Reklama

Artykuł

Najlepsze programy antywirusowe 2014 – wielki test Softonic

Najlepsze programy antywirusowe 2014 – wielki test Softonic
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Jak co roku, dokładnie przeanalizowaliśmy najpopularniejsze programy antywirusowe wydane w 2013 r. Oceniliśmy je pod kątem poziomu wykrywalności wirusów, wydajności i prostoty obsługi.

W naszym porównaniu z 2012 roku, ocenialiśmy darmowe i komercyjne programy antywirusowe osobno. W tym roku to zmieniliśmy i najlepszy program antywirusowy 2014 roku wyłoniliśmy w inny sposób.

Darmowe i płatne razem

W tegorocznym porównaniu, komercyjne i bezpłatne programy antywirusowe bezpośrednio rywalizowały ze sobą. W szranki stanęły zarówno Norton i Kaspersky, jak i AVG, czy Avira.

najlepsze antywirusy 2014

Qihoo to firma, która stworzyła program o nazwie 360 Internet Security i wszystkie kolejne wspomnienia o Qihoo odnoszą się właśnie do aplikacji 360 Internet Security.

Porównanie najważniejszych komponentów

Po raz pierwszy odeszliśmy też od porównywania konkretnych produktów, np. avast! Free Antivirus z Norton Internet Security. W zamian, skupiliśmy się na porównaniu konkretnych komponentów, które są wspólne dla wszystkich produktów, np. skanowania dysku.

Nasz raport jest skierowany do użytkowników, dla których najważniejsza jest skuteczna ochrona przed wirusami, a pozostałe funkcje mają drugorzędne znaczenie.

Wskazówka: Najpierw wybierzcie producenta oprogramowania. Dopiero później zdecydujcie się, która z edycji jego oprogramowania najlepiej spełnia Wasze oczekiwania. Warto pamiętać, że wiele z dodatkowych płatnych modułów takich, jak tworzenie kopii zapasowych, ochrona przeglądarki czy kontrola rodzicielska dostępnych jest za darmo od niezależnych producentów.

Więcej nagród

Poza nagrodą dla najlepszego programu antywirusowego na rok 2014, przyznaliśmy też kilka dodatkowych nagród:

  • Najdokładniejszy program antywirusowy na podstawie poziomu wykrywalności
  • Najwydajniejszy program antywirusowy na podstawie obciążenia systemu i prędkości ładowania
  • Najwszechstronniejszy z darmowych programów antywirusowych na podstawie ilości oferowanych funkcji
  • Najbardziej obiecujący, czyli najnowszy produkt z najlepszymi wynikami
  • Rozczarowanie roku czyli program antywirusowy szczególnie obciążający system

Nagroda główna: najlepszy program antywirusowy na rok 2014

Przy ocenie programów skorzystaliśmy z bogatej bazy danych stworzonej przez naszego partnera Virus Bulletin w ostatnim roku. To znane laboratorium, co dwa miesiące testuje skuteczność wykrywania wirusów i poziom obciążenia systemu kilkudziesięciu programów antywirusowych.

Specjaliści z Virus Bulletin przeprowadzili indywidualne testy wyłącznie dla nas. Dodatkowo, przetestowaliśmy wszystkie programy samodzielnie. Ocenę Interfejsu i funkcji każdego z programów przeprowadziliśmy oddzielnie.

Testy długoterminowe zamiast jednorazowych pomiarów

Nasi tegoroczni zwycięzcy nie zostali wybrani na podstawie pojedynczego badania ale średnich wyników, zgromadzonych w ciągu całego roku. Gwarantuje to, że swą pozycję zawdzięczają jakości oferowanego produktu, a nie łutowi szczęścia.

Na podstawie zebranych danych określiliśmy, które z przebadanych programów są najbezpieczniejsze i najbardziej wydajne. Następnie oceniliśmy bogactwo dostępnych funkcji oraz łatwość obsługi. I w ten właśnie sposób powstał nasz ranking.

Niniejszym, prezentujemy wyniki 15 najpopularniejszych programów antywirusowych, posortowane według ogólnego wyniku.

test antywirusów 2014

Tegorocznym laureatem jest Symantec / Norton i jego Antivirus, Internet Security i Norton 360. O wygranej Nortona zadecydowały wysokie noty we wszystkich kategoriach, łatwa obsługa i obfitość oferowanych funkcji.

Drugie i trzecie miejsca zajęły ESET (NOD32 Antivirus, Smart Security, Cyber ​​Security) i Kaspersky (Antivirus, Internet Security, PURE). Choć w wielu aspektach Kaspersky dorównuje Nortonowi, to o jego niższej pozycji zadecydowało zbyt duże obciążanie systemu.

Z kolei bardzo niskiemu obciążeniu systemu zawdzięcza ESET swą wygraną z Kaspersky. AVG – najlepszy z darmowych antywirusów – znajduje się dopiero na 4. miejscu. Rok temu, prymat w tej kategorii wiodła Avira Free Antivirus. Jednak od tego czasu, konkurencja znacznie poprawiła swe produkty.

najlepsze programy antywirusowe

Wyniki testu Softonic w roku 2013 dla wszystkich programów

Nasi tegoroczni zwycięzcy w przeglądzie wideo:


brightcove.createExperiences();

Najdokładniejszy program antywirusowy

Jeśli najważniejsza jest dla Was maksymalna ochrona, a wydajność i wygląd są nieważne, to ranking przedstawia się zupełnie inaczej. W Top 3 znajdują się G Data (Antivirus, Internet Security, Total Protection) , BitDefender (AntiVirus Free, Antivirus Plus, Internet Security, Total Security) i BullGuard (Antyvirus, Internet Security, Premium Protection).

W tabeli obok naszych ocen, umieściliśmy też wyniki testów niezależnego laboratorium AVtest.org. Testy Avtest.org nieznacznie różnią się od tych przeprowadzanych przez Virus Bulletin i są oceniane w skali od 0 do 6 punktów. Jak widać, dane zgromadzone przez Avtest.org potwierdzają trafność naszych ocen.

najlepsze darmowe antywirusy
Średni wskaźnik wykrywalności wirusów i współczynnik bezpieczeństwa wg. AVtest.org z roku 2013

Warto też spojrzeć na spód naszej tabeli wyników. Ostatni na liście Microsoft (Security Essentials, Windows Defender) nie odbiega znacząco od czołówki stawki. Oznacz to, że wyniki wszystkich produktów ogólnie są zwyczajnie całkiem dobre.

Ranking Softonic odzwierciedla poziom rozpoznawania znanych wirusów. Ocena „9” oznacza, że dany program przeciętnie rozpoznaje 90% wirusów. Microsoft osiągnął wysoką wartość aż 84,40%.

porownanie antywirusow

Ranking dokładności oprogramowania antywirusowego 2013

Najwydajniejszy program antywirusowy

Oceniając antywirusy tylko na podstawie ich wydajności, znów zmieniamy kolejność rankingu. W czołówce są tutaj ESET, Norton i chiński Baidu. Najdokładniejsze programy – G Data i BitDefender, zajmują ostatnie miejsca.

Ilustruje to rzeczywisty koszt bezpieczeństwa: im dokładniej oprogramowanie chroni przed wirusami, tym większej mocy obliczeniowej wymaga. Podążając tym tokiem rozumowania, produkty Microsoftu powinny zdobyć pierwsze miejsce w rankingu wydajności. Tak, niestety, nie jest. Darmowe programy Microsoft Security Essentials i Windows Defender są dopiero w połowie stawki.

porównanie programów antywirusowych

Ocena średniej wydajności w roku 2013

Nasza ocena wydajności powstała w oparciu o to, jak bardzo skanowanie i aktywna ochrona obciążają pamięci i procesor. Ponadto wzięliśmy pod uwagę, jak bardzo oprogramowanie spowolniło system. W tym celu zmierzyliśmy jak długo zajmie rozpakowanie dużego zaszyfrowanego pliku ZIP.

najlepsze antywirusy 2014

Średnia wydajność w 2013 r.

Pozostali laureaci

Nie każdy system jest identyczny i wymagania użytkowników są różne. Dlatego w tym roku, oprócz naszych trzech głównych zwycięzców Norton, Kaspersky i ESET, wybraliśmy też szereg zwycięzców w pozostałych kategoriach:

  • Najdokładniejszy program antywirusowy: G Data
  • Najwydajniejszy program antywirusowy: ESET
  • Najwszechstronniejszy z darmowych programów antywirusowych: Avast!
  • Najbardziej obiecujący: Baidu
  • Rozczarowanie roku: Microsoft


brightcove.createExperiences();

G Data -najdokładniejsze oprogramowanie antywirusowe na rok 2014

Jak wskazaliśmy wcześniej, G Data uzyskuje najwyższy wskaźnik rozpoznawania wirusów w długim okresie. Jak dobrze G Data wykrywa wirusy, ilustruje długoterminowe porównanie z drugim i trzecim miejscem w tej kategorii – tzn. z BitDefender i Bullgard.

Od 2011 roku ani razu nie zdarzyło się, by G Data przegrała z którymkolwiek z obu rywali. W ostatnim, listopadowym, teście program G Data wypadł nad wyraz dobrze. (Luki w danych na wykresie nie mają na celu przekłamania wyników; zwyczajnie w tych okresach dane programy nie były testowane.)

najlepsze programy antywirusowe

G Data, Bitdefender, BullGuard – wskaźnik wykrywalności w poszczególnych testach

ESET – najwydajniejszy program antywirusowy w 2013 r.

Naszą nagrodę za największą wydajność przyznajemy w tym roku firmie ESET. Pozostali konkurenci pozostają daleko w tyle.

Długoterminowe porównanie z produktami Kaspersky i G Data wskazuje na hegemonię firmy ESET. Od sierpnia 2012 ESET nieprzerwanie góruje nad konkurentami. Natomiast od października 2012, ESET konsekwentnie osiąga wynik powyżej 8 punktów.

które wirusy są najlepsze

ESET, G Data, Kaspersky – wydajność w poszczególnych badaniach

Avast! – najwszechstronniejszy z darmowych programów antywirusowych

Avast! otrzymuje w tym roku naszą dodatkową nagrodę za swą darmową wersję avast! Free Antivirus. Mimo, że w ogólnym rankingu avast! otrzymał dość przeciętne noty, to żaden inny darmowy program antywirusowy posiada tak szerokiego pakietu modułów i funkcji.

Wśród użytkowników Softonika, avast! jest szczególnie popularny i szczyci się największą ilością pobrań. Z pewnością zawdzięcza to atrakcyjnemu i schludnemu interfejsowi.

Avast Antivirus

avast! Free Antivirus

Baidu Antivirus – najbardziej obiecujący

Darmowy Baidu Antivirus jest naszym beniaminkiem roku. Chiński gigant wyszukiwania, Baidu, zapewnia podstawowe funkcje oferowane także przez konkurencje. W naszych testach, oprogramowanie to było dokładniejsze niż produkty Microsoftu i dość nieznacznie obciążało system.

Niemiecka technologia wyszukiwania w chińskim skanerze

W celu ochrony przed wirusami Baidu korzysta też z niemieckiej technologii skanowania. Tzw. silnik Avira można aktywować w tym chińskim antywirusie. Jak dobrze Baidu sprawdzi się w długim okresie, jeszcze nie wiadomo, choć i tutaj spodziewamy się sukcesu. Darmowy produkt Baidu jest silną konkurencją dla Avast!, AVG i Avira właśnie.

Baidu Antivirus

Microsoft – rozczarowanie roku

Żaden produkt nie zawiódł nas tak bardzo jak Microsoft Windows Defender. Znany w Windows 7 jako Microsoft Security Essentials, Defender stał się integralną częścią systemu Windows 8.1. Jak wskazują nasze testy, bardzo mocno spowalnia on system.

Po zastąpieniu go dowolnym darmowym programem, wydajność systemu znacząco wzrosła. Chociaż w rankingu wydajności Microsoft jest w środku pola, to zawdzięcza to jedynie relatywnie szybkiemu silnikowi skanowania. Patrząc na wydajność ochrony w czasie rzeczywistym, dochodzimy do rozczarowujących wniosków.

Ilustrują to wyniki rozpakowywania archiwum ZIP. Zmierzyliśmy jak długo zajmie rozpakowanie bardzo dużego, zaszyfrowanego pliku. Przy zainstalowanym Microsoft Windows Defender, proces ten wydłużył się blisko 2,5krotnie w stosunku do produktów Norton, Kaspersky, Avira czy Baidu.

Tak słabej wydajności nie usprawiedliwia dokładność antywirusa Microsoftu, która zajmuje ostatnie miejsce w naszym rankingu.

Test programó antywirusowych

Czas potrzebny na rozpakowanie dużego pliku ZIP

Duży wybór

Na podstawie naszych wyników możecie łatwo wybrać odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. W zależności od Waszych potrzeb, któryś z programów z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Generalnie komercyjne produkty są tylko nieco lepsze od darmowych programów. Jeśli jesteście skłonni zapłacić, Norton, Kaspersky i ESET będą szczególnie dobrym wyborem.

Najlepsze antywirusy

Dla porównania:

Wybraliście swój ulubiony program? Tutaj można je pobrać!

Nasi laureaci:

Pozostałe:

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines