Reklama

Artykuł

Windows 8.1 – nowa inteligentna wyszukiwarka Smart Search

admin

admin

  • Zaktualizowany:

W Windows 8.1 zobaczymy nowy sposób wyszukiwania informacji zwany Smart Search. Wprowadza on głęboką integrację z wyszukiwarką Microsoftu o nazwie Bing. Oto co wszystkie te zmiany znaczą w praktyce.

Jak było w Windows 8?

Na początek, przypomnijmy jak działała ta funkcja w Windows 8. Dzięki temu lepiej zrozumiemy nadchodzące zmiany. Prawdą jest, że już w Windows 8 funkcja wyszukiwania dużo różniła się od tego, co oferowały poprzednie wersji systemu Windows. Oto jej najważniejsze cechy:

Windows 8.1 – nowa inteligentna wyszukiwarka Smart Search
  • Uruchamianie poprzez pasek Charms
  • Możliwość przeszukiwania aplikacji, ustawień i plików
  • Wyszukiwanie kontekstowe – jeśli wyszukiwanie rozpoczęto z poziomu danej aplikacji, wyniki z nią związane były wyświetlane jako pierwsze.

Jakie zmiany wprowadza Windows 8.1?

Na pierwszy rzut oka, funkcja wyszukiwania w Windows 8.1 nie różni się od swej poprzedniczki. Jednak gdy zaczniesz jej używać, szybko dostrzeżesz, że istnieją dwie duże zmiany: nowy sposób zachowywania się wyszukiwarki oraz integracja z Bing. Łatwo dostrzec pewne zmiany już w samym interfejsie wyszukiwarki. Dobrze nam znane rozróżnienie na Aplications, Settings i Files zostało zastąpione Everywhere, Settings, Files, Web images i Web videos.

Usunięto też możliwość przeszukiwania konkretnych aplikacji na ekranie głównym, ale wyszukiwanie kontekstowe wciąż istnieje. Oznacza to, że jeśli w danej chwili używasz aplikacji Twitter dla Windows 8, menu wyszukiwania pozwoli odnaleźć powiązane z Twitterem informacje i dane. Ponadto, aplikacje takie, jak sklep mają teraz pole wyszukiwania wbudowane w swój własny interfejs. Naszym zdaniem to świetne rozwiązanie.

Jeśli wybierzemy Everywhere, Smart Search przeszuka wszystkie możliwe typy i lokalizacje danych, a sugerowane wyniki wyświetli jeden pod drugim. Na początku pokazywane są pliki, aplikacje i ustawienia. Poniżej, pozycje sugerowane przez wyszukiwarkę Bing. Kliknięcie wyświetli wyniki w trybie pełnoekranowym.

Kolejną nowością jest integracja z serwisem Bing. Wizualnie funkcja ta robi ogromne wrażenie, co najlepiej widać w jej angielskiej wersji językowej, dzięki rozszerzonym opcjom Bing Travel i Bing Weather. Poszukajmy hasła “New York”. Na zdjęciu poniżej widać, że lewą stronę zajmuje piękne zdjęcie Nowego Jorku wraz z informacjami o pogodzie oraz linkami do Bing Travel i Wikipedii. Jeśli mielibyśmy na komputerze pliki lub programy pasujące do kryteriów wyszukiwania, zostałyby on wyświetlone na lewo od zdjęcia. Natomiast z prawej strony, wyświetlane są zdjęcia i strony internetowe znalezione przez bing.com oraz aplikacje z Windows Store.

Jak wspominaliśmy, jeśli mielibyśmy na dysku jakieś pliki odnoszące się do Nowego Jorku (np. film, piosenka czy PDF), wyszukiwarka wyświetliła by je na pierwszym miejscu, na lewo od zdjęcia.

Czy musimy korzystać z wyszukiwarki Bing?

Odpowiedź brzmi: nie. Choć nam Smart Search bardzo się podoba, to rozumiemy, że niektórym integracja z Bing nie przypadnie do gustu. Tym użytkownikom, Windows 8.1 oferuje możliwość usunięcia wyników pochodzących z wyszukiwarki Bing i ograniczenie roli Smart Search do przeszukiwania plików i aplikacji znajdujących się na komputerze. Aby wyłączyć integrację z Bing, należy przejść do paska Charms i wybrać PC settings. Następnie powinniśmy przejść do Search > Apps > Search. Domyślnie, integracja z Bing jest aktywna. Aby to zmienić, wystarczy kliknąć Off.

Są tutaj też dostępne inne przydatne opcje konfiguracyjne. Przykładowo, możemy wyłączyć wykorzystywanie historii przeglądania oraz danych o naszym położeniu w personalizowaniu wyników wyszukiwania. Jest również możliwe określenie poziomu filtrowania treści dla dorosłych.

I to wszystko na temat nowego Smart Search w Windows 8.1. Naszym zdaniem jest on piękniejszy, szybszy i bardziej wydajny niż wyszukiwarka w Windows 8, ale wszechobecność Bing może być męcząca.

A Wam jak się podoba Smart Search w Windows 8.1?

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines