Reklama

Artykuł

Największe zagrożenia w sieci w roku 2014 – raport

Największe zagrożenia w sieci w roku 2014 – raport
Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

W sieci pojawił się ciekawy raport stworzony przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Przedstawia on wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci. Dzięki badaniu stworzono listę potencjalnie największych internetowych zagrożeń w roku 2014.

Specjaliści mieli ocenić m. in. prawdopodobieństwo wystąpienia i siłę danego zagrożenia w skali od 1 (najmniej groźne) do 5 (najbardziej groźne). Oto jakie zagrożenia wydają się być najbardziej prawdopodobne dla profesjonalistów z branży:

  1. Phishing z wykorzystaniem poczty elektronicznej i serwisów WWW. Przypomnijmy – phishing to próba wyłudzenia danych za pomocą np. aplikacji lub fałszywych stron internetowych. (4,39 na 5 punktów). Przykład.
  2. Zagrożenia w serwisach społecznościowych. (4,35 na 5 punktów). Przykład.
  3. Zagrożenia dla platformy Android. (4,22 na 5 punktów). Chodzi o pirackie wersje gier, które pobierane są z nieznanych i mało zaufanych źródeł (4,22 na 5 punktów). Przykład.
  4. Wycieki baz danych zawierających dane osobowe (4 na 5 punktów). Przykład.
  5. Ataki na Cloud-computing (3,96 na 5 punktów). Przykład.

Jeśli zaś chodzi o skalę niebezpieczeństwa, tabela wygląda nieco inaczej. Oto, które z wymienionych wyżej kategorii mogą być najgroźniejsze w skutkach:

  1. Atak na Cloud-computing (4,43 na 5 punktów).
  2. Cyber-konflikty pomiędzy państwami powiązane z atakami dedykowanymi (4,39 na 5 punktów).
  3. Wycieki baz danych zawierających dane osobowe (4,0 na 5 punktów).
  4. Masowe naruszenia prywatności (3,91 na na 5 punktów). Przykład.
  5. Ataki drive-by download (3,74 na 5 punktów). Tutaj chodzi o pobieranie szkodliwych rzeczy bez wiedzy użytkownika.

Jeśli połączymy ze sobą te dwa wyniki, otrzymamy listę najbardziej prawdopodobnych i jednocześnie najgroźniejszych incydentów. Oto ona:

  1. Ataki na cloud-computing.
  2. Wyciek baz danych zawierające dane osobowe.
  3. Ataki drive-by download.

Oczywiście, taka lista to wciąż raczej tylko wskazówka niż coś, czym powinniśmy się szczególnie przejmować. Niemniej jednak, trzeba wziąć pod uwagę występowanie takich zagrożeń i warto się dowiedzieć jak ich unikać. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci, zobaczcie nasze artykuły w dziale Antywirusy i Bezpieczeństwo. Pełen raport możecie przeczytać tutaj.

Zobacz także:

Źródło

Paweł Kański

Paweł Kański

Najnowsze od Paweł Kański

Editorial Guidelines