Reklama

Artykuł

Zamknij na kłódkę swoje ulubione aplikacje i skup się na nauce!

Zamknij na kłódkę swoje ulubione aplikacje i skup się na nauce!
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Nauka i egzaminy to nie przelewki – trzeba poświęcić im wiele czasu i energii. Ale aplikacje są takie wciągające… Gdyby tak dało się je zamknąć na klucz…

Trudno, trzeba wykazać się silną wolą i oby szczęście sprzyjało tym śmiałkom, którzy odstawią gry, aplikacje i strony internetowe na czas potrzebny do nauki i pracy.

Niestety, jak wynika z ostatnich badań, 70% studentów marnotrawi czas, grając w gry i buszując w Internecie. Cierpią na tym przede wszystkim wyniki w nauce.

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, studentem czy pracownikiem, być może ucieszy cię informacja, że faktycznie istnieje możliwość „zamknięcia” swoich aplikacji, gier i stron internetowych. Dowiedz się, jak możesz to zrobić.

1. Pobierz „kłódki” na Windowsa i Androida

„Kłódki” z których będziemy korzystać w tym tutorialu to:

Focus Lock jest dostępny do pobrania w Google Play, podczas gdy FocalFilter należy zainstalować jak inne programy.

2. Skonfiguruj Focus Lock na Androida

Zawsze, gdy otwierasz Focus Lock, musisz wprowadzić kod. Za pierwszym razem należy wpisać domyślny kod 0000, który następnie można zmienić w opcjach aplikacji. Celem tego zabezpieczenia jest ochrona przed nieuprawnionymi modyfikacjami blokady.

W karcie Installed możesz wybrać aplikacje, które mają zostać „zamknięte”. Wystarczy przycisnąć ich ikonki, a kiedy kłódka obok stanie się zielona, oznacza to, że aplikacja została zablokowana. Znajdziesz ją teraz w karcie Locked.

Aby ustawić czas trwania blokady, przyciśnij ikonkę stopera. Możesz wówczas ustawić czas, na jaki aplikacje mają zostać zablokowane, oraz okres trwania pauzy. Jedynie podczas trwania pauzy masz możliwość zmiany czasu trwania blokady.

3. Skonfiguruj FocalFilter na Windowsa

Uruchom FocalFilter. Pojawi się proste okno programu, w którym możesz ustawić czas blokady. Znajdziesz tu również dwa inne przyciski. Jeden służy do dodawania stron, które mają zostać zablokowane, a drugi do aktywacji blokady.

Kliknij w pierwszy przycisk, Edit My Site List, i dodaj strony, które chcesz zablokować na wszystkich przeglądarkach. Wpisuj jeden adres pod drugim. Nie musisz poprzedzać adresu zapisem http://.

Kiedy już zapiszesz swoją listę, kliknij opcję Block My Site List. Po otwarciu przeglądarki okaże się, że strony są zablokowane i nie masz już do nich dostępu. Będzie to trwało do momentu, aż skończy się ustalony czas lub aż uruchomisz ponownie komputer.

FocalFilter może nie działać, jeśli zaingeruje w niego program antywirusowy. Jeśli na ekranie pokaże się powiadomienie, musisz ręcznie autoryzować FocalFilter, aby blokada była skuteczna.

Jeśli Twój program antywiusowy narzeka, to musisz ręcznie autoryzować FocalFilter

4. A jak wyłączyć blokadę?

W przypadku FocalFilter wystarczy ponownie uruchomić komputer. Trochę inaczej sprawa wygląda dla Focus Lock, gdyż musisz poczekać, aż pojawi się powiadomienie o ustalonej wcześniej pauzie. Wówczas możesz przejść do aplikacji i zdezaktywować blokadę.

Oczywiście oba programy możesz odinstalować. Ich celem nie jest przecież całkowita blokada konkretnych stron czy gier, tylko pomoc w ograniczeniu dostępu i oszczędzaniu czasu.

To duża pomoc, ale i tak wszystko zależy od ciebie

Potraktuj te programy jako wsparcie w walce z marnotrawieniem czasu. Są one proste w obsłudze i bezpieczne – na pewno nie zablokujesz niechcący tych stron bezpowrotnie. Dlatego też silna wola jest twoim największym sprzymierzeńcem w tym nierównym starciu z uzależniającymi aplikacjami…

Zobacz także:

Sztuczki Windows – zablokuj dostęp do wybranych stron internetowych dzięki plikowi hosts

Jak zablokować reklamy w przeglądarce Chrome i Firefox?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines