Reklama

Tips & Tricks

Reclick, czyli robienie zdjęć smartfonem z Softonic – jak rozmyć tło na zdjęciu dzięki odpowiedniej aplikacji

Reclick, czyli robienie zdjęć smartfonem z Softonic – jak rozmyć tło na zdjęciu dzięki odpowiedniej aplikacji
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

W przypadku niektórych zdjęć osoba lub przedmiot będący na pierwszym planie nie wygląda zbyt dobrze z powodu zbyt mocno przykuwającego uwagę tła. Aby temu zapobiec, możesz skorzystać z opcji rozmycia całej reszty zdjęcia.

Witaj z powrotem w naszej serii ReClick! W poprzednim odcinku pokazaliśmy ci, jak usunąć niechciane osoby lub obiekty ze zdjęcia. Tym razem zajmiemy się rozmyciem tła na zdjęciu. Ile razy zdarzało ci się, że ktoś zrobił ci zdjęcie na fajnym tle, jednak wszystko zlało się w jedną całość i praktycznie nie można cię tam zauważyć? Jest to dość popularny problem, który jednak nie musi ci spędzać snu z powiek.

Oto najlepszy przykład takiego efektu. Widzisz tu kogoś? Osoba ze zdjęcia, jest niczym kameleon, jednak my pokażemy, ci jak to zmienić!

Kwestia głębi ostrości

Dlaczego tak się dzieje, że jedna część zdjęcia jest ostra, a druga już nie? Zależy to od głębi ostrości, która odpowiada za właściwą ostrość fotografii.

Szeroka głębia ostrości pozwala na wyraźne uchwycenie dwóch elementów będących blisko siebie. Najprostszym przykładem są tutaj zdjęcia krajobrazów.

Na poniższym zdjęciu wykonanym w Nowym Jorku widać łódkę płynącą wśród wieżowców, która idealnie komponuje się na ich tle. Takie momenty wymagają odpowiedniej ostrości dla każdego szczegółu.

Przykładowe zdjęcie ze świetną głębią ostrości

W przeciwnym wypadku, czyli przy zmniejszonej głębi ostrości, tylko pewna część zdjęcia znajdująca się bliżej obiektywu jest ostra. Pozostałe obiekty (np. tło) są rozmywane proporcjonalnie do ich odległości od obiektywu. Świetnym przykładem zdjęć o obniżonej głębi ostrości są portrety osób czy choćby zdjęcia owadów.

Przykładowe zdjęcie z zawężoną głębią ostrości

Kiedy wykonasz już zdjęcie, to zmiana głębi ostrości jest bardzo ciężka. Możesz jednak spróbować użyć pewnych narzędzi, które „upozorują” inną głębię ostrości niż ta w oryginalnym zdjęciu. W uproszczeniu oznacza to skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która rozmyje tło i pozostawi wyraźnym tylko wybrany obiekt.

Jaka aplikacja pozwala na rozmycie tła w fotografii?

Jeśli korzystasz z iPhone’a, polecamy ci aplikację Big Lens, która posiada sporo narzędzi pozwalających z chirurgiczną precyzją wyedytować wybrane obszary zdjęcia. Rezultaty, jakie oferuje, są nawet bardziej niż zadowalające.

Na samym początku możesz wybrać spośród dwóch trybów pracy: Basic (Podstawowy) lub Advanced (Zaawansowany).

Ten pierwszy pozwoli ci na zastosowanie rozmycia liniowego lub promienistego.

Możliwe narzędzia do zastosowania: rozmycie liniowe bądź promieniste

Dzięki miernikowi Aperture (Przesłony) możesz określić intensywność rozmycia. Zrobisz to poprzez ustawienie odpowiedniej wartości parametru f.

Możesz też wybierać spośród dostępnych filtrów i soczewek, aby dodać jakiś element graficzny w miejscu największej nieostrości.

Tryb Basic (Podstawowy) jest użyteczny do stworzenia modelowego efektu, jednak w tym przypadku bardziej się sprawdzi tryb Advanced (Zaawansowany).

Pozwoli on wybrać szczegółowo te części zdjęcia, w których chcesz zachować ostrość. Nasze przykładowe zdjęcie wymaga dużej precyzji zaznaczenia obiektu (w tym wypadku osoby) po środku zdjęcia, aby ją dobrze wyeksponować.

Aby tego dokonać, potrzebujesz skorzystać z czterech narzędzi: Brush, Lasso i Auto oraz dodatkowo z gumki (Eraser), aby poprawić swoje błędy. Samo narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy mocno przybliżyć swój obiekt i po chwili wszystko jest zaznaczone.

Kiedy już zaznaczysz odpowiednią część zdjęcia, którą chcesz zachować w pełni ostrości, naciśnij przycisk Next, aby przejść do ostatniego kroku.

W tym miejscu możesz również wybrać stopień rozmycia dzięki narzędziu Aperture oraz skorzystać z poprawy lub modyfikacji ostrości i nieostrości, dzięki opcjom Focus oraz Blur. Teraz już wystarczy tylko zapisać poprawione zdjęcie.

Rezultat jest całkiem dobry. Wybrany obiekt stał się bardziej podkreślony dzięki niewielkiemu zatarciu innych elementów. Symuluje to zatem zmniejszenie głębi ostrości (postać jest ostra, a wszystko co znajduje się przed nią i za nią jest rozmyte).

Dla użytkowników urządzeń z Androidem polecamy aplikację After Focus. Również i ona oferuje dwie różne procedury zaznaczania wybranych części zdjęcia w celu wyostrzenia obiektu i rozmycia tła. Zważywszy na złożoność naszego przykładowego tła w tym wypadku lepszą opcją będzie zastosowanie trybu Manual (ręcznego).

Edycję musisz rozpocząć od powiększenia obiektu, jaki chcesz wyostrzyć, w celu zwiększenia dokładności zaznaczania. Użyj zatem odpowiedniego narzędzia, aby wybrany obiekt stał się dobrze widoczny i zaznacz go poprzez poprzez opcję Focus. Tło oznacz za pomocą narzędzia BG, a najbliższe „otoczenie” obiektu oznacz z pomocą funkcji Mid, aby utworzyć łagodniejsze przejście pomiędzy ostrym obszarem a rozmytym tłem.

Kiedy skończysz ten proces, naciśnij mały trójkątny przycisk w lewym górnym rogu, aby przejść do ostatniego procesu edycji zdjęcia. Możesz tu wykonać inne rzeczy, dokonując retuszu lub edycji zdjęć poprzez narzędzie Blur (dopasowując intensywność rozmycia) lub stosując dodatkowe filtry.

Kończąc edycję, możesz zapisać i wyeksportować swoje poprawione zdjęcie. After Focus obsługuje zdjęcia do 3264 pikseli. Na samym dole aplikacji znajdziesz jeszcze banery reklamowe, jednak zajmują one rozsądną ilość miejsca i nie przeszkadzają zbytnio w edycji.

Prosty sposób na fajną pamiątkę

Takim sposobem, dzięki opcji rozmycia tła wokół wyostrzonej postaci, z mocno nieczytelnego zdjęcia udało się stworzyć fajną pamiątkę.

Zobacz także:

ReClick, czyli robienie zdjęć smartfonem z Softonic – jak usunąć niechciane osoby i obiekty ze swoich zdjęć

ReClick, czyli robienie zdjęć smartfonem z Softonic – jak wyprostować zniekształcone zdjęcia budynków

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines