogą być spowodowane, na przykład awarią uszkodzonego pakietu danych z sieci lub innego jednorazowego wypadku.

Pierwsza rada brzmi więc: jeśli komputer Mac się zawiesi, a po restarcie będzie działał długo poprawnie, to należy zachować spokój i zignorować takie wydarzenie. Był to po prostu jakiś incydent.

Jeśli przypadki Kernel Panic zaczynają być częste, na przykład kilka razy w miesiącu, to lepiej zbadać sytuację, zidentyfikować problem i go naprawić.

W tym artykule zajmiemy się problemami z punktu widzenia oprogramowania, ale należy pamiętać, że czasami może być to związane ze sprzętem. Będziemy się do nich odnosić jedynie z konieczności kompletności informacji. Warto jednak i tego problemu nie wykluczać.

Co powoduje Kernel Panic?

Główną przyczyną pojawienia się Kernel Panic może być awaria sprzętu wewnątrz komputera Mac lub urządzeń zewnętrznych lub konkretnych aplikacji. Niektóre te problemy są tymczasowe i po restarcie Kernel Panic już nie występuje. W innych przypadkach problem może być bardziej skomplikowany i sprawić, że komputer nie będzie nadawał się do użytku.Kernel Panic

Jednym z powodów występowania KP może być „wysypywanie” się sterowników lub wtyczek, które zostały słabo napisane przez programistów. Taki problem może występować sporadycznie w specyficznych warunkach. W takich przypadkach po restarcie Mac powróci do prawidłowej pracy.

Inne, złożone problemy muszą zostać zidentyfikowane i wyeliminowane. Zacznijmy od tych, które można łatwo naprawić.

Jak rozpoznać Kernel Panic?

Najlepiej rozpoznawalnym objawem Kernel Panic jest ekran z grafiką przedstawiającą klasyczny przycisk włączania i wyłączania sprzętu oraz wielojęzyczny komunikat informujący o konieczności restartu komputera.

Kernel Panic

Czasami może być on jednak mniej rozpoznawalny. Mac może się samoistnie restartować, nagle wyłączać lub nie reagować na dowolne polecenia, przez co zmuszeni będziemy do jego wyłączenia.

W takich przypadkach, aby mieć pewność, że to Kernel Panic, należy wejść w Finderze w Macintosh HD/ Biblioteki /Logs /DiagnosticReports . Jeśli problem faktycznie wystąpił, to Kernel Panic zostanie umieszczony w dzienniku z całą specyfikacją.

Jeśli jednak nie znajdziemy takiego pliku, a problemy występują, to znaczy że problem najprawdopodobniej leży w sprzęcie. Twój Mac ma najprawdopodobniej wadliwy RAM lub dysk twardy. Później zobaczysz, jak postępować w takich przypadkach.

Kiedy winna jest aplikacja

Czasami źle napisany program może spowodować Kernel Panic.

W OS X 10.8 po awaryjnym restarcie komputer Mac automatycznie umożliwia ponowne uruchomienie ostatnio używanych programów. Możemy zdecydować czy chcemy je uruchomić, czy nie.

wznowienie aplikacji

Najlepiej w tym przypadku powiedzieć tak, klikając Otwórz (open). W ten sposób, jeśli jedna z aplikacji jest przyczyną Kernel Panic, to nastąpi on ponownie. Wtedy znów będziemy zmuszeni do restartu komputera. Nie otwierajmy już wtedy aplikacji automatycznie. Uruchamiajmy jedną po drugiej, aż pojawi się Kernel Panic. Odinstalujmy wtedy aplikację, która powoduje problemy.

Aktualizacja jest najlepszym sposobem

Utrzymywanie aktualnych wersji systemu operacyjnego, programów i gier może zmniejszyć prawdopodobieństwo konfliktu, a w następstwie Kernel Panic. Należy więc:

  • Sprawdzać aktualizacje oprogramowania wchodząc w menu Apple>uaktualnienia i zaktualizować wszystko. Są to aktualizacje dla systemu i programów pobranych z Mac App Store.

Mac App Store

  • Sprawdzić, czy wszystkie pozostałe aplikacje są aktualne. Do tego celu należy skorzystać z wbudowanej w program funkcji aktualizacji lub zajrzeć na stronę Mac Softonic.

Czasami winne są aplikacje uruchamiane wraz z systemem

Jednak i wśród aktualnych programów możemy napotkać na te powodujące Kernel Panic. Aby sprawdzić, które to, warto zastosować te kroki:

  • Wyłącz wszystkie elementy logowania w Preferencje systemowe>Użytkownicy i zakładka logowanie. Tam odznacz wszystkie aplikacje i procesy.

Preferencje systemowe

  • Uruchom ponownie komputer Mac w trybie awaryjnym przytrzymując klawisz Shift podczas rozruchu.
  • Teraz musisz wyłączyć wszystkie elementy logowania dla wszystkich użytkowników przy zastosowaniu takiej samej metody, jak powyżej.
  • Niektóre pozycje niedostępne w logowaniu i tak uruchamiają się automatycznie. Aby je wyłączyć należy wejść do Biblioteki / StartupItems.

Finder

Znajdziesz tam foldery z nazwami niektórych aplikacji. Przeciągnij je do innego folderu. Potrzebne będzie do tego hasło administratora. Po rozwiązaniu problemów będzie można je przywrócić z powrotem w to miejsce.

  • Teraz można ponownie uruchomić komputer Mac w normalnym trybie. Jeśli nie pojawia się Kernel Panic, to prawdopodobnie winą był jeden z procesów podczas logowania i uruchamiania. Przywracaj je jeden po drugim, aż znajdziesz winowajcę.

Znajdź sterowniki, których Twój Mac nie lubi

Jeśli niedawno zainstalowałeś nowe sterowniki, na przykład do nowej drukarki i pojawia się Kernel Panic, to winne mogą być właśnie one. Złe sterowniki mogą powodować awarię całego systemu operacyjnego.

Sprawdź dokładnie, czy są to najnowsze wersje i do konkretnego urządzenia, kompatybilne z daną wersją OS X. Jeśli nie wiesz jaką masz wersję systemu sprawdź w menu Apple wybierz opcję Ten Mac.

Informacja o Maku

Kernel Panic może być spowodowany samym urządzeniem peryferyjnym. Komputer może z jakiegoś powodu go nie tolerować. Jeśli każde uruchomienie urządzenia powoduje zawieszenie systemu, to jedynym rozwiązaniem jest po prostu nie używanie go.

Musisz mieć wolne miejsce na swoim dysku twardym, a on sam musi być “zdrowy”. Najpierw pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Każdy z nas ma na dysku zbędne pliki lub aplikacje, z których nie korzysta. Jeżeli chcesz zoptymalizować ten proces, to możesz użyć do tego OmniDiskSweeper, który tworzy listę wszystkich plików na Maku i sortuje je po rozmiarze.

OmniDiskSweeper

W ten sposób znajdziecie pliki i programy, które zużywają za dużo miejsca albo pamięci RAM.

Drugim krokiem dla utrzymania porządku jest naprawa dysku startowego. Należy włożyć płytę z systemem operacyjnym i uruchomić ponownie komputer Mac, przytrzymując klawisz C lub, w przypadku komputera bez napędu, przytrzymując klawisze Command i R podczas restartu. Następnie należy uruchomić Narzędzia dyskowe dostępne w Aplikacjach>Narzędzia. Wybrać dysk HD w lewej kolumnie i naprawić dysk startowy.

Naprawa dysku

Nic nie pomogło? Przeinstaluj OS X

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie sposoby bez widocznego sukcesu, to po prostu należy ponownie zainstalować od zera system operacyjny. W przypadku OS X 10.9 Mavericks procedura jest następująca:

  • Upewnij się, że zasilacz jest podłączony do komputera i gniazdka
  • Zresetuj komputer przytrzymując Command i R
  • Wybierz połączenie internetowe z listy WiFi lub podłącz kabel Ethernetowy
  • Wybierz narzędzia dyskowe i kliknij przycisk Kontynuuj
  • Wybierz dysk początkowy po lewej stronie widoku i kliknij na zakładkę Wymaż
  • Wybierz format Max OS  Extended i kliknij przycisk Wymaż
  • Po usunięciu dysku, wybierz Narzędzia dyskowe> Zakończ Narzędzia dyskowe
  • Wybierz opcję Zainstaluj ponownie OS X i kliknij przycisk Kontynuuj, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Nie ma powodów do paniki

Teraz, gdy wiesz już jakie są najbardziej nieprzyjemne konsekwencje pojawienia się Kernel Panic, warto raz jeszcze powtórzyć: większość z tych przypadków występuje bardzo rzadko. Praktycznie wszystkie problemy da się rozwiązać bez reinstalacji.

OS X bazuje na systemach Unix. Systemy te mają bogatą historię, sięgającą 45 lat wstecz, aż do 1969 roku. To bardzo solidna architektura, gdzie ryzyko usterki jest minimalne.

Jeśli jesteście użytkownikami Mac i używacie Time Machine do tworzenia kopii zapasowej, to nawet w najgorszym przypadku jesteście w stanie odzyskać większość zasobów cyfrowych.

Na koniec warto pamiętać, że Kernel Panic może mieć swoje podłoże w usterkach sprzętowych. Pamięć RAM lub dysk mogą być uszkodzone. Warto w takich przypadkach skontaktować się z autoryzowanym serwisem Apple.

Jeśli jesteś nowym posiadaczem komputera Mac, sprawdź nasz dwuczęściowy mini przewodnik. Dowiesz się z niego jak korzystać z OS X.

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines