Reklama

Artykuł

Przesiadka z PC na Mac? Praktyczny poradnik OS X – część 1

Przesiadka z PC na Mac? Praktyczny poradnik OS X – część 1
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Przesiedliście się z komputera PC na Mac? A może macie zamiar to zrobić? Oto nasze rady, które pozwolą wam poznać OS X i z przyjemnością pokonać trudy przeprowadzki.

Otrzymaliście na święta nowego Macbooka, iMaka lub Maka mini? Może zamierzacie kupić taki komputer w najbliższej przyszłości? Powodów porzucenia systemu Windows dla komputerów Apple może być kilka. Jednak najbardziej oczywista jest prostota obsługi, łatwość w nawigacji, szybkość i praktycznie bezproblemowe działanie.

Przechodząc jednak ze świata Windows potrzebny jest mały poradnik, który wyjaśni Wam podstawy korzystania z OS X. Przydadzą Wam się wskazówki odnośnie narzędzi codziennego użytku, sposobu na odinstalowanie programów, czy zrobienie zrzutu ekranu.

Przed wami pierwsza część przewodnika. Dzięki niemu dowiecie się wszystkiego o praktycznym użytkowaniu nowego komputera Mac. Dzięki zaprezentowanym przez nas wskazówkom opanujecie nawigację po systemie OS X oraz będziecie mogli w pełni cieszyć się swoim nowym komputerem Mac. W tej części dowiecie się o systemie plików Finder, wyszukiwarce Spotlight, Docku i kilku innych podstawowych miejscach na waszym nowym Maku.Poznacie kilka nowych pojęć obecnych wyłącznie w systemie OS X. Będą się one przewijać przez cały artykuł. Powinno to być bardzo pomocne przy dalszej pracy i rozrywce na OS X.

Uwaga:Nasz poradnik opiera się o najnowszą wersję OS X 10.9 Mavericks. Jeśli korzystacie z starszej wersji systemu operacyjnego, część procedur może się nieco różnić.

Co to jest Finder?

FinderZazwyczaj jest to pierwsze pytanie, które pojawia się wśród nowych użytkowników komputerów Mac. I bardzo słusznie.

Odpowiedź jest prosta: Finder to menadżer plików dla systemu OS X. W świecie Windows, jego odpowiednikiem jest Eksplorator Windows.

Innymi słowy, to zawsze uruchomiony program, który oferuje interfejs graficzny pozwalający na zarządzanie plikami i dyskami naszego komputera. Dzięki temu mamy wizualny dostęp do wszystkich danych. Na przykład takich, jak muzyka, dokumenty, wideo i wiele, wiele innych.

Oto jak wygląda okno Findera w OS X 10.9 Mavericks:

Finder finestra

Po prawej stronie znajdziemy pasek ze skrótami do wybranych folderów, główna część okna to pliki, w danym folderze (katalogu), natomiast u góry znajdują się niezbędne narzędzia i wyszukiwarka. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to informacje znajdziecie na oficjalnych stronach Apple.

Wiedząc już, czym jest Finder możemy przejść dalej, aby wykorzystać jego możliwości w praktyce.

Gdzie jest menu Start?

Odpowiedź jest również prosta: nie ma. A skoro nie ma, to jak mamy szukać i otwierać programy? Jak wejść do ustawień? Lub jak przejrzeć zawartość dysku?

Najszybszym sposobem na znalezienie czegokolwiek w komputerze jest Spotlight. Aby  otworzyć tą wyszukiwarkę należy kliknąć na lupę w prawym górnym rogu ekranu. Teraz wystarczy zacząć wpisywać nazwę, aby odnaleźć to czego potrzebujemy. Spotlight działa bardzo szybko i dzieli pliki w zależności od rodzaju na konkretne kategorie, na przykład zdjęcia, wiadomości, kontakty.

Spotlight

Wystarczą dwa kliknięcia, aby uruchomić konkretną aplikację, klikając spacje możemy uruchomić podgląd dokumentów. Natomiast, aby wyświetlić wszystkie zainstalowane programy i nimi zarządzać, możemy wejść do folderu (katalogu) aplikacje.

Innym sposobem na dostęp do aplikacji jest Launchpad. Znajdziemy go w pasku Dock lub korzystając z trackpada wbudowanego w laptopa Mac wykonując gest zsunięcia kciuka i trzech palców.

Launchpad

W widoku Launchpad znajdziemy wszystkie nasze aplikacje pokazane w sposób znany z iPada lub iPhone’a. Aplikacje z Launchpada możemy przenieść do paska Dock, który domyślnie znajduje się na dole ekranu.

Dock

Dock jest to panel ze skrótami do folderów, plików i programów. Możecie nim zarządzać przestawiając go na boki, czy zmieniając wielkość. Same programy i foldery do paska Dock można też dowolnie dodawać i usuwać. Co ważne, pozbycie się skrótu z Docka nie usuwa programu z komputera.

Jeśli chcecie zmienić ustawienia systemu należy w górnym pasku kliknąć na logo Apple i wybrać preferencje systemowe. Domyślnie jest też dostępny skrót w Docku oznaczony szarymi kołami zębatymi.

Apri Preferenze di Sistema dal menu Mela

Tak wygląda otwarty panel preferencji systemowych:

Preferenze di sistema

Jak dostać się do dysku twardego?

W OS X można swobodnie korzystać z dysku wewnętrznego oraz dysków zewnętrznych, pamięci przenośnych, a jeśli posiadacie napęd, to także z płyt CD i DVD. Po załadowaniu są one widoczne na pulpicie (biurku) w postaci ikon. Jedynie dysk twardy może domyślnie nie być w ten sposób widoczny. Jeśli chcecie go uwidocznić należy zmienić ustawienia Findera.

Aby to zrobić należy wejść w Findera z paska Dock lub klikając klawisz command (cmd) i Tab (ten nad caps lockiem). W menu Findera u góry trzeba wybrać preferencje. Tam znajduje się opcja pokazuj na biurku. Teraz należy wybrać, które dyski chcemy wyświetlać na biurku.

Finder prefs Mostra HD sulla scrivania

W preferencjach warto też przejść do zakładki pasek boczny i tam ustawić widoczność wszystkich dysków twardych i napędów. W ten sposób najłatwiej będzie nam dostać się do naszych folderów wprost z paska bocznego, niezależnie jaki katalog uruchomimy.

Finder prefs Mostra HD nella barra laterale

Bardzo dobrze, właśnie udało się Wam opanować podstawy OS X. Teraz możecie swobodnie użytkować pliki zgromadzone na waszym komputerze i wiecie, jak szybko je znaleźć.

Już wkrótce kolejne części naszego poradnika, a w nich:

Jak zmusić aplikację do zamknięcia? Jak zmienić tło biurka (pulpitu)? Programy do edycji i przeglądania zdjęć. Jak rozpakowywać pliki? Jak nagrywać audio i wideo? Jak robić zrzuty ekranu? Jak uruchamiać płyty CD/DVD? Jak sformatować zewnętrzny dysk i podzielić dysk na partycje? jak instalować i odinstalowywać programy?

Zostańcie z nami aby dowiedzieć się więcej o swoim Maku. Zaprezentujemy wam sztuczki dzięki, którym będziecie używać komputera z OS X jak profesjonaliści. Na łamach Softonic znajdziecie też pokaźny katalog aplikacji dla Mac.

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines