Reklama

Artykuł

Windows 8: rok po premierze

Windows 8: rok po premierze
admin

admin

  • Zaktualizowany:

Windows 8 ma już rok i niedawno ukazała się jego pierwsza, znacząca aktualizacja, jaką jest Windows 8.1. Ten pierwszy rok był pełen zachwytów, jak i ostrych głosów krytyki. Spoglądamy na to co się wydarzyło w tym okresie oraz staramy się przeanalizować dalsze losy najnowszego dzieła Microsoftu.

Windows 8: skok do przyszłości Microsoftu

Windows 8 zadebiutował 26 października 2012. Najbardziej innowacyjny system Microsoftu od wielu lat debiutuje w bardzo niełatwym okresie. Sprzedaż tradycyjnych komputerów spada, a świat skłania się ku urządzeniom mobilnym. Na nowym rynku gigant z Redmond nie czuje się najlepiej. Wprowadzenie Windows 8 miało zmienić ten obraz. Nowy system został przygotowany z myślą zarówno o tradycyjnych komputerach PC, jak i tabletach oraz hybrydach. Windows 8 ma zapewnić dalsze panowanie Microsoftu w świecie technologii. Windows 8 to nowatorski interfejs, zoptymalizowana wydajność oraz jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. To wszystko miało sprawić, że Microsoft utrzyma panowanie na rynku komputerów przez kolejne lata.

Dobre strony Windows 8

Istnieje wiele aspektów systemu Windows 8, które sprawiają, że jest on postrzegany jako bardzo dobry system. W pierwszych recenzjach najnowsze „okienka” zostały pozytywnie ocenione, jako nowoczesne i fajne. Jest wiele różnych gustów i Modern UI z Windows 8 nie wszystkim może się podobać. Z pewnością jednak ten interfejs przynosi powiew świeżości. Kolorowe kafle i inne elementy wyglądu zapewniają  nowoczesność i elegancję.  Wreszcie, można powiedzieć, że Windows wygląda świetnie.

Windows 8 wniósł wiele pozytywnych zmian jeśli chodzi o wydajność.  Ten system operacyjny jest znacznie szybszy i stabilniejszy. Pod tym względem to najlepszy Windows w historii. Znacząco skrócono czas uruchamiania systemu i ogólną szybkość działania. Zmiany te są widoczne nie tylko na nowych komputerach. Diametralną różnicę można odczuć nawet na czteroletnim sprzęcie.

W dodatku Windows 8, to także znaczące zmiany jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Zaimplementowano zintegrowane oprogramowanie antywirusowe w postaci Windows Defender. Udoskonalono również zaporę systemu Windows oraz wprowadzono filtr SmartScreen, dostępny wcześniej wyłącznie w przeglądarce Internet Explorer.  To wszystko sprawia, że system jest o wiele bardziej odporny na działania hakerów i inne potencjalne cyberzagrożenia, przy jednoczesnym niskim zużyciu zasobów pamięci.

Nowością wzorowaną na systemach mobilnych, mającą również wpływ na bezpieczeństwo jest sklep Windows Store. W Windows 8 pojawił się sklep z aplikacjami, podobny do tego jaki znajdziemy w iPhone w postaci App Store, na telefonach z systemem Android, czy Windows Phone. Katalog płatnych i darmowych aplikacji pozwala nie tylko na łatwy dostęp do nowych gier i programów, ale też zapewnia lepszą kontrolę nad źródłem tego oprogramowania. Microsoft w ten sposób ma większy wgląd w bezpieczeństwo tych aplikacji.

Komputery z systemem Windows 8 doczekały się też innych zmian wpływających na wygodę korzystania i bezpieczeństwo. Zastąpiono tradycyjne uruchamianie przy użyciu BIOS, systemem UEFI. Dzięki temu komputer jest mniej narażony na działanie rootkitów, czy bootkitów. Ważnym elementem rewolucji wniesionej przez Windows 8 jest szersza integracja z cyfrową chmurą. Microsoft połączył system z swoim narzędziem SkyDrive. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie synchronizować swoje dane, ustawienia i inne pliki pomiędzy różnymi urządzeniami. To sprawia, że Windows 8 jest systemem niezwykle nowoczesnym.

Windows 8 nie został jednak ciepło przyjęty

Microsoft swoją rewolucję musiał opłacić jednak falą krytyki. Windows 8 został dość powszechnie i ostro skrytykowany. Główne pretensje mediów i użytkowników dotyczyły dwóch niespójnych interfejsów oraz niskiej przydatności nowego ekranu głównego na tradycyjnych komputerach. Spore grono uważa, że nowy system jest zbyt dostosowany do urządzeń dotykowych. Przydatność nowego system na starszych urządzeniach jest dość wątpliwa. Microsoft, aby załagodzić ten problem wciąż utrzymał klasyczny widok pulpitu. Postanowiono jednak usunąć słynne menu start. Ta dualność systemu nie przypadła do gustu sporej grupie użytkowników Windows 8.

Brak przycisku start oznacza spore utrudnienia. System stał się niewygodny do sterowania przy użyciu klasycznej myszy i klawiatury. Zawiedzione nowym systemem były też osoby, które kupiły nowe laptopy nie wspierające dotyku. Ponadto Windows 8 nie wniósł znaczących innowacji na tradycyjnym pulpicie. Wiele funkcji zostało wręcz okrojonych względem Windows 7. Nowy system skupił się na interfejsie Modern UI dedykowanym urządzeniom dotykowym, klasyczny interfejs nie doczekał się radykalnych zmian, ani  zalewu nowych funkcji. Zmiany w menadżerze zadań i kilka dodatkowych opcji, to trochę za mało.

Z jeszcze większą krytyką spotkał się system Windows RT będący odchudzoną wersją Windows 8. Rozwiązanie to zostało przeznaczone dla urządzeń mobilnych opartych o architekturę ARM. System ten nie pozwala na uruchomienie innych aplikacji niż tych dostępnych w sklepie Microsoftu. Tych jest stosunkowo mało, a w dodatku wydajność Windows RT nie jest zadowalająca. System ten jest czymś pomiędzy Windows Phone, a Windows 8 – co niezbyt się sprawdza. Na rynku nie ma zbyt wiele urządzeń z tą wersją systemu Microsoftu.

Windows Store, czyli sklep z aplikacjami, miał być jedną z atrakcji systemu. Microsoft liczył na sukces podobny jak w przypadku sklepu Apple na iPhone i iPad, czy Google Play na telefonach z systemem Android. W pierwszych miesiącach niestety sklep nie zachwycał ilością aplikacji. Teraz sytuacja się powoli zmienia na lepsze. W Windows Store dostępnych jest już ponad 130 tysięcy aplikacji. Wśród nich znajdziemy popularne programy do obsługi serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, czy Foursquare. W sklepie dostępne są też różne gry, czy aplikacje do korzystania z VOD. Windows Store nie jest jeszcze tak bogaty w aplikacje jak AppStore, czy Google Play, które posiadają po milion aplikacji. Jest jednak coraz bliższy dogonienia swojego mobilnego odpowiednika dla Windows Phone, który w październiku 2013 oferował 165 tysięcy aplikacji.

Windows 8.1 – ratunek w potężnej darmowej aktualizacji

Odpowiedzią na bolączki systemu jest niedawno wydany Windows 8.1. Ta darmowa aktualizacja jest próbą naprawy błędów oraz udoskonaleniem systemu. Potężny „update” w postaci Windows 8.1 pojawił się 18 października 2013. To pierwsze poważne uaktualnienie dla systemu Windows 8, zapowiadające coroczny cykl wydawniczy Microsoftu. Co ważne Windows 8.1 jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich użytkowników Windows 8. Firma zarządzana jeszcze przez Steve’a Ballmera dokonała tutaj ważnych poprawek, które powinny zachęcić do korzystania z najnowszego systemu Windows. Wśród największych zmian w Windows 8.1 należy wymienić:

  • Powrót przycisku Start pozwalającego na łatwiejsze przełączanie pomiędzy starym, a nowym interfejsem
  • Rozszerzone opcje dostosowania ekranu głównego
  • Możliwość uruchamiania komputera bezpośrednio w widoku tradycyjnego pulpitu
  • Zintegrowanie wyszukiwarki Bing, dzięki czemu udoskonalono cały proces
  • Nowy Internet Explorer 11
  • Poprawienie wyglądu Windows Store
  • Szersza integracja z SkyDrive

Większość osób bardzo pozytywnie oceniło Windows 8.1. Według większości recenzentów właśnie tak powinien wyglądać i działać Windows 8 od samego początku. To zapewne nie do końca prawda. W ciągu roku zdążyliśmy się już oswoić z rewolucyjnymi zmianami. Windows 8.1 był jednak konieczny i poprawki te należy rozpatrywać jako bardzo ważne i przydatne.

Jak zareagował rynek?

W sierpniu 2013 Microsoft poinformował, że sprzedano ponad 140 licencji na Windows 8. To wynik zbliżony do tego jaki osiągnął Windows 7 w podobnym okresie. Jednak według innych danych wiemy, że prawdziwych użytkowników Windows 8 jest jedynie 90 milionów. Skąd ta rozbieżność? Microsoft raportuje sprzedaż wszystkich licencji, nie wszyscy jednak zainstalowali nowy system. W dodatku nie wszystkie komputery z preinstalowanym nowym systemem zostały kupione przez klientów, część wciąż znajduje się na sklepowych półkach i w magazynach. Udziały Windows 8 rosną powoli, aktualnie system posiada już ponad 8% rynku. Jest więc popularniejszy od takich systemów jak Windows Vista, czy Mac OS X.

Źródło: NetMarketShare

Windows 8 vs. Windows 7 vs. Windows Vista

Udziały na poziomie 8% niewiele nam mówią. Warto, więc porównać je z wcześniejszymi systemami Microsoftu rok po debiucie. Windows 7 po 12 miesiącach posiadał 18,9% rynku, natomiast Windows Vista zaledwie 7,3%. Należy mieć na uwadze fakt, że Windows 7 przychodził użytkownikom z odsieczą.  Popularna siódemka debiutowała kilka lat po debiucie Visty i wiele lat po premierze XP. Wielu użytkowników chciało zmienić system, zwłaszcza po niezbyt udanym Windows Vista. W dodatku w 2009 roku rynek komputerów nie notował tak gigantycznych spadków sprzedaży jak w ostatnich dwóch latach. To wszystko sprawia, że na wyniki Windows 8 trzeba patrzeć z dużą ostrożnością. Podsumowując, adaptacja najnowszego systemu nie wypadła źle, ale trudno tu mówić o sukcesie.

Przyszłość

Premiery Windows 8 oraz Windows 8.1 od swoich poprzedników wyróżnia olbrzymi szum medialny. O nowych systemach było cały czas głośno. Wcześniej premiery Microsoftu odbywały się, co 3-4 lata i wszyscy o nich zapominali. Teraz od roku nieprzerwanie mówi się o Windows 8. Czasem dobrze, czasem nie, ale ciągle w mediach pojawiają się kolejne plotki i informacje o najnowszym systemie Micorosftu. W najbliższym czasie należy spodziewać się ważnej aktualizacji mobilnego systemu Windows Phone do wersji 8.1. Ta powinna mieć miejsce już na wiosnę, a w 2015 roku zobaczymy Windows 9 albo Windows 8.5 – czyli kolejną dużą aktualizacje stacjonarnego systemu. Przed nami bardzo ciekawa przyszłość Microsoftu i jego systemów. Dowiemy się kto zostanie nowym prezesem.  Zobaczymy też czy Windows Phone zostanie połączony z Windows RT. Może doczekamy się też końca klasycznego pulpitu. To wszystko może zdarzyć się już w 2014 roku. Pewne jest, że o Windows znów będzie głośno. A Microsoft wprowadza kolejne innowacje, które sprawiają, że o firmie nie można zapomnieć. Przyszłość Windowsa maluje się raczej w jasnych barawch.

Jak oceniacie pierwszy rok Windows 8?

[Autorem artykułu jest  Alberto CifuentesSoftonic ES]

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines